Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rize'nin Bu İlçesi Neden Hep Mağdur Edilir !

Gençler pek bilmez.

   Yaşı kemale erenler’’ayranı yok içmeye mumla gider s….’’diye bir tekerlemeyi yakından bilir.

    Bu da nereden çıktı diyecekseniz, dostlar belki darılacak kızacak ama varsın olsun çünkü ortada örtülemeyecek ayransız bir ilçe gerçeği var.

    Rize’deki bu ilçenin adını yazmayacağım ama kör adam anlar neresi olduğunu.

    Rize’nin en eski ilçelerinden birisi olan bu yerde iş yok denecek kadar azdır. İş olmadığı için çareyi gurbete gitmekle bulan önemli bir kesim gittikleri büyük şehirlerde muazzam zenginliğe kavuştu. Keşke bütün insanımız öyle olsaydı ama bilirsiniz ki her insan bir değil. Becerikli olanı var tembel veya uyanık olanı var.

     İşin doğrusu işsiz ilçeden giden gitti kendini kurtardı. Zorlukla mücadele ettiği gurbette iş güç ev bark sahibi oldu çoluk çocuğunun iyi bir tahsil görmesini de sağladı.

    Sözüm İlçede kalanlar için.

    İş sahası olmadığı için, ilçe her geçen gün insan kaybı yaşıyor.1965 yılında 20 bin olan ilçe nüfusu bugün 8 binin altında. Belediye nüfusu ise tabelada yazılana bakmayın 2 bin bile değil.

    400 oyu bulan Belediye Başkanı seçiliyor. Gerisini siz düşünün.

    Her yerde nüfus artarken bu ilçede azalır. Bu konu Üniversiteler için araştırma konusu olabilecek bir safha.

     Göçün kader yazıldığı ilçede, bir darbede devlet bazı kurumlarını kapatarak vurdu. Belde Belediyesi, Okul ve Askerlik Şubesinin kapanmasıyla başlayan süreçte 62 yıllık Adliyesi AKP iktidarının sözde tasarruf uygulaması kapsamında bir gecede derdest edilerek kapatıldı gitti.

     İlçede gizli bir nüfus planlaması mı yapılıyor bilmiyorum. Bir dönem Başbakanımız 3 çocuk diyerek doğumu teşvik ederken bu ilçede doğumlar yok denecek kadar az. Zaten genç değil yaşlı nüfus hâkim.

     Hele bu mevsimde birçok köyde bacasından çıkan dumandan görebilirsiniz kaç evin şenlik olduğunu. Çünkü birçok ev ıssız, bazı köylerde hiç kimse yaşamıyor.

    İş olmayınca göç durmuyor. Kamu kuruluşları iş hacmi az gerçeğini gerekçe göstererek kapanırken sen çal sen oyna misali biz bize kaldık.  Siftah yapmadan kepenk indiren üç beş esnaf muhtaç edildiği Banka kredilerine mahkûm. Esnaf aldığı kredileri nasıl ödeyeceğim hayaliyle yaşıyor.

     Alışveriş yapacak insan olmayınca defteri kapayıp kepenk indiren çok esnaf var.

     AKP nin her şey güllük gülistanlık gösterdiği ekonomik çark maalesef bu ilçede başta esnaf olmak üzere iş sahibi olamayan herkesin belini bükmüş.

     Küçük olsun benim olsun zihniyetinin hüküm sürdüğü ilçede sabah açıp akşam kepenk kapayan esnafa bir darbe daha vuruldu.

    Yazımın başlığı bunun için. Ortada nüfus yok, alışveriş yapanlar belli ama küresel sermaye ilçede AVM açıyor. AVM zinciri mağazanın açılışında araçlarla insan taşınarak yapılan suni kalabalık huzurunda açılış töreni düzenlenmiş.

     Güleriz ağlanacak halimize. Daha dün AKP tarafından 1945 de ilçe daha sonra Nahiye olan belde Belediyesi nüfus az olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Ağlanacak halde iken bir mağaza zinciri açılışında sanki bedava mal dağıtılacak diye toplu katılım sağlanıyor. Bu yapılan insanla dalga geçmektir. 

     Sermayeye karşı birisi ve esnaf değilim, ama ilçe esnafı sinek avlarken AVK açılışına insan taşıyanlar için Ayranı yok içmeye mumla gider s….sözü cuk diye oturmuyor mu?

    

   


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık