Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

Başkalarının İmanını Ölçmeye Kalkma !..

Toplumda hiç de hoş olmayan şu cümleyi çokça duyarız. ‘’İmanından şüphe ederim’’.. Aslında İman kelimesi yüce bir kavram olmasına rağmen bazı kendini bilmezlerin olur olmaz yerde en çok kullanılan ‘’İmanından şüphe ederim’’ şeklinde kendini göstermektedir.

Kimin mü’min olup olmadığı bilgisi sadece ve sadece Allah’a malumdur. Bununla birlikte haddini bilmeyen bazı cahil, cühela sanki kendilerine bir görev verilmiş gibi milletin imanını ölçmekle meşgüller. İman sanki böylelerinin tekeli altında bulunuyor.

Kendisi ile barışık olmayan, sürekli şüphe girdabı içerisinde boğulanların işi gücü, bu özelliklerini gizlemek için başkalarını hedef göstermektedir. Böylelerinin birinci özelliği kendileri gibi düşünmeyenleri dışlamak küfürle itham etmektir. Halbuki bizde genel bir kaide vardır ki; gerçeğin ta kendisidir. O da şudur: ‘’Müsademe-i afkardan barika-i hakikat doğar’’. Bunun anlamı şu: ‘’Farklı fikirlerin tartışılmasıyla gerçekler ortaya çıkar’’.

İlmi olmayanın fikri de olmayacağı için, ucuz yoldan insanları karalamak kolay olmaktadır. Bu tamamen basit insanların işidir. Şeytana hizmetkarlıktan başka bir şey değildir.

Mesala bir örnek verecek olursak: Sakal sarık sünnettir. Kabul etmeyenin imanından şüphe ederim. Yani sakal bıraktın mı tam mü’minsin. Hayatı Kur’an olan Hz. Peygamberin böyle bir beyanı olmadığı gibi tam tersine şöyle buyurur.

‘’Allah sizin süretlerinize ve mallarınıza bakmaz. Fakat o sizin kalplerinize ve amellerinize bakar’’

Bir örnek daha: Tarikatlara, efendilere laf edenin imanından şüphe ederim.

Tek tarikat vardır o da ‘’Tarikatı Muhammediyye’’ dir. Mü’minler ise tek ümmet olup, kardeştirler. ‘’Mü’minler ancak kardeştirler’’.. (Hucurat 49)

Evliyaya dil uzatanın imanından şüphe ederim.

Bütün mü’minler evliyadır. Allah dostudur. Kur’anda şöyle buyurulur:

‘’Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına hiçbir korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. Onlar iman etmiş ve Allah’a karşı gelmekten sakınmış olanlardır.’’ (Yunus 10/62-63)

Buna benzer sözler çok olmakla birlikte birkaç tane daha madde yazalım.

Kerameti kabul etmeyenin imanından şüphe ederim.

Mehdiyi inkar edenin, imanından şüphe ederim.

Hz. İsa’nın ahır zamanda inişini kabul etmeyenin imanından şüphe ederim.

Şefaati reddedenin imanından şüphe ederim. Daha bir çok…

Bu tür iddialar ne yazık ki; Müslümanlar arasında sürekli cedelleşme ve fitne sebebi olmuştur. Kimseye bir faydası olmadığı gibi, çok büyük zararlara sebebiyet vermiştir. Vermeye de devam etmektedir.

Sonuç olarak: Allah kimseye başkalarının imanını ölçmeye ya da tartma görevi vermemiştir. Burada sadece ve tamamen önemli olan Allah’a layık kul olabilmektir.

Gerisi hikaye.

Cumanız Mübarek olsun.

Orhan YAZICILAR


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık