Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rize'de Deniz Suyu Üzerinde Yapılan Binalar Tehlikede mi

DENİZ DOLGUSU ÜZERİNE    

Bugünlerde, ''Dağıyla Denizinin, Yeşiliyle Mavisinin Bütünleştiği''  Zümrüt kentimiz Rize'de hazin ve acı bir durumundan söz ediliyor.

Nedir konu?  Deniz dolgularında inşa edilen binaların zemin ve bodrum katlarında korozyon (demir paslanması) olayı vardır ve tehlikelidir.

Bu konuyu, belki de 30 - 40 yıldan bu yana, zaman zaman defalarca dile getiriyorum. Basında açıklıyorum. Ama, maalesef pek önemsenmiyor. 

Gerçekten de, Rize'mizde büyük bir mühendislik hatası yaşanıyor. Deniz suyu seviyesi aşağısındaki bütün binaların çoğunda hidrolik pompalar vardır ve tuzlu deniz suyunu tahliye ederler.

Su ile demir asla bağdaşmaz ve birbirini sevmezler. Kaldı ki, demirle tuzlu suyun hiç de dostluğu yoktur; hatta, büyük düşmandırlar. 

Rize'nin dolguları nasıl yapılmıştır? Bunları, 1960'lardan bu yana gayet iyi bilirim ve bir mühendis ve araştırmacı olarak, karşımıza çıkacak tehlikeli sorunlarla uğraşmışımdır. 

Dolgu alanları oluşturulurken, nereden kazılıp getirildiği önemli görülmeyen, mühendislik kaidelerine asla uymayacak şekilde, kazı malzemeleri, alabildiğine denize doldurularak, alanlar kazanılmıştır. ''DENİZİ KARA, KARAYI PARA YAPMA DÜŞÜNCESİ'' idi bu hareket. O zamanlar, aksini iddia etmek, öyle kolay değildi. 

İşte, günümüzdeki bu dolgu alanlarındaki yapılaşmada, mevcut binaların ömürleri, gerçek alanlardakinin yarılarındadır en fazla. Görünen köy kılavuz istemez. Mühendislik bilimi gerçekleri ortadadır. Ve, deniz suyuyla asla dost olmayan demir malzemesi, hızla korozyona uğrayarak (paslanarak) ömrünü hızla doldurmaktadır.

Bu sorunun geri dönüşü olanaksızdır. Umarım bundan da ders alırız; ''Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir'' ata sözünde olduğu gibi.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık