Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Teröre Acilen Sıkıyönetim Gerekiyor !

     Bıçak kemiğe dayandı sözü klişe oldu artık, kimsede buna inanmıyor.


     Son günlerde şiddetlenerek artan PKK terörüne çare arayanlara en kısa ve kesin çözüm o bölgede özellikle Hakkâri, Şırnak ve Diyarbakır’ı içine alacak üçgende acilen Sıkıyönetim ve denetimli, kontrollü sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir.


     Beni diktatör yanlısı veya askeri niye bu kadar çok istiyorsun diyebilirsiniz ama üzücü manzara ortada. Her gün artarak şehitler geliyor, sıradan adamı bırakın Kaymakamlar da kaçırılıyorsa burada çok iyi düşünmek gerekiyor.
     TC. Devletine bu bölgede açıkça söylüyorum bir başkaldırı var.


     İsyan derecesine varan ve sıradan vatandaşın gördüğü bu terörü Devleti yönetenler görmüyor mu?
     Ortadaki duruma göre burada yapılacak olağanüstü şartların insan hakları, demokrasi AB gibi teşekküller altında değerlendirilmemesi lazımdır.


     Türkiye Muz Cumhuriyeti değildir.


     Bu Cumhuriyet altında yaşayan herkes ama herkes TC. Devletinin koyduğu kanunlara uymak zorundadır. Trakya’daki, Artvin, Erzurum’daki vatandaş bu yasalar hükümlerine nasıl uyuyorsa Güneydoğudaki vatandaşımızda uymalıdır. Eğer kimliğinde TC. yazmıyorsa da yaşam hakkı tanırız. Saygıda gösteririz ama TC Devletinin yasalarına karşı gelirse de karşılığını gene şiddetli şekilde görmelidir. Hiç kimse bazı sebepler ardına sığınarak yasalara karşı gelemez, gelmemeli. Eğer gelirse de en ağır cezalarla karşılaşmalıdır.


     Bunlar için uygulanacak yasa cezaları yeniden düzenlenmelidir.


     Sn. Başbakan daha önceki Başbakanların taa 11 Ekim 1988 yılında Rahmetli Özalın söylediği ‘’Bıçak kemiğe dayandı’’ cümlesinin ardında durmamalı.1988 den bu yana görev yapan bütün Başbakanlar her terör olayında aynı sözü söyledi ama maalesef çözüm olmadı.
      Başbakan Ramazan ayını gerekçe göstererek bayramdan sonra tepkinin etkiye döneceğini söylemiş.
     Bu olmadı Sn. Başbakanım,


    Terör nasıl Ramazan, Sahur, Cuma bilmiyorsa yaptıklarının da zamanı olmamalı. 
    Teröre en kısa zamanda misli ile cevap verilmeli.


    Teröristin koruyucuları Mecliste cirit atıyor. Bunu bilmeyen yok. İmralı canisinin talimatları kesinlikle önlenmeli.
    Kim olursa olsun İmralı canisini ziyaretlerde çok önemli kısıtlamalar getirilmeli.


     Biz Avrupa veya Amerika’daki bir hapishanede gidip inceleme yapabilirmiyiz. Elin gâvuruna  yanlız Cezaevi değil Güneydoğu gezilerinde de kısıtlama getirilmelidir. Geçen gün bir büyükelçimizin anılarında okudum görev yaptığı Yunanistan’da Batı Trakya’da yaşayan Türklerin bulunduğu köylere gitmesi yasakmış ve ana yoldan ayrılmaması gerekiyormuş. Bizim Büyükelçiye Batı Trakya köylerinde yasaklama var iken elin Alman veya herhangi bir Avrupalısı kim olursa olsun Güneydoğuya gelerek inceleme adı altında girişimlerde bulunmamalı.


     Herkese layık olduğu kadar itibar edilmeli.


    Teröre anlayacağı dilden cevap verilmeli. Bu tarihten sonra daha önce ortaya atılan içi boş açılım ve kardeşlik mesajlarının burada hiç işe yaramadığı ortada iken taviz değil etkili mücadelenin zamanı daha fazla gecikmemelidir.
     Sıkıyönetimde silahı bir yönetim şeklidir.


     Elinde silah olana ancak böyle yöntemlerle cevap verilir. Hiç kimse TC. Devletinden büyük değildir, karşı gelmek hakkı ve gücüne sahip olmamalıdır.   


NOT-Bu yazımı 2011 yılında yazdım. Günümüzde önemini kaybetmediği için tekrarlamakta fayda gördüm.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık