Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 23 Ocak 2019, Çarşamba 21:24

DENEYİMLER PAYLAŞILIYORSA, İLLAKİ O MESLEK SAHİBİ OLMANIZ GEREKMEZ!
Değerli Okurlar,
 
Nedense şunu anlayamıyorum. Neyi mi? Anlatıyım efendim. 
Her insan doğumundan şuanki yaşına kadar, yaşamına dair bir çok hayat tecrübesi yaşar. İyi ya da kötü, travmatik ya da dramatik, trajedi ya da komedi, vb. şeklindedir yaşananlar.
Benim inancıma göre de, katılırsınız ya da katılmazsınız o kadarı size kalmış; 
"HERKESİN İMTİHANI FARKLIDIR."
"İMTİHAN DÜNYASINDA YAŞIYORUZ."
"YÜCE YARATICI - ALLAH (C.C) HERKESE, TAŞIYABİLECEĞİ KADAR YÜK VERİR-ZORLUKLAR YANİ İMTİHAN VERİR"..vs..vs..
Herkes kendi yaşadığını en zoru, en ağırı, en kötüsü olduğunu sanır ve "NEDEN BEN?" diye, bazen de isyan eder. 
Kimi sağlık, kimi evlat, kimi aile, kimi maddi, kimi manevi, kimi iş, kimi eş, kimi ev, kimi çevre, kimi arkadaş, kimi ahlak, kimi sevdiklerinin, anne -babasının vefatı, kimi de daha başka - türlü türlü şekillerde imtihan olur. 
Bu imtihanları yaşarken, en büyük güç kaynağımız SABIR ve en iyi ilacımız ZAMANDIR. 
İnsan kendi kendisinin doktorudur, terapistidir, psikiyatırıdır, sırdaşıdır. Aslında insan kendi kendini tedavi eder.
 
Peki, insanoğlu bu imtihanları yaşarken, düşünürken,sorgularken, yorumlarken,çözümlerken, anlatırken, başkalarını aydınlatırken, "BÖYLE BİR ŞEYİ BEN YAŞADIM, BENİM BAŞIMA GELDİ, SİZİN DE BAŞINIZA GELEBİLİR" diye vicdanen karşısındakini, hiç tanımadığı, hiç bilmediği insanların kulaklarına küpe olsun diye öğütlerken ya da paylaşırken ve ya diyelim ki benim gibi gazetede bir köşede yaşadıklarını, başına gelenleri; özellikle de sağlıkla olan imtihanını yazmışsa illaki gereksiz bir yorum yapıp o kişinin psikolojisini bencilce bozmak adına "HEKİM MİSİNİZ? BUNLARI NASIL YAZARSINIZ?" diyebilir?? illaki hekim mi olmak gerekir, sağlık tecrübesini yazmak, anlatmak için... Peki siz "ELEŞTİRMEN MİSİNİZ?" ki beni eleştirecek hakkı buluyorsunuz?? Eleştirmenlik de bir meslektir unutmayın. Mesela film eleştirmeni, sanat eleştirmeni, vs. gibi. Ya da "SOSYOLOG MUSUNUZ?" yani "TOPLUM BİLİMCİSİ" ya da "İNSAN KAYNAKLARI PERSONELİ MİSİNİZ?" kişinin mesleksel ve kişilik analizini yapabilecek eğitimi alarak, o yetkiyi kendinizde hissedebildiğiniz için soruyorum....
Tecrübe paylaşmak için o mesleği yapmak gerektiğini, o eğitimi almış olma zorunluluğu olduğunu düşünmüyorum.
 
Hukuk mücadelesi veren bir kimse, avukat değildir ya da olmayabilir, olmak zorunda da değildir, diploması yoktur belki ama, yaşadıkları sayesinde tecrübe kazanıp, bazı hukuksal işleyişi ve bazı hukuksal terimleri, gerekli kanunları bilebilir.
 
İlk defa milletvekili olan biri de illaki siyaset bilimi okumuş olması gerekmez. Tıp doktoru olanlardan, sanatçılardan, eğitimcilerden, Biyologlardan, vs.. milletvekillerimiz yok mu ya da bakanlarımız?? illaki  Kamu Yönetimi mi okumuşlar ya da okumaları gerekiyor?
 
Sağlıkla imtihan olan kişi ya da kişiler hangi rahatsızlığı yaşıyorsa o hastalık hakkında bilgi ve tecrübeye sahip olamazlar mı? illa ki Tıp Fakültesi mi okumuşlardır ya da okumaları gerekir, sadece hekim olanlar tecrübelerini paylaşabilir diye bir kanun mu var? 
Hem Tıp Fakültesi okusa, hekim olsa ne yazar ki?? Her branşın bile hekimi, her hastalık dalının bile ayrı ayrı bir eğitimi gerekmiyor mu?? Nörolog dediğiniz hekim bile alt dallarını okumamış ve o konuda uzmanlaşmamışsa o hastalık hakkında yorum dahi yapmıyor. 
Bilmiyorsanız bilin istedim Sayın Hekim rumuzlu eleştirici, küçümseyici yorum yapan okuyucum..
 
Lütfen insanları yargılarken bir kerecik düşünün. Ben kortizonun yararı olduğu kadar, ben de ve bir çok kişide yaptığı zararları da yazdım. Çünkü kortizonlu tedavi yüzünden şuan kemiklerimi kaybediyorum. Kemik hücrelerim ölüyor.. Yaşadıklarım tecrübe kazanmamı sağladı. Doktorlarımın bana dediklerine ve bilgilendirmelerine istinaden yazdım o makalemi. 
Sorunuzu buradan cevaplıyım bay / bayan, çok bilmiş. 
"HEKİM DEĞİLİM". 
 Rize Recep Tayyip ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Rektörü de Hekim değil ama TIP FAKÜLTESİNE ve hastanenin işleyişine, doktorlarına (hekimlerine) karışıyor. Biz ona bişey diyor muyuz???
 
Hiç gülesim yoktu. Güldürdünüz beni...
Okuyan herkese teşekkür eder, saygılarımı iletirim..
 
JK 

 
 
 
 
 
 

-- 

Jale KAZDAL

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık