Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rize Şehir Hastanesi

Siyaset yapmayacağım ama siyasetçiye dokunmadan geçemeyeceğim.

Rize’de yapılması düşünülen Şehir Hastanesi için şurada burada olsun dışında fazla bir ses çıkmıyor.

İktidarın İlimizdeki en yetkili kişileri İl Teşkilatı ve seçilmiş 3 Milletvekili.

Sevelim sevmeyelim bu ekip siyasi anlamda bizi yönetmekten sorumlu.

Bazı toplantılarına da Gazeteci olarak katıldığım için biliyorum Şehir Hastanesi yapılması konusunda en çok ses çıkaran Milletvekili Hasan Karal, diğer iki vekilin ağzından ben yapılsın yapılacak diye bir söz duymadım. Bir süre önce Hikmet Ayar kısa bir açıklama da bulunmuştu.

Öncelikle şunu söyleyeyim Rize kamuoyu Şehir Hastanesini sahiplenmiştir.

Kamuoyunun sesini duyurmak biz basın yayın organı temsilcilerine düşer. Ben şahsen bu konuda sık sık STÖ temsilcileri ve yazarçizer kalemlerle sürekli teyakkuzdayım.

Görüştüğüm herkes bu hastane Rize’ye lazımdır diyor. Niye lazım derken mevcut Hastanelerimiz bugünkü şartlarda ihtiyaca cevap veremiyor. Bilhassa Araştırma Hastanemiz, Üniversitemizin Tıp Fakültesiyle birlikte kullanıldığı için hem çok yoğun oluyor hem de Tıp öğrencilerinin eğitimi için fiziki şartları itibariyle elverişli olmadığı işin uzmanları tarafından söyleniyor.

Sağlık her şeyin başında gelir.

Bölgemizi biliyorsunuz 1986 sonrasında Çernobil etkisiyle adını anmak istemediğim illet hastalığın adeta ana vatanı olmuş. Bu hastalıkla daha iyi mücadele daha iyi şartlar altında olur düşüncesindeyim. Tıp adamı değilim ama hasta ve hekimin iyi ve rahat şartlar altında olduğunda daha güzel, daha temiz ortamda hizmet alıp verebileceklerinden eminim.

Bugün bu konuda sık sık yazılar kaleme alan şehrimizin eğitimci usta bir kalem değeriyle uzun uzadıya Şehir hastanesi sohbetinde bulundum. Güzel insan güzel kalem M.Emin Toprak’ın deyişiyle ’Yoksa öylesine ileri atılmış bir “şehir efsanesi” miydi? Öyle veya böyle bunun peşini Rizeli bırakmayacak. Çünkü önemli bir konu ve hem de Rize’nin ve bölgenin çok ihtiyaç duyduğu bir yatırım. Ben nerede yapılacağı ile ilgili konuya girmek istemiyorum. Çünkü yapmak istedikten sonra özel mülkiyetler bile istimlâk edilip yapılır! Kaldı ki, Çay kur gibi devasa yerleri ve mülkleri olan bir devlet kuruluşu var Rize’mizde’ diye boşuna yazmamıştı.

Toprak Hocanın yazdığı gibi Hastaneyi Şehir Efsaneliğinden çıkarmalı ve gerçeğe kavuşturmalıyız.

Rize’de yaşayan Hastane yapımına sahip çıkarak göstereceği olumlu tepki ile Ankara’daki siyasi ayağın sağlam basmasına sebep olacaktır.

Hastane nerde yapılsın konusu dikkatlice kamuoyuyla paylaşılmalı.

Yer konusunda parti ayrımı yapmaksızın bütün Siyasi Partiler, Rize Belediyesi, Çaykur, RTSO, RTB, MÜSİAD vs. gibi şehrin dinamikleri olan

STÖ’lerinde görüşleri alınmalıdır. Zira bunları yöneten burada yaşayan esnaf, tüccar, siyasetçi, burada barınan insanlardır.

Şehir Hastanesi yalnız Rize için değil bölgeye hitap edeceği için çok gereklidir. Hazırlandığı söylenen dosyaların içeriği ne. Rize’nin zararında ise olumsuz olabilecek bir teklif Ankara’ya gönderilmemeli.

Kamuoyu şunu öğrenmek istiyor. Söylendiğine göre Valilikçe bu konuda Ankara’ya dosya teklifi hazırlanmış. Bu teklifte neler var bilinmesinde fayda var.

Bu konu Valiliğin veya Ankara’dan gelecek Bakanlığın bürokrat zevatın inisiyatifine bırakılacak kadar önemsiz değildir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık