Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rize Tıp Fakültesi Dekanı Şaban Şimşek

Rize’mizin Üniversitesi her gün daha iyi olmaya mecbur.

Ankara’dan sürekli desteklenen Üniversitemiz başarı basamaklarını başarılarıyla tasdik etmeli.

Üniversite’mizin ana damarı olan Tıp Fakültesi önce okul sonra Hastane olarak bölgemize güzel katkılarda bulunuyor ama yeterli mi derseniz tabii ki hiçbir şey tam mükemmel değil. Daha iyi olmasını isteriz ve bekleriz.

Yakın zamanda Tıp Fakültemiz Dekanlığıma bir atama yapıldı.

Kuruluşundan bu yana Tıp Fakültemizde hatırladığım kadarıyla 3 Dekan görevde bulunmuştu. Görevde bulunan bütün Dekanların Fakültenin gelişmesi yönünde muhakkak katkıları olmuştur. Kurucu Fakülte Dekanımız Arif hoca başta olmak üzere Davut Hoca ve Ekrem Hocaya görev yaptıkları için teşekkür ediyorum.

Yeni Dekan Sn.Prof. Dr. Şaban Şimşek Fakültemizin 4.Dekanı, ilmi kariyerini biz test edemeyiz ama öğrendiğim kadarıyla çok bilgili bir Göz Mütehassısı.

Bilimsel çalışması ve bilgisiyle Göz alanında Dünyadaki sayılı Hekimlerden birisi olan Sn. Şimşek’in Fakültemize, Üniversitemize ve Bölgemize önemli katkılarda bulunacağına inanıyoruz.

Ülkemizin ve Rize’mizin Tıp'daki (Göz) önemli gururu Prof.Dr. Şaban Şimşek hoca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine Rize’ye gelmiş.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1980 yılında mezun olan Şaban Hoca birçok yerde görevde bulunmuş. Tıp Fakültemizde yalnız Dekan olarak değil idareci ve Hekimlik tecrübesiyle hastalarına umut, öğrencilerine Hoca ve yalnız Rize’ye değil Doğu Karadeniz bölgesini Gürcistan’ıda kapsayacak bir coğrafyada GÖZ Hastalarına umut olacaktır.

Rize’miz ve Tıp Fakültemiz için önemli bir şans olan, Hekim, bilim ve ilim adamı Prof.Dr. Şaban Şimşek hocamızın Yazarlık yönü de bulunuyor.

Azaklıhoca İlkokulunda başlayan eğitim öğretim hayatını hep yukarı taşıyan Şaban Hoca yazmadan kariyer sahibi olan birçok akademisyenin aksine sürekli, yazan bir Yazarımız. Yayınlanmış 9 kitabı var. Çeşitli yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel makale, olgu ve sununun yanında “Göz Hastalıkları Temel Öğreti” adlı bir kitabı mevcut.

Aynı kitabın İngilizce versiyonu olan “Ophthalmology Basic Principles” Azerbaycan, Afganistan, Yemen, Sudan, Karadağ, Bosna Hersek, Arnavutluk gibi ülkelere meccanen gönderilmiş olup bu ülkelerin bazılarında ders kitabı olarak okutulmaktadır. Bütün bunların yanında paramedikal eserleri de mevcuttur: “Kırmızı Çizgi YÖK”, “Vakitli Yazılar”, “Doktorum Altın Kafeste”, “Ak Partinin Ölçü ile İmtihanı”, “Kart Kurt Kürt”, “Mankurtlaşan Türkiye”. Mizah dolu ”Doktor ne Yaşar ne Yaşamaz ”Şaban hocanın son kitabı.

Van’da görev yaparken ‘’Üniversite Sosyal Konsey Başkanı ‘’ unvanını mizahına taşıyan Şaban hoca güzel bir hiciv ustası. Hocanın bu benzetmesi hem Rizelinin hazır cevaplığını hem Rahmetli Lokman Koçan’a kurdurduğum olmayan İspir Derneğini hatırlattı.

Rize’miz için büyük kazanım olan Prof. Dr. Şaban Şimşek hocaya sahip çıkarak Fakültemizin bölgemize sağlık alanında marka olmasını temenni ediyorum.

Başarılar diliyorum Sn. Hocam.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık