Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 23 Kasım 2017, Perşembe 0:21
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

Dekan Şimşek Neden Azledildi !..

 DEKAN ŞİMŞEK AZLEDİLDİ…!

“Ey Büyük Devletim Sen Çok Yaşa Diyorum’’

Yaklaşık 14 ay önce RTEÜ TIP Fakültesine Dekan olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ataması yapılan Prof. Dr. Şaban Şimşek; Rektör Karaman’ın kaprisleri sonucu istifaya zorlanıp; 24 saat içerisinde görevine son verildi.

Göreve başladığı günden itibaren son derece başarılı çalışmalarıyla Rizeliler’in gönlünde taht kuran Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Şimşek’i ancak geldiği günden itibaren gereksiz şekilde koltuğuna rakip gören Rektör Hüseyin Karaman; iddiaya göre, Cumhurbaşkanıyla görüştükten sonra YÖK’e bir yazı yazarak görevden alınmasını sağladı.

Gerçek olan şu ki; Dekan Prof. Dr. Şaban Şimşek’in amacı; (Rizeli) İlim ve Bilim adamı olarak; yaklaşık 50 yıla hizmet verecek olan sağlık külliyesi projesinin hazırlanmasını sağlayarak; Rize için çok önemli bir adım atması. Bu konuda çok büyük aşama kaydetti. Ancak belli kesimler tarafından her defasında önü kesilmeye çalışıldı. Ama o hiçbir zaman yılmadı. Karamsar olmadı. Çünkü arkasında 360 bin Rizelinin desteği vardı. Duası vardı. Konuyla alakalı olarak Ankara da Başta Cumhurbaşkanıyla, Başbakan ve Sağlık Bakanıyla detaylı görüşmeler gerçekleştirdi. Buralardan olumlu sonuçlar aldı. Aslında her şey yolunda gidiyordu.

Bununla yetinmeyip; TIP Fakültesine Öğrencilerin daha modern eğitim almaları ve teknolojinin son sistemi olan 3,5 Milyon Dolar değerinde ki Simülasyonun kurulmasını sağladı. İki ay sonra öğrencileriyle bunun açılış heyecanını yaşamayı hayal ediyordu. Kiiii…..

Bütün bu güzel hizmetler devam ederken Rektör Hüseyin Karaman daha fazla dayanamayıp; Cumhurbaşkanımız’ında Rize ye gelişini fırsata çevirip, belli kişilerle tek taraflı şikayette bulunarak Rizeli Dekanın Rize’den ayrılmasını sağlamış oldu. Amacına da şimdilik ulaşmış oldu.

Prof Dr. Şaban Şimşek’in görevden alınması sonrasında gelişen süreçle ilgili dün akşam saatlerinde Sosyal Medya hesabından şu paylaşımı yaptı.

‘’Dün sabah itibarıyla, Üniversitemizin Sayın Rektörü H Karaman, “aramızdaki ilişkinin üniversiteye zarar verdiği gerekçesiyle” İSTİFA etmemi istedi. Daha doğrusu tavsiye etti(!)..

Muhakkak ki; “Olgun bir idareci” olarak benim zarar görmemem(!)” için yaptığı bu çok iyi niyetli(!) teklifi kabul etmeyince de YÖK’e, görevden alınmam için alelacele ilgili yazıyı yazdı… Hayırlısı olsun. Bakalım Mevlam görelim neyler, neylerde güzel eyler.

Şimdi… Kimin haklı olduğu, üniversiteye kimin-kimlerin zarar verdiği ve daha nice soru-ince nokta-kalın çizgi-belden aşağı-belden yukarı işler-entrikalar v.s. bir yana, bu konuyu işlemeye başlarken birinci öncelikle vurgulamak istediğim husus: Bu uzun soluklu duruşmanın tetik noktasındaki Sayın Rektörün bizatihi hem olayların tarafı hem de savcısı olması!!?

Üstelik diğer tarafın konuşma hakkı bulunmaması!... Ama meşruiyet dairesinde konuşmak akademisyenin ve de aynı zamanda mağdur edilen bir insanın insan hakları evrensel beyannamesinden doğan hakkıdır diye düşünmekteyim.

İlk ve hukuki nitelikteki Soru: Hani biz cari statükoyu yıkmıştık?

Not 1: burada yapılacak her yorumun sayın rektör tarafından takip edildiği ya da ettirildiği, benim paylaşımlarıma anında verdiği ya da verdirdiği cevaplarla sabittir. Bu sebeple Altına imza atacağınız yorumlara dikkat edilmesinde yarar vardır.

DUYURU (2) de buna çok çarpıcı bir örnek vereceğim.

Not 2: Bu serüven zaman içerisinde bir kitap haline gelecek. Bu sebeple bir müddet herkese açık olacak. Daha sonra belki bir kapalı grup oluşturulacak. Kitabı aslında bu kişiler yazmış olacak. Ben kendimle ilgili bölümlerin yanında kitabın editörlüğünü yapacağım. Adını birlikte koyacağız.’’ Dedi…

 

Orhan YAZICILAR


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık