Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rize Türkiye Gündemini Belirlemeye Devam ediyor

                          GÜNDEMİ RİZE BELİRLİYOR

  Türkiye gündemini yapılan haberleriyle Rize belirliyor.

   Arkadaşlar sağ olsun her gün üretmeye çalıştıkları haberleri televizyon ve gazetelerde yer buldukça Rize sütunlardan düşmüyor.

   Siyasi konuda yer almamız yıllardır devam ediyor.

   Tuncay Mataracı, Mesut Yılmaz, Nihat Mete, Köksal Toptan, Şevki Yılmaz ve Tayyip Erdoğan silsilesiyle devam eden siyasi süreç hemen her gün basında haber olmuş ve olmaya devam ediyor.

    Basın yayın iletişim alet cihaz edevatlarının gelişmesi tekniğin ilerleyip her alanda kullanılması haber iletimi konusunda ön planda gelir.

   Dijital ortamdan önceki fotoğraf sürecini ve daha gerideki siyah beyaz fotoğraf haberlerini bugün haber üreten birçok arkadaşın yaşamadığına eminim. Dijital ve internet iletişimi ortamında günümüzde haber üretip göndermek çok hızlı ve daha kolay.

    Fotoğraflı bir haber iletmek için dolmuş vs. araçlarla Trabzon’daki haber merkezlilerine çok gittiğimi hatırlıyorum.

    80 öncesi Rize’ye sahip çıkan siyasetiyle Tuncay Mataracı hemen her gün gazete sayfalarında yer alırken yıllar sonra ortaya çıkan Şevki Yılmaz dağılan Rusya’nın bozuk düzeninden Doğu Karadeniz Bölgesini istila etmiş Nataşa rüzgârıyla seçim propagandalarına damga vurmuştu. Şevki Yılmaz aile yıkımlarına yol açan, evlerde inek satıp parasını nataşalara harcayanlara tepki veren Rizelinin OY’ unu alarak hem Belediye Başkanı hem Milletvekili olmuş tek siyasetçidir.

    Günümüze gelirsek bugün birçok gazetede Rize Belediye Başkanlığının hazırladığı 10 numara proje diye halka sunulan Atatürk Alanı projesi yer aldı.1.sayfalarda sürmanşette yandaş olmayan gazetelerde yer alan haber Rize’nin yeniden ulusal basında yer almasını sağlamıştır. Reklamın iyisi kötüsü olmaz.

    Seçilenlerin hizmet yapmasından daha doğal bir şey olamaz. Siyasi aday olanlar Vatandaştan oy isterken size daha iyi hizmet götüreceğim vaadinde bulunurlar. Ve de seçilenler seçildikten sonra söz verdiği işleri yapmak zorundadır.

    Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat Kasap hocamızda 10 büyük proje vaatleri arasında Atatürk Alanı olarak bildiğimiz meydana yeni düzenleme yapacağını söylemişti.

    Rize Belediyesi tarafından 24 Kasım 2014 tarihinde Rize 1.Ulaşım Sorunları konulu bir panel düzenlenmişti. Panelde Rize’nin trafiği ve Ulaşım konuları ele alınmış. Birçok konuşmacının katkı verdiği panel sonunda Belediye tarafından basılan Ulaşım Sorunları Paneli isimli kitapçıkta da ağırlıklı olarak trafik konusu ele alınmış.

     Rize’de en büyük ihtiyaçların başında gelen OTOPARK sorunu bu meydan düzenlemesiyle önemli ölçüde hafifleyecek. Kitapçıkta belirtildiğine göre projede 2 katlı 450 araç kapasiteli otopark bulunuyor.

     Kitapçıkta bu meydanın adı Cumhuriyet Meydanı olarak yazılmış. Niye olduğunu sorgulayacak değilim ama bu meydanın Atatürk Alanı olduğunu yıllardır biliriz. Ne zaman ve niye Cumhuriyet alanı olarak isimlendirilmiş bilmiyorum.

    Bugün yandaş olmayan İstanbul Gazetelerinin birçoğunda bu proje sonunda bugün meydanda var olan Atatürk heykelinin yok edileceği yer almış. Bu heykel 12 Eylül 80 sonrasında yapıldı. Etrafındaki granit taşları (iyi biliyor ve hatırlıyorum zira o yıllarda haberini de yapmıştım) İkizdere’den getirildi.

    Elimdeki kitapçıkta da heykel yok. Atatürk yerine Çay’ı simgeleyen bardak olacakmış.

    Yazılı ve görsel basında yer alan Rize keşke olumsuz haberler ile değil daha yapıcı haberlerde yer alsaydı.

   Sonuç ne olacak bekleyip göreceğiz.

  

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık