Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Rize Neden İyi Yönetilmiyor !

 

      Bir süre önce Osman Kaptan arkadaşımız Halk53 sitesinde bu konu hakkında güzel bir yazı yazdı.

     Cumhurbaşkanının şehrindeki çarpık yapılaşma, saçma sapan bir trafik gibi birçok konuyu yetkililerini eleştirerek ele almış.

    Rize bizim, Rize’de yaşıyoruz. Herkes yaşadığı yerde temiz bir ortamda huzurlu bir hayat sürmek ister. Modern çağda tıkanan trafik değil akan trafikte yolculuk isteriz.

     Her fırsatta övündüğümüz Başbakanların, Cumhurbaşkanların şehri Rize’de yaşamaktan ne kadar memnunuz. Bu şehir kötü çirkin intibasıyla Cumhurbaşkanının şehrine hiç yakışmıyor maalesef.

     Örnek olması için yazıyorum, geçen hafta bir seyahatim olmuştu. Yolum Nevşehir’e düştü. Şehri ortadan bölen Necip Fazıl isimli Bulvardaki ihtişam, güzellik ve temizliğin Rize de niye olmadığını kendimce çok sorguladım.

     Oysa Nevşehir Cumhurbaşkanı şehri hiç olmadı, fakat bizim sahil bulvarını andıran Necip Fazıl bulvarı yoğurt döksen yalanacak kadar temiz ve düzgün. Rize de cadde ve sokaklarımızı niye temiz tutamayız veya yetkililerimiz niye daha güzelce temizleyemez.

     Rize’miz Atatürk ve Cumhuriyet Caddelerinden ibaret değil. Arka sokaklara da bakmak lazım. Orta Cami etrafına çıkan sokaklarda temizliğin rezalet derecesinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Birçok yerde kanalizasyon kokularının nahoş kokuları caddelerde solunuyor. Vatandaşın ciğerlerine hissettiği kokuları siyah plakalardan inerek yetkililerinde solumasını istiyorum.(Şeyh Cami arkası, Yapı Kredi Bankası köşesi vs.)Yaya gezeceksiniz ki görebilesiniz.

     ‘Rize tarihinin en kötü yönetimiyle karşı karşıya derken Osman Kaptan haksız yere mi yazısını yazdı, AK yönetimin yöneticilerine iftira mı atıyor diye yazısını inceden inceye birkaç kez okudum. Okuyunca şuna karar verdim ki Osman Kaptan az bile yazmış.

     Maalesef Rize iyi yönetilmiyor.

     Trafik sıkıntı, temiz olmayan sokaklar sıkıntı, hemen her gün uygulanan arızalı su kısıntıları sıkıntı.

     Vatandaş ile yönetim arasına setler çekilmiş. Vatandaşın sesini yönetici duymuyor, sesi yöneticiye ya ulaşmıyor ya ulaştırılmıyor. İşbaşındaki ekipte her zaman olduğundan daha fazla kraldan çok kralcı var.

     Yöneticileri sahada kaç kez gördünüz. Ya açılışta ya bir Bakan geldiğinde göstermelik yanında gözükürler. Belki de ya dert dinlemekten sıkılıyor çözüm bulamamanın ezikliğini yaşıyorlar bilemiyorum.

    Kış mevsiminde duyarlı bir vatandaşın Belediye Başkanının telefonunu istediğinde Belediyeden biz onun telefonunu veremeyiz deyişini unutmuş değilim.

    Milyon nüfuslu bir şehir değiliz ama milyon nüfuslu şehirde yaşanan trafik sıkıntısını maalesef yaşıyoruz.

    Çok defalar yazdım.

     Caddeleri aynı araç sayısı hızla artan Rize de PARKOMAT uygulaması yanlıştır. Belediye üç beş kişiye para kazandıracağım diye alınan paranın ortaya çıkardığı sonuç araç trafiğini kilitliyor.

     Bilhassa iki ana caddemizde PARKOMAT uygulaması araç trafiği akışı için kesinlikle daha fazla zaman geçirilmeden kaldırılmalıdır.

     Yöneticilerimiz PARKOMAT uygulamasına destek yerine katlı otopark yapımına gitseydi şimdiye kadar Rize’miz birkaç tane katlı otoparka kavuşurdu ve trafik rahatlardı.

     Kayseri’de Belediyenin yaptırdığı katlı otoparkta bir günlük ücret 3 TL. Bizde sokaktaki parkomatçı 15 dk. sonra kat kat fazla para alıyor.

     Önce Mesut Yılmaz ardından önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 yıllık en güçlü AKP saltanatı ama Rize de yine çözüm yok ise çareyi uzakta aramamak lazım.

     Afetlerle Rize’nin anılmasını istemiyoruz.

     Yıllarca her dönem siyasete yön veren Rize OY verdiği halde yeterli hizmeti niye alamıyor. Suçluyu Ankara’da değil Rize de hizmet yapması gerekende aramalıyız.

   Burada Osman Kaptan’a hak veriyorum. Hele yazdığı’Rize hiç bu dönemde olduğu kadar kötü yönetilmemişti ve yöneticilerin ellerinde bu kadar imkân, arkalarında bu kadar güçlü isimler varken’cümlesinin altına bende imza atıyorum.

    Rize Valisini gelir gelmez Vatandaşla, basın mensubu arkadaşlarımızla polemiklere gireceğine Emniyet, Belediye işbirliği yapsa TRAFİK Konusunu çözerdi.

     Devletin Valisi Rize gibi küçük bir İlde Gazetecileri akreditasyon denen ayrımcılığa tabi tutmamalıydı. Rize tarihinde gazeteci ayıran ilk Vali olarak maalesef tarihteki yeri çoktan alarak kayıtlara geçti.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık