Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rizeli İki Güzel İnsan

Rize’de simge olmuş isimlerin başında gelir Lokman Koçan. Kamuoyunda Rize ve İspir hakkında bir açıklama yapılmışsa ilk akla gelen isim Lokman Koçan’dı.

2011 de aramızdan ayrılan Lokman Koçan nüktedan ve dosdoğru kıvırmayan ortadan konuşmalarıyla herkes tarafından çok sevilirdi.

Yıllarca hasta olduğu halde Ovit Tüneli yapılacak moraliyle dimdik ayakta duran Lokman ağabey sözünü hiç esirgemezdi.

Bir toplantıda zamanın Valisine karşı Ovit konusunda koyduğu tavrı bugün söyleyecek adam bulamıyorum.

Lokman ağabey 2012 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Ovit Tünelinin başlayıp bitmesini çok isterdi. Ne acı ki tünelim temel atılmasını yani başlamasını göremeden aramızdan ayrıldı. Ovit Yolu hakkında kamuoyu desteğini sağlamak için İspirliler Yardımlaşma Derneğini boşuna kurmamıştı.

62 yaşında aramızdan ayrıldı. Cömertti, sözünün eriydi;’Ovit Tünelinin temeli atılsın dağın üzerinde 400 koyunumu kurban edeceğim’sözü halen hafızamda. Ölümünün üzerinden 5 yıl geçti. Unutmak mümkün değil ama işlerim dolayısıyla Askorozdaki Mezarı başındaki anma toplantınsa katılamadım. Allahtan Rahmet diliyorum. Her daim dualarımız onunladır.

ALİ OSMAN AKSU

Bu yazımda aramızdan ayrılan güzel bir başka dostumdan bahsetmek isterim. Hatırlayan bilir. Devlet memuru olmak zordur. Nereye görev verilirse oraya gitmek zorundasınız. Aynen sevgili Ali Osman Aksu kardeşim gibi.

İlçe Özel İdare Müdürüyken çeşitli ayak oyunları ile İkizdere’den gitmesine karar verilmişti. Önce Fındıklı İlçesine mecburen göreve koştu. Fındıklıda görev süresince gerçekten sevilmişti ama evi ailesi çocuklarından ayrılık zor olsa gerek ki mahkeme başvurusunu haklı bularak İkizdere’deki görevine iade etmişti.

Ali Osman Aksu kardeşimin İkizdere’ye geri dönmesi bazı kişilerin işine gelmedi. Biz gönderdik niye tekrar geri eldin dercesine iktidarın tüm argümanları kullanılarak bu kez Ardeşen İlçe Özel İdare Müdürlüğüne tayini çıkartıldı. Bütün İlçe Özel İdare Müdürleri yer değiştirilecek dendi ama Ali Osman Aksu’yu İyidere’ye vermeyen zihniyet gideceği yerdeki Özel İdare Müdürünü hemen bitişik ilçeye vermekte bir beis görmemişti.

Babası mesai arkadaşım, çocukları çocuklarımın sınıf arkadaşı olan merhum kardeşim Ali Osman Aksu ile çok uzun yıllara varan dostluğum arkadaşlığım vardı.

Sürgününü yaparak trafik kazasında vefat ettiğinde Cenazesine katılmaya cesaret edemeyen bazı amirlerine ben değil ailesinin ömür boyu hayır duası etmediğinin farkındayım.

58 yaşında 3 yıl önce aramızdan ayrılan kardeşim Ali Osman Aksu’ya bir kez daha Allahtan gani gani rahmetler diliyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık