Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rize'de Sarı Basın Karta Sahip Olmakla Gazeteci Olunmuyor !

                    RİZEDE GAZETECİLER GÜNÜ

   10 Ocak günü 1961 yılından bu yana Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor.

    1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesi üzerine 9 gazete sahibinin yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca gazete çıkarmadıklarını görüyoruz. Bu gelişme karşısında gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla toplanarak yürüyüş yaparlar. Bu olay sonrası 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde Basın adıyla kendi gazetelerini çıkardılar. O tarihten sonra 10 Ocak günü, 12 Mart darbesine kadar Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanır.

      12 Mart 1971 müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak Bayram olmaktan çıkarılıyor ve   ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaya başlanır.

      212 sayılı yasanın çıkması hayli çalkantılı bir sürecin ürünü olsa da istatistiklere göre 2014 yılı itibariyle gazeteciler açısından 212 sayılı yasa hala bir kazanıma dönüşmüş değil. Bugün basın çalışanları arasında 212'li olanların oranı yüzde 10'un bile altında kalıyor. Gazete ve televizyon kanallarında çalışan binlerce gazetecinin ezici çoğunluğu ne 212'li ne de Basın Kartı sahibi. Sektörün yeni istihdam alanı olan internet medyası ise hala sağlam bir yasal zemine bile sahip değil.

     Rize’de 30 yılı aşkın süredir yazan birisi olarak formalitelere uymadığım gerekçesiyle Basın kartı alamayan gazetecilerden birisiyim.

    Oysa ortada yazının üzeri örtülemeyeceği gerçeği var. Yazdığım yüzlerce haber ve yazı gazete sayfalarında yer bulurken biz Basın Kartı almamışız umurumda da değil.

   Yazan birisi olarak Çalışan Gazeteciler Gününün Rize de bizleri hatırlayarak ilk kez program yapan dönemin Rize Valisi Sn. Kasım Esen’i saygıyla anıyorum.

    Bugün Rize’de bölük pörçük görev yapmaya çalışan Gazeteciler kutlama yapacak mı acaba. Gazetecileri bir çatı altında toplayan meslek kuruluşlarına bakınca faaliyette gözüken Dernek sayısını tam bilemiyorum. En son 5 tane Gazeteciler Derneği olduğunu biliyordum. Birlik ve dayanışma içinde olması gereken gazeteciler temsilde niye hataya düşüyor.

    Parçalanmış vaziyette temsil edilirseniz sizleri kimse ciddiye de almaz.

   Rize de görev yapan gazetecilerin ne sıkıntısı var, çare aramak çözüm yollarını bulmakta fayda vardır.

    Dernekleşme adı altında 7 kişiyi bulup kurulan dernekler ancak tabela derneği olur. Bunun örneklerini günümüze kadar çok gördük.

    Senin benim olsun diyerek kısır çekişmeler bir tarafa bırakılarak adı da ne olursa olsun gelin Rize’deki gazetecileri tek çatı altında toplayalım.

     Rize’ye yakışır Gazeteci Derneği faaliyette olmadığı sürece 10 Ocak’ları Bayram kutlasanız günü kurtarmış olursunuz.

     Basın özgürlüğü kalmayan günümüzde çalışan tüm Gazeteci arkadaşlarımın 10 Ocak Gününü kutluyorum.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık