Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 08 Ocak 2019, Salı 8:40
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

“Köprüden Geçti Gelin” Politikası!!!

Önceki hafta sonu bir vesile İstanbul'dan Bursa'ya gidecektim... Artık buna "Bursa'ya geçecektim" demek belki de daha doğru olacak. Zira önyargısız herkesin gıpta ile bakacağı muhteşem bir köprümüz var, körfezin iki yakasını, dolayısıyla Bursa'yı, Balıkesir'i, İzmir'i İstanbul'a bağlayan. Adı malum; Osmangazi Köprüsü.

 

Ama o da ne? Artık son zamanlarda biteviye ve ısmarlama haberlerinden bıktığım ve bu sebeple pek de izlemeye değer bulmadığım TV'de bir alt yazı; "Otoyol-köprü geçişlerinde bazı kolaylıklar sağlandı, cezalı durumda olan sürücülere sürpriz aflar getirildi."

 

"Güzel!.. Olur böyle şeyler; normaldir. Ne de olsa seçim öncesidir!" dedim kendi kendime. Ama arkasından gelen cümle, tam da geçmeye karar vermişken geldi körün taşı gibi buldu beni! Geçeceğim köprü (Osmangazi) ve üçüncü köprü (Yavuz Selim) bunların dışında tutulmuştu!.. Hatta indirim-kolaylık bir yana tam tersine Osmangaziye çok esaslı bir zam yapılmıştı; öyle ki aşağıdan bakanın “O geçen araba hangi kompradorun? Yoksa gelin arabası mı?” demesine yol açacak kadar! Ben 71 liraya geçeceğimi zannederken fiyat bir anda 103 lira oluvermişti; yani E zam!?

 

Canımın sıkılmasının ötesinde, doğrusu şaşırdım da! Öyle ya! tam da seçim sath-ı mailine girmişken af ya da fiyat indirimleri tamamdı ama siyasetin tabiatına kökten aykırı bu zam da neyin nesiydi?

 

Çözmeye çalıştım...

“Finansal bir sonucun sebebi de öncelikle ve ağırlıklı olarak finansal olmalıdır herhalde” diye analitik düşünceye daldım ve bu köprülerin altından ne sular geçiyor, mesela "maliyetlerine bir bakayım" dedim... Baktım. ve br kez daha şaşırdım; çünkü rakamları değil karşılaştırmak birbirinin yanına koymak bile mümkün değildi!

 

O an düşündüm, acaba bu rakamlar; yapılan bu absürt zammın, ödeyeceğim bu 103 liranın (tabii bir de dönüşü var bu işin!) cevabı olabilir mi idi? Dahası memleket meselelerine kafa yoran bir insan olarak... Kümülatif bakıldığında, tasarruf için yatırımların yavaşlatılmasında ve de piyasalarda yaşanan ticari durgunluğun izah edilmesinde bir ipucu olabilir mi idi?”

 

Ben rakamlar yazayım, kararı siz verin!

- Birinci köprü: 22 milyon dolar (15 Temmuz)

- İkinci köprü: 125 milyon dolar (FSM)

- Üçüncü köprü: 3 milyar dolar (Yavuz Selim)

- Osmangazi: 1 milyar dolar. (İstanbul-İzmir otoyolu vs. ile 10.3 milyar dolar)

 

Karşılaştırmalarda kolaylaştırıcı şerhler:

- Üçüncü Köprü birinci köprüden (daha uzun, geniş yüksek ve çevre yolları vs. ama) tam 140 küsür kat daha pahalı!?

- İkinci köprü de birinci köprüden 25 kat pahalı!?.

- Osmangazi ise birinci köprüden 46 kat pahalı!?

- Ve küçük bir ayrınt: birinci ve ikinci köprü keseden(Genel Bütçe'den), Yavuz Selim ve Osmangazi (vatandaşın) kredi kartından!

 

Şimdi...

Farz edin ki seçim öncesi öylesine yani GIRGIRINA(!) soruyorum; aralarındaki bu kadar fiyat farkının bir izahı ya da tevili var mıdır?

 

Evet, daha açık soralım...

Partili ya da partisiz, mühendis-ekonomist veya “liberal-faşist-sosyalist-komünist, Müslüman-Hıristiyan-Musevi-deist-ateist-imam-papaz" her kimse, yani normal bir vatandaş olsun fark etmez, buna cevap verecek/verebilecek bir Allahın kulu mevcut mudur bu memlekette?

 

Yoksa rakamlarda mı bir yanlışlık var??? Tabir-i caiz ise tufaya mı geldim? Ve mesleği doktorluk yani bu işlere yabancı bir vatandaş olarak işkembeden atıyor, ukalalık mı yapıyorum?!!

 

Eğer bu rakamlar yanlış ise ya da bunları karşılaştırmak ekonomi-yönetim-siyaset bilimlerine aykırı ise birisi açıklasın da sevinelim; ki bugüne güven duyalım, yarından ümit edelim.

 

Hem o zaman, özür dileyerek durumu düzeltme imkanı da bulur, klasik yani her şeye muhalif ilan edilmekten, "Partisel Hain” veya "Gizli Fetö'cü" diye böğrümüze damga vurulmak durumlarından kurtulmuş oluruz! Bu aynı zamanda, kanımca konu hakkında iktidar aleyhine yapılacak menfi spekülasyonları durdurur, bu işleri yapan iradenin zan altında kalmasını da önler. Yani seçimde aleyhte olacak bir etkiyi de bertaraf eder.

 

Evet, necip milletimizin mümtaz evlatları sayın (az ya da çok!) BİLENLER... Ömrünün her dakikasını bu aziz millete, yüce devlete hizmet etmeye adamış bir insan olarak bu iyiliği yapın fakire; esirgemeyin benden al-i cenaplığınızı lütfen!..

 

Aksi takdirde benim varacağım sonuç; “yüklenici firmaya (bu kadar yüklü) günlük gelir(geçiş) garantisi olan bir yatırımda zam, seçim öncesi can yakıcı da olsa kaçınılmazdır!” olacak ama yine de meramımı gideremeyeceğim. Çünkü o zaman da şu soru takılacak aklıma; "Niçin sürümden kazanmak” değil de (arif olan anlar) "köprüden geçti gelin!" uygulaması/politikası?!.

 

Sayın Bakan Ahmet Arslan İlk yıl itibarıyla araç geçişi ile ilgili rakamların fizibilite çalışmalarında belirlenenle uyumlu olduğunu, bağlantı yolları tamamlanınca kullanıcı alışkanlıklarının değişeceğini ve günlük geçiş garantisi verilen rakamlara ulaşılacağını söylüyor! Güzel.

Peki o zaman bu fahiş zam niye? Hem de bu zamanda!

 

Ya yatırımlar arasındaki bu kadar fiyat farkı???

 

Dip Notlar:

1. Özellikle aramama rağmen birinci köprünün(15 Temmuz, eski adıyla Boğaziçi) diğerlerine göre pek akla yatmayan düşük fiyatı (tam rakam 21.7 milyon dolar) hakkında başkaca (yani daha yüksek!) bir rakam bulamadım. Bilen-bulan varsa lütfen yazsın, biz de buradan ilan edelim.

2. Kimse gıybet etmesin; biz bu memlekette tuğla üstüne tuğla koyup bir şeyler yapanları sever, köprülerin insanları birbirine kavuşturduklarını, memleketi refaha taşıdıklarını biliriz.

3. Ve son olarak; sloganımızı ya da Karadeniz atasözlüğüne yaptığımız katkıyı verelim: “Seçim öncesi yapılan GIR GIR seçim sonrası yapılacak DIR DIR’dan iyidir.”

 

Porf. Dr. Şaban ŞİMŞEK


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık