Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rizeli Derviş !..

Orta yaş insanlara sorarsanız Derviş kimdir nedir cevabını hemen verir.

Yazımda konu olan derviş; uzman olduğu İlmin sahasında 37 yıllık hizmetin verdiği tecrübeli bir Derviş.

Türkiye’de ilim adamı olmak kolay değil,ilim adamı kolay yetişmiyor.İstatistiklere bakarsanız ilim adamı olmak için hem çok çalışmak hem çok iyi okullarda okuyarak kariyer yapmak gerekiyor.

Usta Yazar Doğan Cüceloğlu Rizemizin eniştesi Koca Reis Ekrem Orhon’un damadı olan Gönen’li Prof.Dr.Ahmet Dervişoğlu hakkında ‘Derviş’in Aklı’ isimli bilhassa gençlerin ibret alması gerektiği güzel bir biyografi tür kitap yazdı.

Gönen’in bir köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Ahmet Dervişoğlu’nun 1959 yılında İTÜ Elektrik Fakültesi mezunu olduğunu öğreniyoruz. Ahmet Dervişoğlu Mezun olduğunun hemen akabinde aynı Fakülteye asistan olarak giriyor ve azmi sayesine Allah yürü ya kulum diyerek Amerika İllinos Üniversitesinde Dr.ünvanını aldı. Koca Reisinde okuduğu Yol-Tünel ihtisası gördüğü bu okul sayesinde kızımız Çayhan Orhon’u da Reis Ekrem beyden istemeyi bilmişti.

Kitabı Doğan Cüceloğlu yazdı Çayhan Dervişoğlu hocamızla birlikte imzalayarak Haziran ayında bana göndermişti.Yoğun tempo içinde ancak okuma fırsatı buldum.

Böyle bir kitabın hazırlık aşamasında olduğunu Çayhan abladan yıllar öncesinden biliyordum.Geçen yıl Rizeye hocayla birlikte geldiklerinde evimde misafir ederek tanışma fırsatını bulmuştum.

Eğitim camiasından emekli olmasına rağmen öğretme azminden birşey kaybetmeyen Prof.Dr.Ahmet Dervişoğlu uzman olduğu Elektrik alanında halen bazı çalışmaları var,yani emekli olup köşesine çekilmemiş boş durmuyor.Yıllar öncesinden bir İkizdere gezisinde tanıştığım Merhum Prof.Dr.Mustafa Bayram’dan bahsedince kendisininde hocası olduğunu söylemesi bende buruk bir ifade bıraktı.Zira Mustafa Bayram hoca değil Türkiyede dünyada Elektrik sahasında kitapları yayınlanmış çok uzman bir ilim adamıydı.

Rize eniştesi Prof.Dr.Ahmet Dervişoğlu 1987-1996 yılları arasında 9 yıl İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekanlığında bulunmuş.

310 sahifelik kitapta ana konunun güven,dürüstlük ve çalışmaktan geçtiğini görüyoruz.10 bin adet basılan kitabın gençlere hele Üniversite gençliğine ulaşmasını çok isterdim.Bilmiyorum ne kadar ulaşabildi.Saygın

bir babanın hocalık yanında Dekan olarak yöneticiliktede bulunması detaylıca aktarılmış.

Kitabın 292.sayfasında‘Öğrenciler kendilerini doğru yolda zorlayanları,hayata atıldıklarında daha çok seviyorlar,bu benim çok yaşadığım bir olay.Mezun olup iş hayatına atıldıklarında hocam iyiki bizi zorlamışsınzı’diye söylediklerine çok şahit oluyorum’diyor ve mutlu oluyor Ahmet hoca.

Değerli ilim adamı Rize eniştesi ile Çayhan Orhon vesilesiyle iyiki tanışmışım.Kısa sürelide olsa misafirlerim olmalarından ziyadesiyle mutlu oldum.

Değerli hocam Prof.Dr.Ahmet Dervişoğlu’na ailesine sağlıklı uzun ömürler diliyorum.Akıllı ilim adamlarına çok ihtiyacımız var.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık