Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Ovit Konusunda Bilgi Kirliliği Yapmayalım !

   Ovit kirli olur mu demeyin. Bilen bilmeyen veya ömründe Ovite 1-2 kez gelen yazıyorum diye haber yazı yazarsa kirlilik olur beyler.

    Ovit konusunda bilmiyorsan yazmayacaksın diye defalarca uyarmaya çalıştım. Yinede uyarıyorum. Bazı bilgileri yanlış veriyorsunuz. Son yazıda vardı Rize-Erzurum karayolu üzerinde TIRIK Tünel diye bir Tünel. Böyle bir Tünel veya Yer ismi bu yol üzerinde hiç yok. Türkiye’nin başka bir bölgesinde varsa bilemem.

    Asırlardır var olan KIRIK’I TIRIK yazana ben takılırım. Bilmiyorsan yazmayacaksın.

    Malum bir yetkili veya etkili İkizdere’den yukarı gidiyorsa muhakkak Ovit Tüneline gidiyor havası hâkim kamuoyunda ve bizim camiada. Dedim ya konu yılların birikimi ve konuşulan Ovit olunca eline kâğıt kalem alan çok oluyor. Kimsenin yazmasından gocunmam niye gocunayım ki Ovit kimsenin ve benim babamın tapulu malı değil ki. Yaylası hariç zira orasının tapusu var Ekşioğulları adına orasını ayırmakta fayda var.

     Kimsenin yazmasından gocunmam ama doğru yazılması kaydı ile. Yalan yanlış ve kulaktan dolma Ovit Dağı ve Tüneli hakkında yazı yazılırsa dayanamıyorum, konuya açıklık getirmek zorundayım. Zira bu satırların yazarı şehri çokbilmişler gibi bilmez ama Ovit Dağını onlardan çok daha iyi bilir.

    Ovit Tüneli projesi hakkında yazı yazılacaksa benden değil, bu yolda ömrünü vermiş Erzurum’lu Tahsin Bayramoğlu’ndan bilgi almalısınız. Merhum Koca Reis Ekrem Orhon’dan sonra Ovit bayrağını dalgalandıran Tahsin Bayramoğlu kimdir derseniz sizlere yanlış haber yazdırmayacak kadar Rize dostu Ovit sevdalısıdır diyebilirim. TIRIK Tüneli ismi nerden çıktı diye geceleri fıttırmaya başladı bile.

     Sağlığında Tünel için 400 koyun sözü veren Rahmetli Lokman Koçan’ı Askorozdaki yerinden kaldıramayacağımıza göre gidin 50.yıldaki Yılmaz Katırcı’ya, Müsteşar Habip Soluk’a sorun burada ne var ne yok Rize-Erzurum projesinde kaç Tünel olduğunu öğrenin. Biraz daha öğrenmek isterseniz Erzurum’da 12 Eylül’ün omuzları yıldızlarla dolu iki ünlü Selahattin Paşasına Ovit Yolunu yapın talimatını anlayacakları dilden söyleyen TBMM Üstün Hizmet Madalyası sahibi 95 yaşındaki Sn. Mithat Turgutcan’ı dinleyiniz bir kere.

     Ovit Dağının havasını öğrenmek isterseniz 3 metre karda geçmiş yıllarda ÇAY TV. de benimle beraber haber için Sivrikaya dağının en sonuna tırmanan usta Gazeteci Orhan Yazıcılar dostumla konuyu konuşursanız Ovit havasını solumuş olursunuz.

    Bunları niye yazdım dostlar.

    Bu son hafta bölgemiz basınında ve internet sitelerinde yakışmayan haberler çıktı. Birçoğu aynı kalemden çıkmış gibi çünkü yanlışları hep aynı.

     Kimseyi yermek veya eleştirmek amacında değilim. Ama ne olursa olsun doğruyu yazalım çünkü doğru tektir.

     Rize bizim Ovit bizim, Ayder Anzer bizimdir. Bizler doğruyu yazmaz isek dışarıdan bakan eloğlu aç kurt gibi yapılacak her aykırı habere balıklama atlayarak silahı bize doğrultacaktır. Rize dışındakiler doğru haber beklemez Rize’nin aleyhinde olsunda ne olursa olsun o düşünce hâkimiyeti var.

    Biz kendi değerlerimize sahip çıkmazsak komşumuz ve komşumuzun komşusu bize hiç sahip çıkmaz. Tabir yerindeyse bir tekmede ben vurayım der.

    Ovit Tüneline gelirsek delme çalışmaları çok şükür devam ediyor. Bir yandan delme devam ederken gerisinden betonlama yapılıyor. Tünelde 4 ayrı yerde çalışma var. Yani 4 ayrı yerde delme olayı gerçekleşiyor.2 gidiş 2 gelişli olacak Ovit Tüneli toplam 11.600 metre delinmiş durumda. 

     İspir’deki ışığı görmek için 12 km. olacak olan bir tünel delinmiş durumda. Burada bilinmeyen bir konu var iki tane 12 km.lik tünel deliniyor. Bu 12 km.nin toplamı 24 km. ediyor ki halkımız bazen yanlış algılıyor, toplam uzunluğun 24 km. olacağını zannediyor. İki tünelin toplamı 24 km.dir. Yoldan gidince gideceğimiz tünel 12 km. uzunluğunda olacak.14.700 metre nereden çıkıyor derseniz Tünelin Sivrikaya girişinden Başbakanın sembolik temel attığı güzergâha kadar 2.700 metre kapalı beton tünel yapılacak ve yapımına da başlandı. Bununla beraber 12.000+2.700=14700 metre ediyor.

     Tamamı 14. 700 metre uzunluğunda olacak olan Ovit Tüneli’nde delme işleminin 2016 tarihi sonunda bitmesi hedefleniyor. Dünyanın en uzun çift tüplü 3.karayolu tüneli projesidir Ovit Tüneli.

      Rize- Mardin sevgi yolu güzergâhında ihalesi yapılan geçen ay Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından iptal edilen 7.200 metrelik KIRIK Tüneli ihalesinin yeniden yapılması şarttır. Bu yol için OVİT Tüneli neyse KIRIK Tüneli de odur. Bu iki Tünel birbirini tamamlayacak gerdanlığın halkasıdır. KIRIK Tüneli olmazsa dünyanın 3.uzun Tüneli OVİT Tünelinin bir anlamı yoktur.

    AKP ileri gelenlerinden birileri bu önemi yeni Başbakana iletmelidir. Zira temeli atan Sn. Erdoğan Başbakan olarak temelini attığı bu projenin Cumhurbaşkanı olarak açılışını yapacaktır.

    Tünellerin tamamlanması ile Sevgi Yolu olarak adlandırılan Rize-Mardin Karayolunun Erzurum-Rize kısmı 60 kilometre kısalarak 200 kilometreye 4 saatlik sürede 2 saate inecek, tasarruf edilecek yakıt ve araçların amortismanını saymıyorum.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık