Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 27 Haziran 2018, Çarşamba 20:10
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

Rizemize Hediyem Olsun !..

Göz nakli (Kornea) hizmetlerini Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ilk defa başlatan ve bu konuda son derecede başarılı olan; Prof. Dr. Şaban Şimşek’e Sağlık Bakanlığı Bakan adına Prof. Dr. Alper Cihan tarafından teşekkürle taltif edilmiştir.

Karadeniz bölgesinde , tarihinde ilk defa Kornea (Göz nakli) ameliyatını iki hasta üzerine başarılı bir şekilde gerçekleştiren Prof. Dr. Şaban Şimşek, artık bu şehirde yok. Böylesine önemli bir başarının karşılığında kısa sürede bu şehirden hızlı ve bilinmeyen bir şekilde uzaklaştırıldı.

Şimdi ise, sağlık adına bu bölgemiz; böylesine önemli bir hizmetten mahrum kalmıştır. Prof. Dr. Şaban Şimşek’in son derece önem arzeden bir hizmetin karşılığında; İstanbul İli Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesine acilen gönderilmiştir. Ancak o, mesleğini çok seven bir kişi olarak tecrübesinin de önüne geçerek, bu hastane de aynı ameliyatları başarılı bir şekilde devem ettirmektedir.

Böylesine önemli bir hizmetten Rizelileri ve bölge insanlarını mahrum bırakanlar hem Allah indinde; hem de insanlık vicdanında hesap vereceklerdir.

Bizim fakülte hastanesi ise: “Yok izin almadı, yok yetkisiz, yok bilmem ne” dedi. Hatta Televizyoncuların röportaj yapmasını bile engelledi. En sonunda Onun Rize ye hizmet ayağını kestiler. Ama Sağlık Bakanlığı yaptığı hizmeti, Keratoplastileri Samsunun doğusunda kalan Karadeniz in ilk göz nakilleri olarak tescilledi.

Evet ona korsan Doktor muamelesi yapıldı. (Maalesef)... Oysa Rize de göz kliniğini kuran, hocaları buraya getirip yetiştiren, 10 yıldır hiçbir karşılık beklemeden binlerce hasta bakan, yüzlerce ameliyat yapan oydu. Ve bunların hiçbirinde ondan izin istenmemişti. Ve ona Rize yolları kapatıldı. Kim kazandı bundan?..

Bu konularla alakalı olarak Şaban hoca çok kısa bir cümle kurdu: “Rizemizin, Karadeniz in marka şehri olması yolunda küçük de olsa bir katkım olduysa ne mutlu bana” dedi.

Biz Rize’den onu kovduk ama; O “RİZEYE HEDİYEM OLSUN DİYOR”

Sağlık Müdürlüğünden gelen teşekkür ve taltif belgesi şu şekilde;

Rize ilinde bulunan S.B. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kornea Nakil Merkezi olarak Bakanlığımızın. 11/12/2017 tarihli ve E.3993 sayılı yazısı ile Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Bankasına bağlanmıştır.

Anılan Kornea Nakil Merkezinde Göz Hastalıktan Anabilim Dalı öğretim Üyesi Uzm. Dr. Murat OKUTUCU ve misafir öğretim üyesi İstanbul Kartal Dr. LÜtfl Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK tarafından iki hastaya kornea nakli yapılarak hastalann umut ışığına kavuşmalan sağlanmıştır.

Ordu. Giresun. Trabzon. Artvin ve Rize illerini kapsayan bölgedeki ilk kornea nakli hizmetiniz için teşekkür eder, kornea nakillerinin arttınlması hususundaki çalışmalannızın devamı hususunda: Gereğini bilgilerinize rica ederim.

Y. Emre ÇOLAK


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık