Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Sami Kumbasar’ın Anlattıkları

12 Eylül kuşağını görenler bizim gibi Sami Kumbasar adını çok iyi bilir. Silah ve tankla kapatılan o Meclisin son üyelerinden birisiydi  CHP Milletvekili Sami Kumbasar.

1969-1973-14.dönem,1973-977 15.dönem ve 1977-980 16.dönemde 3 seçimde Rize Milletvekili olmuş ama halkının içinden hiç ayrılmamış, kibirlenmemiş Sami Kumbasar’ın anıları bir kitapta .

Mehmet Bilgin dostumuzun derlediği 512 sahifelik ‘Bir Cumhuriyet Milletvekili Sami Kumbasar ‘kitabından öncelikle bugünün siyasetçilerinin öğreneceği ders alacağı çok şey var.

1969-980 arasında kesintisiz 3 seçimde seçilen ve 12 Eylülün tüfek dipçiği ile 11,5 yıllık Milletin vekilliği sona erdirilen Sami Kumbasar siyasete küsse de halkına hiç küsmemiş.

980 de TBMM den silahla atıldıktan sonra 7 yıl Meclise hiç uğramamış. Onu seçen İkizdere Çifteköprüdeki fötr şapkalı Muhtar Muzaffer Kalça’yı unutmadığı gibi ’in Çat köyünden Rasim Mafratoğlu’nu, Kalkanedere’li Maksut Kamiloğlu’nu, ’in Duthasından Kasım Sofuoğlu’nu bugün bile unutmayacak kadar vefalıdır.

 iken yüzünü hiç hatırlayamadığı annesini kaybetmiş, babaannesi tarafından büyütülmüş babadan CHP li bir aileden geliyor. Babası Fikri Kumbasar 1948 de CHP Rize İl Başkanlığı yapmış. Ağabeyi Mehmet Ali Kumbasar 1961 durucu Meclis Üyeliğinde bulunmuş.

Sami Kumbasar’ın anılarından öğreniyoruzki’6 Aralık 1971 tarihinde 1497 sayılı ÇAY-KUR kanunu TBMM. de kabul edilmiş.973 yılında Rize Belediye Başkanı  Ömeroğlu ve ÇAY-KUR Genel  Teoman Yayın ile işbirliği yapılarak belediyenin arsalarından 15 dönümlük bir yerin ÇAYKUR’A Genel Müdürlük yapılması için anlaşılmış.  Ömeroğlu Başkanın döneminde metrekaresi 50 liradan 15 dönümlük bugünkü  Müdürlüğünün bulunduğu yer toplamda 750 bin liraya Çaykura satılmış.

Sami Kumbasar Mecliste İsmet İnönü ile çalışan ender Vekillerden birisi.1971 de 12 Mart olaylarının sorumlularından Deniz Gezmiş’in aslen Cimilli olduğunu ve İdamına RET oyu verdiğini kitabında da okuyoruz. Daha önce İdama evet veya hayır oyu verenlerin Meclis tutanaklarını Sn.Kumbasar bana göndermişti. Arşivimde saklıyorum.

Anılarında 974 Kıbrıs çıkartmasına Başbakanlıkta Ecevit’in yanında olaya şahit olan tek Milletvekili olduğu yazılı.

Döneminde birçok köyünde elektrik ve yol olmayan İkizdere ilçesinde bu hizmetlerin yapıldığını ama kendi köy olan Cimile 19986 yılında ancak elektrik verilebildiğini anlatıyor.

Tatvan’da askerlik yapan Kumbasar 1950 yılında Tatvan nüfusunun bin olduğunu ve seçimle gelen ilk Belediye Başkanının 1938-39 lu yıllarda İkizdere’den oraya göç ettirilenlerden olan Mahmut Karaman’dı. Mahmut Karaman’ın o dönemde 50 bin nüfuslu bir şehir planı yaptığını da bu hatıralarından öğreniyoruz.

Ne demişler çok yaşayan mı çok okuyan mı veya gezen mi?

Sami Kumbasar ağabeyimize Allahtan sağlıklı uzun ömür diliyorum, hatıralarından öğreneceğimiz daha çok şey var. Kısa zamanda Rize’ye bekliyoruz.

 

İsmet KÖSOĞLU

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık