Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 19 Haziran 2018, Salı 18:54
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

Merkezi Ezan Daha Güzel Okunamaz mı ?

Ezan hiçbir şeye feda edilemez. Ezan zafer kazanmanın sesidir. Yüzyıllardır atalarımız fethettikleri yerlerde fethin sembolü olarak ilk defa ezan-ı Muhammediye okutmuşlardır. Müslümanlar İslam beldelerinde ezanın nimetlerin en büyüğü olduğunu bilemezler Ne zaman ki ezan okunmayan bir ülkeye giderlerse ezan sesi duymamanın ıstırabını ve hasretini anlamış olurlar. Şahsen zaman zaman birkaç ülkeye gitmişliğim olmuştur.

O zamanlar içerisinde gürül gürül çan seslerini dinlerken vahdaniyeti ve yalnız Allah‘a kulluğu çağrıştıran ezan seslerini duymamanın derin acısını hissediyorsunuz.

En az bin yıldan beri vaktaki 28 Şubat ihtilaline gelinceye kadar tüm cami ve mescitlerimizde ezanlar okundu. Yalnızca bir camide okunup diğer camilerden ezan susturulmadı. Müslüman bir ülkede Müslümanlar doya doya ezan sesini duymalı ve dinlemelidir. Ezan Müekket sünnetidir. Her camide okunması icap eder. Ama Diyanet teşkilatı böyle bir karar almış. Saygı duyuyorum…

Ezan hürriyetin, istiklalin ve istikbalin teminatıdır. Düşmanlar, diyar-ı İslam’ı işgal etseler bile ezan susmayacaktır. Ancak merkezi sistem orada kökleşirse düşmanlar bir anda ezanı susturma fırsatını bulmuş olurlar. Müezzinlere görevli oldukları camilerde ezan okutmamak onların şahsiyetlerini rencide etmektedir. Onları rehavete ve miskinliğe sevk etmektedir. Ezan musikiye feda edilemez: Birkaç senedir merkezden ezan okuyanlara her vaktin ezanını ayrı bir makamdan okunması isteniyor.

Bunu bir kısım müezzinler çok hoş ve güzel bir şekilde beceriyorsa da; çoğu ağzına yüzüne bulaştırıyor. Sabah ezanını sabâ makamından okumaya çalışan müezzinler en fazla altı elif uzatılması gerekirken, 50- 60 elif uzatarak ezanı, ezan olmaktan çıkarıyorlar. Bir ezanın okunma süresi 8-10 dakikayı buluyor. Hele sabah namazını dinlerken; nerdeyse bir kez daha uykuya dalıyorsunuz. Ezanı gazel çekmeye benzetiyorlar.

Maksatları gazel çekmek olmasa da okunan ezan manayı tamamen yok ettiğinden kesinlikle gazel okuyuşunu çağrıştırıyor. Şu koca şehirde ezanın mana ve lafzının ahenk içinde olması gerektiğini yakinen bilen hiç mi bir ilim adamı yok?.. Elbette ki var. Var da neden müdahale de bulunmazlar?

Kimse yanlış anlamasın. Ben de birkaç yıl acizane İmam-Hatiplik görevinde bulundum. Sesimde fena değildi. Ama bu tarz ezan okumayı hiç yapmadım, zaten beceremem.

Sayın çok değerli Rize İl Müftümüz bu duruma bir çare bulur ya da müdahale eder inşallah...

Diye düşünüyorum.

Orhan YAZICILAR


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık