Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

Rizeli Bürokratlar Kimin Adamı !..

Günümüzde böyle bürokratlar maalesef bulunmaktadır. Yanlarına gidersiniz, zahmet edip de yüzünüze bakmazlar. Telefon açarsınız ; cevap vermezler. Verseler de zorluğun kralını gösterirler. Burunları bir karış havada. Aslında içimden ne geçiyor biliyor musunuz? Gerek benim yaşadıklarım, gerekse vatandaşın yaşayıp, beni aradıktan sonra o kurum hakkındaki şikayetlerini basın yoluyla isim isim teşhir etmek geçiyor.

Bu kişileri ve bulundukları makamları çok yakında açıklayacağım. Her hangi bir kuruma bir bilgi almak için; ya da bir konuyu konuşmak öğrenmek için telefon açıyorum, beyefendi zahmet buyurup ta telefonunu açmıyor. Onlar telefonlarını açmamaya devam etsinler. Çok kısa zaman sonra bu sayfalarda o makamları işgal altında tutanları sizlerle yüz göz edeceğim. İnşallah... Bazı bürokratlar da mevzuatçılıklarını ısrarla hala devam ettirmektedirler. Günümüzde mevzuatçılar git gide çoğalmaktadır...

Şimdi bununla alakalı bir kıssadan hisseyi aktarayım sizlere: Zannedersem yeterli olacaktır. Orta kademeden bir bürokrat görevli olarak şehirden kasabaya doğru gidiyormuş. Yolda bir köyde, sulak ama bataklık bir yerde mola vermiş. Nasıl olduysa ayağı kayıp bataklığa düşmüş. ''İmdat'' diye bağırmış. ''Boğuluyorum. Kurtarın beni!..'' O civardan geçen bir köylü, sesini duyup yaklaşmış. Bürokrat, ''Bataklığa düştüm. Kurtar beni!'' Köylü, ''Geçmiş olsun'' demiş. Ama kurtarmak için hiç gayter göstermiyor. Hani nerdeyse dönüp gidecek. Bürokrat paniklemiş ister istemez, ''Lütfen'' diye yalvarmış. ''Bir dal uzat. Kurtar beni!'' Köylü; ''Olmaz'' demiş. ''Sen şu anda hazine toprakları üzerindesin.

Hazine malından bir şey almak suçtur!'' ''Sen, dalga mı geçiyorsun'' diye bağırmış. Ağzına dolan çamurlarla bürokrat ''Ölüyorum. Kurtar beni!'' Köylü hiç istifini bozmadan cevap vermiş. ''Ben hazine’den mal alıp suçlu duruma düşemem. Fakat, seni böyle bırakacak değilim. Gidip muhtara haber vereceğim. O kaymakama, kaymakam da valiyi arar mutlaka. Mal müdürüne talimat verilir. Şayet, Hazine arazisi değilse, İtfaiyeye talimat verir ve seni kurtarırlar...'' ''Yahu demiş bürokrat, ''Bunlar oluncaya kadar ben ölürüm.'' Köylü gülmüş.. ''Ben ölmezsin demiyorum ki'' demiş. ''Ölsen de; mevzuata uygun ölürsün!...

ORHAN YAZICILAR


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık