Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

Eğer Kurban Yakınlaşmak İse !...

Her ibadette olduğu gibi ‘’Kurban ibadeti’’ de pek çok hikmeti bağrında barındıran bir ibadettir. Onun için her Müslüman; kurban ruhuna ne kadar sahip ve bu ruhu ne kadar yaşayıp yaşatmadığımıza bakılmalıdır.

Herkesin okuduğu ya da cami kürsülerinden mutlaka duyduğu şu hadisi şerife kulak verelim. ‘’Cuma günü Cuma namazına erkenden gitmenin fazileti anlatılırken; ilk gidenin deve, ikinci gidenin bir sığır, üçüncü gidenin bir koyun kurban etme sevabına nail olacakları haber verilmemiş midir?’’ Yine zenginlere mahsus gibi algılanan sadaka, hayır hasenat kalemleri, bir müminin yüzüne tebessümle bakmak, yoldan geçenlere eziyet veren şeyleri kaldırmak da bir ibadettir.

Kurban; yaklaştıran ibadetin adıdır. Kurbandaki yakınlaşma üç yönlü olarak gerçekleşir. İlki Kurban, kulu Rabbine yaklaştıran ibadettir. O halde ‘’Rabbin için Namaz kıl ve Kurban kes’’ emrine muhatap olan mümin, kurban keserek Rabbinin emrini yerine getirmiş; bu ibadeti yapan Peygamberlerin ve son Peygamberin sünnetine ittiba etmiş olmaktadır.

Şimdi hali vakti yerinde olanlar haliyle kurban kesecekler. Değil mi?

Kurban da Allah’a yakınlaşmak olduğuna göre; o halde Allah için kurban keserken Allah’a yaklaşmış olur. Ancak aynı kişi namazlarını terk ederken, içiki içerken, faize bulaşırken, haram yerken, yalan söylerken de yüce Allah’tan uzaklaşmış olmaktadır. Değil mi?

Dolayısıyla günah ve haramlardan kurtulmadığımız sürece yalnızca kurban kesmekle Yüce Rabbimize yakınlaşacağımızı sanıyorsak yanılıyoruz demektir.

Bunun tersi de böyledir: Bir mü’min imkan bulamadığı halde kurban kesemeyebilir, ancak o kıldığı namazı, tuttuğu orucu, yaptığı iyilikleri sayesinde ve haram ve günahlardan uzak kaldığı sürece Rabbine yakınlaşmış olur.

KURBAN: Müminleri birbirine yakınlaştırır. Bayram namazında buluşturduğu zengin, fakir bütün müminleri, kurban sofralarında buluşturarak hem fiziken onları birbirlerine yakınlaştırır, hem de aralarında muhabbet koyarak manen yakınlaştırır.

Yeni nesil eti reyonda, sütü biberonda, yumurtayı markette görmekte ve bu nimetlerin asıl kaynaklarından bihaber olarak büyümektedirler. Onun için Peygamberimiz ümmetine kurban vasiyetini yaparken, kurbanının yanında bulunmayı, kesebiliyorsa kurbanını bizatihi kesmeyi ve kurbanına dokunmayı özellikle tavsiye buyurmuştur.

Sipariş usulü kestirdiğimiz kurbanlar, kurban ruhunu kavramadan yalnızca et edinme, et yeme düşüncesiyle kestiğimiz kurbanlar, sıradanlaştırdığımız kurban bayramları, tatil fırsatları olarak güya değerlendirdiğimiz!...bayramlar ne kadar bizi Rabbimize, birbirimize yakınlaştırır. Elbette kurbanlarımızı güvenilir hayır kurumlarına bağışlayarak vekalet yoluyla kestirebiliriz. Ancak; imkanımız varsa bir de kendi çoluk çocuğumuzla kurban keserek kurbandaki bu güzellikleri yaşayabiliriz.

Bir kere daha tekrarlıyorum:

Kurban etlenme fırsatı değildir. Kurban bayramı da tatil fırsatı değildir.

Keseceğimiz-Kestireceğimiz kurbanların ne etleri ve ne de kanları Rabbimize ulaşacaktır.

Bizden o’na ulaşacak olan, bizi o’na yakınlaştıracak olan takvamızdır.

Sonuç olarak: Bakalım ki Bu Kurbanla ne kadar yakınlaşacağız?..

Cumanız Mübarek olsun.

Gelecek Kurban Bayramınızı şimdiden mübarek olsun. Alemi İslam için hayırlara vesile olsun. Allah’a emanet olunuz..

ORHAN YAZICILAR


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık