Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rizeyi Kurtaracak tek Çözüm Ali Paşa Engindere Raylı Sistemidir

                  Gazetecinin işi yazmak.

    Yazdıklarımız yaşadığımız yöre içindir.

    Eksikler, yapılmayanlar daha çok göze çarptığı için genelliklede bu konular hakkında yazmaya çalışan birisiyim.

    Yapılan işler, iyiler yok mu elbette var. Bu yapılanlar ilgililerin yapması gereken işlerindendir, yani görevidir, bundan dolayı haber yazı alanımda daha az yer alırlar.

    Gazetecinin dostu olmaz derler. Çünkü yazdıklarımız bazen zülfü yâre dokunur. Yazılardan dolayı sevdiklerimizi kırdığımızda olur, mahkeme kapılarında aylarca beklediğimizde.

    Yazdıklarım karşısında gönül koyanlar muhakkak vardır ama biz kimseye gönül koymayız.

    Hizmette görevde açık olan bir yerimiz yok çok şükür ama Gönlümüz yüreğimiz –Vatan haini-Din ve Irz düşmanı-- olmayan herkese her daim açıktır.

    1976 yılından itibaren birçok Gazetede yazan birisi olarak yalan, iftira veya ahlaken küçük düşürücü yazım hatırladığım kadarıyla olmamıştır.

    Yukarda yazdım, yazdıklarım çoğunlukla toplumu ilgilendiren yetkililerin görmediği veya görüpte ilgilenmediği, yap(a)madığı konuları bilginiz olsun babından kamuoyuyla paylaşırım.

     Kamuoyunun ve daha yukarıdaki sorumluların Rize de, Bölgede aksayan konuları bilme öğrenme hakkı vardır, bizler gazeteci olarak ortada maddi bir beklenti olmadan bir anlamda bedava posta görevi yaparız.

    Herkes gibi Gazetecide aldığı mektuplardan memnun olur.

    Yazdığım yazılara gerek elektronik ortamda gerek posta yoluyla olumlu yönde birçok mektup alırım. Gelen mektuplar eleştiri olduğu gibi teşvik edici, bizi daha iyi yönde yazmamız konusunda teşvik edici olur.

     Bu hafta son mektup konun uzmanı önemli bir bilim, ilim adamı Rize’mizin bağrından çıkan çok saygı duyduğum Prof.Dr. Hızır Önsoy’dan geldi.

     Hızır Hoca yılların birikimi olan bilgi ve emeğini KTÜ’ deki görevini yaş sınırına takılarak emeklilikle sonlandıran değerli bir ağabeyim. Şehircilik, Su ve taşkınlar konusunda dünyada konusunun uzmanı olan sayılı adamlardan birisi.

    Son yıllarda sık sık su taşkınlarına uğrayan Rize için önemli bir değer.

    Rize’yi yönetenler hazır boşta olup emekliliğin tadını yatarak çıkaran Prof.Dr. Hızır Önsoy Hocadan faydalanmalıdır. Hızır Hoca yatacak adam değildir. Onun çalışarak Rize’ye –ÇEVRE-SU TAŞKINI-HEYELAN-HES vs. gibi olağanüstü konularda faydalı olması gerekir.

      Mektubuna gelince aynen aşağıdaki gibi. İlginize Teşekkür ediyorum Hızır Hocam.

    ‘’Kardeşim İsmet Bey;

    Güzel kentimiz Rize'nin sorunlarına olumlu yaklaşımını takdirle karşılıyorum. Çok değişik sorunlara parmak basıyorsun ama işiten olmuyor. En son değindiğin ''RİZE'NİN ULAŞIMI''  ile ilgili, değişik kesimler, değişik önerilerde bulunuyor. Ama şu arası bir gerçek ki, ulaşım ve trafik sorununa kalıcı ve uzun vadeli çözüm, toplu taşımacılığa geçmektir. Bu da, 

1) ALİPAŞA-ENGİNDERE RAYLI SİSTEMİ

2) TELEFERİK SİSTEMİ ile çözülür. Bu iki sistem, Rize'nin ulaşım ve trafik sorununun tek çözümüdür. 

    Bu ulaşım sistemlerini kalkınmış yurtiçi ülkelerinde gördük, yaşadık. Allah aşkına, bunları bizim yöneticiler görmüyor mu? Neden, hala yerimize sayıyoruz? 

    Kaldırımların genişletilmesi-daraltılması, hatların değiştirilmesi, ışıkların yerlerinin değiştirilmesi, sokakların park haline dönüştürülmesi, yaya geçitlerle durmadan oynanması vb... Bunların hepsi birer palyatif çözümdür; kalıcı ve kesin çözüm değildir.

Selamlarımı sunarım.

                    Prof. Dr. Hızır ÖNSOY ‘’

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık