Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
OrhanYazıcılar

Orhan Yazıcılar

Al Birini Vur Ötekine !

Beni soracak olursanız; Ben ehl-i Sünnet inancına bağlı bir Sünni Müslümanım..


Elbette ki bana göre gittiğim yolun doru olduğuna inanarak bu yolda doğdum ve yürütorum.
Ama bir Şii Müslüman da benim, ya da sizin için hiçbir zaman düşman ya da hasım değildir. ‘’Bana göre’’ yanlışları varsa da nihayetinde o benim din kardeşimdir. Ben bugüne kadar böyle duydum ve böyle yaşadım. İnancım tamamen böyle. O’nun inanç ve ibadetleri de ‘’Ona göre ‘’ doğrudur.


Belki benim yaptığım bazı şeyler de ‘’Ona göre’’ yanlıştır. Olabilir.


Bu tırnak içinde yazdığım ‘’Bana göre – Ona göre’’ kelimelerini kafaya takıp hemen ‘’Bu iş sana göre-bana göre olmaz, Kur’an-a göre olur’’ dediğinizi duyar gibiyim.

 
Elbette ki sizler doğru olanı söylüyorsunuz. Bu işler Kur’an-a göre olur. Ama hemen kızmayın.
Çünkü tarih boyunca İslami her mezhep, her akımda Kur’an-a dayanarak çıkmıştır. Sonuçta sıkıntı Allah Kelamının yorumunda başlıyor. İşte o zaman ‘’Bana göre, sana göre-ona göre…’’ ler kendini gösteriyor.
Gerek tarihte, gerek son zamanlarda İslam dünyasında mezheplerden dolayı yaşanan hasmane tavırları ne anlamak, ne de tasvip etmek mümkündür.


İki gurubun birbirine silah çekmesi, kafa kesmesi, devletler nezdinde savaş açması, birbirinin camisini bombalaması, büyük elçiliğine saldırması, diplomatlarını kovması…çok acınacak bir durumdur.
Şii veya Sünni iki İslam devleti Avrupa ve Amerika’nın Kefere-i Fecere devletleriyle her türlü ticari, insani, kültürel, turistik ilişkiye giriyor, dost oluyor. İş iki Müslüman devletin ilişkisine gelince kanlı-bıçaklı düşman görüntüsü çiziyor.
Daha açık söylersek:
Şu anda Suudi Arabistan için Amerika mı daha dost, yok
İran için Rusya mı daha dost, yoksa Suud mu?


Bu sorunun cevabını herkes biliyor ki Suud biliyor ki Suud yöneticileri dünyayı ve özellikle İslam topraklarının bulunduğu Ortadoğu’yu kana bulayan Amerika ile yıllardır can ciğer dost ama aynı kıbleye yöneldiği İran denilince tüyleri diken diken oluyor.
Hatta Suud idaresinin Amerika dostluğu o kadar ileri noktalarda ki devletin ismi bazı zeminlerde zaman zaman ‘’Suudi Amerika’’ diye telaffuz ediliyor.


İran da Komünist Rusya ile çok sıkı fıkı ilişkiler içinde ama her sene hac umre için topraklarına koştuğu Suud devletiyle oldum olası yıldızları barışmıyor.
Bu tabloya acımamak, üzülmemek mümkün değil.


İran’ın Rusya ile kol kola olması, Suud’un Amerika ile kol kola olması mı daha iyi yakışır, yoksa aralarındaki bir takım anlayış farklarına rağmen iki Müslüman ülke olan İran ile Suud’un kol kola olması, kardeşçe yaşaması mı daha şık ve doğru olur?
Demek ki ‘’ Al birini vur ötekine’’ ara da çok bir fark yoktur.
Allah Müslümanlara, Müslüman ülke idarecilerine ve mezhep taassubu ile gözünü hırs bürümüş akılsız, izansız Müslümanlara feraset versin.
Dostumuzu, düşmanımızı iyi tanımayı nasip etsin.
AMİN…
Orhan YAZICILAR


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık