Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

RİZE LOJİSTİK VE DEMİRYOLU


    Bölgemiz ve Rize için çok önemli projelerden birisi İyidere Lojistik projesidir.


    İyidere Vadisinden Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayacak OVİT TÜNELİ 1880 yılından beri düşünülüp gerçekleşiyorsa bunun yalnız Lojistik değil Havalimanı, Liman ve Demiryolu ile de komple bir yatırıma dönüşmesi lazımdır.
   Dünyada bugün 14.700 metrelik uzunluğu ile ilk 3 Çift tüplü Tünel arasında yer alan OVİT Tünelinde bugün 9.000 metre yol alınmış durumda. Belki belirlenen tarihte tamamlanamayacak ama kesin bir kanı var ki OVİT kısa gecikme de olsa tamamlanacaktır.


    Başbakanın talimatlarıyla İyidere Vadisinde yapılması için etüt altyapı çalışmalarına başlanan Lojistik merkezin ne olduğunu iyi bilmemiz lazım. Lojistik merkez hem ulusal hem uluslar arası düzeydeki nakliye, lojistik ve mal dağıtımı ile ilgili tüm faaliyetlerin birçok işletici tarafından yürütülen bölgenin adıdır. Bu merkezlerde taşımacılık başta olmak üzere birçok iş alanında faaliyet yapılır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için Lojistik merkezde ilgili kamu kuruluşlarının da teşekkül ettirilmesi gerekiyor. Buralarda işgücü istihdamı da sağlanacak.


    Rize Lojistik Merkezinin en rantabl biçimde çalışması için karayolu bağlantısı olan OVİT yolundan sonra Havadan Havalimanı ile Denizden Liman ile ve daha da önemlisi nakliye bakımından en ucuz taşımacılık olan DEMİRYOLU ile tamamlanması lazım.
     Bölgemizde batımızda Samsun hariç demiryolu yok. Doğumuzda ise sınır komşumuz Batum şehrine kadar ulaşan bir Demiryolu bağlantısı mevcut. Bir diğer komşumuz Erzurum’da ise Erzincan’dan gelip Kars’a uzanan Demiryolu mevcut. Bu demiryolu ağında iyileştirme çalışmalarının yapıldığını da biliyoruz.


     Lojistik merkezimiz er veya geç tamamlanmış olacak. Tamamlandığında ulaşımın en önemli ayaklarından birisi olan Demiryolu bağlantısı olması lazım.


    Yukarda yazdığım gibi bölgemiz önümüzdeki yıllarda sosyal ve ekonomik yönden hızlı değişimlere uğrayacak. Bu değişimlere Demiryolunu eklemeliyiz. 


    Bölgenin Doğu Anadolu’ya açılan en kısa kapısı OVİT Yolunu takip ederek Tren yolunu ERZURUM-RİZE olarak yapmak çok zor olmasa gerek. Arazideki coğrafi yapının engebeliliği hızlı Tren yapına belki engeldir ama günümüz şartlarına yakışır DEMİRYOLU Ovit güzergâhını takip ederek Liman ve Lojistik merkeze ulaşması lazım. 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık