Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

BÜYÜK SÖZÜ DİNLEMEK LAZIM MI?

Hikaye bu ya..

Köyün birinde, zengin aynı zamanda çok bilgili bir adam yaşarmış. Bu bilgili ve zengin adam yaşlanmış ve hastalanmış. Ölüm döşeğindeyken; ‘’Oğlum daha on yaşında, vasiyetimi ihtiyar heyeti okusun. Oğluma bir mektup bırakıyorum, bu mektubu yirmi yaşına gelince açsın’’ demiş

Adam kısa zaman sonra ölünce beş ihtiyar gelmiş ve vasiyeti okumuşlar. Vasiyette; ‘’Mallarımdan en çok beğendiklerinizi alın, ondan sonra oğluma verin.’’ Diye yazıyormuş. Bu beş kişi adamın en değerli mallarını aralarında bölüşmüş, pek işe yaramayanları da oğluna bırakmışlar.

Çocuk yirmi yaşına gelince babasının mektubunu açmış. Mektupta ‘’Oğlum eğer ihtiyarlar vasiyeti işlerine geldiği gibi yorumladılar ve değerli malları aldılar ise, benim vasiyetimde söylemek istediğim şey; en beğendiklerinizi alın, sonra en çok beğendiklerinizi oğluma verin’’ yazıyormuş. Çocuk mektubu ihtiyarlara götürmüş. İhtiyarlarda biz böyle anlamamıştık, şimdi doğrusunu anladık deyip, çocuğa aldıkları malları geri vermişler.

YORUM FARKI:

Hikayedeki babanın amacı, mirasını küçük yaştaki çocuğu yerine, aklı başındaki ihtiyar heyetine emanet etmekmiş. BU amacına uygun olarak, onların neyi nasıl yorumlayacaklarını bilip bir zeka oyunu ile onları yönlendirmiş.

İnsanları yönlendirmek ve etkilemek kolay olmasına rağmen, insanlar; ‘’Beni kimse yönlendiremez’’ amiyane tabirle; ‘’Ben dolduruşa gelmem’’ diyorlar.

Başkalarından en az etkilenecek olanlar, kendi görüşünü kendisi oluşturabilenlerdir. Belki şaşılacak bir durum ama insanların çoğu kendi görüşünü kendi oluşturmuyor. Bunun yerine, büyüklerinin verdiğigörüşü alıp kabul ediyorlar. Sonra bu görüşü, yine büyüklerin pekiştirici tutumlarıyla benimseyip, hiç sorgulamadan buna uygun yaşıyorlar.

Büyüklerin benimsettiği görüşün, belki de birinci maddesi; büyüklerin sözlerini itiraz etmeden kabul etmektir. ‘’Büyük sözü dinlenir.’’ Diyeni yönlendirmek elbette daha kolaydır. Böyle insanlar, kendi çıkarları için, başkalarını kullanmak isteyen avcılar için kolay av olacaklardır.

Kendi görüşünü oluşturmak isteyenler, her bilgiyi sorgularlar. Sorguladıkça doğruları bulabilir ve kendi görüşlerini oluşturabilirler. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu sorgulayarak öğrenenleri yönlendirmek pek kolay değildir.

Hikayedeki ihtiyarlara gelince.. Onlar yanlış yorum yaptıklarını anlayınca, yanlışlarından dönecek kadar güzel insanlarmış. Her zaman toplum içerisinde böyle güzel insanlar bulmak çok zordur.

Kısacası: Kendini avcı, diğerini av gören birinin, avına ne yapacağını kestimek öyle pek kolay değildir.

Orhan YAZICILAR


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık