Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Ovit Tünelinde Kırık Tünel Çıkmazı !


     1880 yılından buyana konuşulan Rize-Erzurum karayolunda sorunlar bitmiyor.
      2012 yılında Başbakanın temelini bizzat atmasıyla başlayan dünyanın 3.uzun tüneli Ovit tam hızla devam ederken zincirin bir halkası olan 7200 metrelik KIRIK Tünelinde belirsizlik hepimizin canını sıkıyor.
      KIRIK Tüneli konusunda Erzurum’dan önemli ve uzun bir mektup aldım. Noktasına dokunmadan Erzurum cephesinden gelen mektubu aynen aşağıya aldım. Umarım KGM gereken ilgiyi göstererek ihale aşamasını devam ettirir.
      Erzurum mektubu şöyle;
     ‘’Karayolları Genel Müdürlüğü 2013 yılında 280 milyon liraya ihalesi yapılan Kırık Tüneli ihalesini başlamadan iptal etti. Kazanan firmanın itirazını haklı bulan Kamu İhale Kurulu (KİK), Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kararını iptal etti. Erzurum –Rize ulaşımını kolaylaştıracak Kırık Tüneli’yle ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü’nün nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.
    Karadeniz’den Doğuya açılan en önemli kapı olan ve yapımı devam eden Ovit Tüneli projesinin devamı niteliğindeki Kırık Tüneli, gerek hükümet yetkilileri gerekse bürokraside büyük bir ilgi görüyor. Tamamlanan tünellerle Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgesinin adeta birbirine bağlanacak olması vatandaşları da heyecanlandırıyor. Ancak bölgede yapılan tünellerde hemen her yıl bir sorun çıkıyor. 14.700 metrelik uzunluğu ile Dünyanın en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan Ovit  Tüneli ile bağlantılı olacak  7.2 kilometrelik Kırık Tüneli’nin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından iptal edilen ihalesi, Kamu İhale Kurum tarafından geri verildi. Karayollarının kararını iptal eden KİK, iptal gerekçesini mevzuata aykırı buldu. 12. Bölge Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre ise yüklenici firmanın 1 ay içinde inşaata başlaması bekleniyor.
                   Karayolları, ödenek yetersiz diyerek iptal etti
     Karayolları Genel Müdürlüğü’nün planladığı ve 2013 yılında ilan ettiği '(Erzurum-Aşkale) Ayrımı.-İspir Devlet Yolu Kırık Tüneli (Bağlantı Yolları Dahil) Km: 63+880-79+663.89 Kesiminin Yapım' ihalesi, 13 Şubat 2014 tarihinde yapılmıştı. Erzurum-İspir arasında 7200 metre uzunluğunda olan Kırık Tüneli, geçtiğimiz aylarda KGM tarafından 280 milyon liraya ihale edildi. Ancak ihale sonrası kazanan şirketin ihale hakkı Genel Müdürlük tarafından iptal edildi. İş için ödeneğin yeterli olmadığı gerekçesiyle alınan iptal kararı üzerine, ihaleyi kazanan firma Kamu İhale Kurulu’na (KİK)  itiraz dilekçesinde bulundu.
              KİK “Ödenek sorunu iptal gerekçesi değildir”
     KİK ise ihalenin iptal kararı ile ilgili şikâyeti 2 Temmuz 2014 tarihinde görüştü. Ortaya şöyle bir karar çıktı; “İspir Yolu Kırık Tüneli ve Bağlantı Yolu işinin ilan tarihinin 05.07.2013 olduğu, şikâyet ve itiraz başvuruları sonucunda ihale süreci uzadığından tekliflerin 13.02.2014 tarihinde alındığı, ihalede 2013 yılı için yüzde 10 ödeneğin konulduğu, 2014, 2015 ve 2016 yılları itibariyle ödenek dilimlerinin yüzde 30 olarak planlandığı, ihaleye çıkıldığında yeterli ödeneğin bulunduğu, ödenek dilimlerinin sonraki yıllarda azaltılamayacağı hükmüne rağmen başvuru konusu ihaleye ilişkin olarak 494.000,00 TL ödenek ayrıldığının görüldüğü, Genel Müdürlükçe 2014 yılında devam eden işlerin bitirilmesinin öncelikle planlandığı, bu nedenle söz konusu proje için 2014 yılı bütçe imkânları içerisinde ödenek sağlanamayacağı hususunun bildirildiği, sonuçta bütün bunlar bir arada değerlendirildiğinde ilgili iş için ayrılan ödeneğin yeterli olmadığı gerekçesi ile ihalenin iptal edildiği anlaşılmıştır.
      Başvuru konusu ihaleye ilişkin tekliflerin 13.02.2014 tarihinde alındığı ve bu tarihten yaklaşık üç buçuk ay sonra söz konusu ihalenin 04.06.2014 tarihinde idarece iptal edildiği, planlanandan az ödenek aktarımının ihalenin iptal sebebi olamayacağı dikkate alındığında, idarece ihalenin anılan gerekçe ile iptal edilmesi işleminde mevzuata uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak İdarenin ihalenin iptaline ilişkin kararının iptaline, oyçokluğu ile karar verildi”
                              “1 ay içinde başlanabilir”
   KİK tarafından Karayolları Genel Müdürlüğünün ödenek nedeniyle iptal ettiği ihale, bu nedenle iptalin söz konusu olamayacağı bildirilerek oy çokluğu ile iptal edildi. Bundan sonra ne olacağı ise henüz bilinmiyor. Yaklaşık 6 aydır çalışmaların devam etmesi gereken Kırık Tünelinin ne zaman başlanacağı merak konusu olurken, Karayolları 12’inci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yetkili firmanın 1 ay içinde başlayabileceği tahmin ediliyor. Erzurum-İspir-Rize arasında ki Ovit, Dallıkavak ve Kırık tünellerinin yapımının tamamlanması halinde 4 saat süren Erzurum-Rize arası 2 saate düşecek. Ayrıca yılın 6 ayı kapalı olan bölge 12 ay 365 gün boyunca açık olacak.
                           Bakan Binali Yıldırım’ın sözü vardı
     Ovit Tüneli’nin temelinin atılması ile ilgili olarak, dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım 12 Mayıs 2012 tarihli açıklamasında: “7 bin 200 metrelik Kırık Tüneli'nin de yapılmasıyla Kuzey-Güney koridoru üzerinde, İspir-Erzurum arasındaki mevcut güzergâh da yaklaşık 30 kilometre kısalacak ve böylece, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi kesintisiz bölünmüş yolla birbirine bağlanmış olacak” demişti.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık