Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rize'de Doktor Konusu !

    Rize de 600 civarında doktor olduğunu AKP Milletvekili Hasan Karal açıklamış. Nüfus yoğunluğuna bakınca belki bu sayı yeterli ama hasta sayısına göre maalesef yetmiyor.

    Rize’mizde hasta sayısı çok fazla.

    Romatizma, Kalp vs. gibi bazı kronikleşmiş hastalar için önceleri doktor sayımız çok azdı. Vekilimiz Sn. Hasan Karal’ın söylediği doğru olabilir ama önceki yıllara göre merkezlerde bu kadar yığılma olmazdı.

    Yığılma olmamasının en büyük sebebi hastanelerimizdeki yatak sayısıydı. Önceki yıllarda yatak sayımız hem çok az hem fiziki olarak SSK ile Devlet Hastaneleri eski hantal yapı altında zorlukla hizmet veriyordu.

    Teknoloji ilerleyince herkes gibi hastalarımızı da bu konuma uydurmak zorundayız.

    Modern Hastanelerde bulunan alet edevat ve ekipmanların bilgili Doktorlarla donatılarak Rize’mizdeki Hastanelerde istihdam edilmesini istemekten daha doğal bir şey olamaz.

    Büyük şehirlerdeki hastanelere gitmemek için oradaki malzemenin Rize de de bulundurulmasını istiyoruz. Hastane kapılarında kalmayan hastanenin ne büyük nimet olduğunu bilemez.

    300 bin nüfusa 600 doktor lüks veya fazla değildir. Doktor eksiğinin olduğunu bilirim. Bu eksikliğin giderilmesi elbette bir günde olacak bir şey değil ama Tıp Fakültelerinden çok donanımlı Hekimler mezun verilmelidir. Bugün Türkiye’de 81 tane Tıp Fakültesi Doktor yetiştirmek için eğitim veriyor.

     Yakın zamanda açılan Üniversitemizin Araştırma Hastanesi maalesef bugün ihtiyaca cevap veremiyor. Hastanemizde Doktor konusunda fazla detaylı bilgi sahibi değilim ama ONKOLOJİ alanında eksiğimiz olduğu kesin olan bir gerçek.

     Türkiye de çok az olan ONKOLOJİ uzmanı Hükümetin teşviki kapsamında olmalıdır.

     Tıp Fakültelerimizde çok acil ve önemli ihtiyaç olan ONKOLOJİ uzmanlık dalı teşviklerle özendirilmeli. Bu teşvikler maddi anlamda olduğu gibi kariyer ve sosyal imkânlar olarak ta belirlenmelidir.

      Kim ne derse desin 1986 yılındaki Çernobil patlaması Doğu Karadeniz Bölgesini olumsuz yönde çok etkilemiştir.

    Kanser vakalarındaki artış büyük oranda bu patlama sonrası olmuştur. Yetkililerimiz her ne kadar Kanser olaylarının Çernobil ile fazla bir bağlantısı olduğunu söylüyorsa da bence bu iddia gerçek dışıdır.

    Çernobil sonrası ortaya çıkacağı belirtilen vakalar şimdi apaçık görülmeye başladı.

    Gençler azınlıkta olsa da bölgemizde orta yaşı aşan yoğun bir nüfus bu hastalığın tehdidi altında.

    Kanser araştırmaları ve tedavileri başarılı olması için gerek fiziki gerek teknik alet edevatlarla donatılmış hekimlerimize acil ihtiyaç vardır.

    Rize Üniversisetsi Araştırma Hastanemizde ONKOLOJİ Doktoru sıkıntısının her nasıl olursa olsun çözümlenmesi gerekiyor. Burada 1 değil mümkünse 3-5 doktorun görevde olması lazım.

    Ayrıca Rize’mizde görevde bulunan hekimlere sahip çıkmamız lazım.

    Her kesimde olduğu gibi Tıp alanında da yanlış yapan eksiği bulunan insanlar muhakkak olacaktır. Fakat bunları genellemeye tabi tutamayız. İnsan olan muhakkak hata yapar.

     Rize deki Hastanelere yalnız Rize’ye hizmet veren kuruluş olarak bakılmamalı: Hasta sayısının artması bölge il ve ilçelerden gelen insanlarla bağlantılıdır. Bugün Of, Sürmene, Arhavi, Hopa, Şavşat, Artvin ve Gümüşhane Bayburt’tan, İspirden Rize’ye gelerek Hastanelerimizde tedavi olan hastalarımız vardır.

     Hiç kimseye gelme deme lüksümüz olmadığına göre gerek Tıp Araştırma Hastanemiz Onkoloji kısmı tamamen ayrı bir birim kabul edilerek Doktorlarla takviye edilmelidir.  Devlet Hastanemizin de Uzman hekimlere ihtiyacı var.

    Onkolojiye Allah şifa versin ama gecikmeye tahammül olmayan hastalar olduğunu biliyoruz.

    Valiliğin karşısındaki yepyeni Devlet Hastanemiz fiziki olarak çok güzel, modern odaları iyi fakat doktor sayısı yetersiz. Birçok branşta burada sıkıntı olduğu duyumlarımız var.

    Rize’nin Vekili Sn.Hasan Karal çalışma şevkini kırmadan, yılgınlığa meydan veremden bilhassa ONKOLOJİ, Çocuk Nörolojisi ve diğer eksik branşlarda Doktor aramasını devam ettirmesini istiyoruz.

    Bölge insanı kendine hizmet yapanı ve yapmayanı hiç unutmaz.  

    Unutulmayacaklar arasında yer almak isteyenler canla başla çalışmalıdır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık