Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 07 Eylül 2018, Cuma 13:20
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

BU, TÜRK ÇAYINA HAKSIZLIKTIR!...

 İlber Olyatlı'nın Karadeniz çayının kalitesiz olduğunu beyan ettiği, 2 Eylül tarihli Hürriyet Gazetesindeki yazısına ilişkin değerlendirmelerini  sizlerle paylaşmak istiyorum.
"Bu, Türk Çayı'na haksızlıktır" başlıklı yazısı şöyle:
İlber Oltaylı (2.9.2018, Hürriyet): ...mesela hiçbir şekilde kalitesi iyi olmadığı halde Karadeniz çayına verilen sübvansiyon başka bazı tarımsal ürünlerden esirgendi...


Yukarıdaki yazının özü; Tarımsal ürünlerin ithalatındaki yanlışlığa dikkat ve yerli tarıma destek.... 
Doğru ve önemli bir yazı. Fakat; Yerli tarım deyip, yerli çayı dışlamak, kalitesiz olduğunu söylemek, çaya desteğe yanlış demek yazının kendi içerisindeki çelişki olmuştur (Yazıda çayın, sadece siyah ürün değil endüstriyel ürün haline getirilmesi Soğuk-sıcak ürün vb eleştirisi olsaydı, haklı ve anlaşılabilir olurdu).
TÜRK ÇAYI’NDA İLAÇ YOKTUR!...
Türk Çayı, dünyada nadir ürünlerden olup; gübreleme dışında üretiminde hiçbir kimyasal kullanılmamaktadır (Diğer ülkelerde iklim nedeniyle ilaçlamanın yanısıra çaya tadlandırıcı ve renklendiri katılmaktadır). 
Durum bu iken, Karadeniz Çayına ‘Kalitesiz’ demek üzücüdür. Bunun yanında; Tarımda ithalatı eleştirip, kendi çayımıza kalitesiz deyip ithalatı özendirmek anlaşılması güç bir anlatımdır. 


Sayın Oltaylı’nın Türk Çayı ile ilgili yazısının tamamen yanlış bilgilendirme kaynaklı olduğu düşünülebilir. Bu durumda ise, kamuoyunda bilinen bir ismin bile Türk Çayı ile ilgili yanlış bilgi sahibi olması da sektörün eksiğidir.
Bu nedenle; Başta Kamu şirketi Çaykur olmak üzere,  Doğuşçay, Karaliçay, Okumuşçay,Ofçay gibi önde gelen özel çay şirketleri ve hatta bölgedeki Ticaret-Sanayi Oda ve Borsaları’nında yer aldığı geniş bir tanıtım ile Türk Çayı’na-yerli ürüne (Karadeniz Çayı) sahip çıkılmalıdır. Yanlış bilgilerin-bilgilendirmelerin önüne geçilmelidir. 


Ayrıca; Türk Çayı, Kalitesinin yanında Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 250 bin ailenin (1 milyon kişinin) geçim kaynağıdır. Yerli üründür. Bu ürün desteklenmez, dışlanırsa; Çay içme alışkanlığı dünyada ilk sıralarda olan Türk Tüketicisi, milyarlarca doları çay içmek için dışarıya ödeyecektir.
Yerli tarım ürünlerine desteğe evet, ayrım olmadan. 
Orhan YAZICILAR


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık