Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 10 Ekim 2018, Çarşamba 19:13
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

ÖLÜMÜNÜN 5.YILINDA NEVZAT KÖSOĞLU

Türk dünyasının güzel bir düşünürüydü eski siyasetçi akrabam ağabeyim Nevzat Kösoğlu.

7 Ekim 1941'de Erzurum-İspir'de doğdu.10 Ekim 2013 de Ankara’da vefat etti. 72 yıllık ömrünü Türk Dünyası için kullandı dersem boşuna söylememiş olurum. Sayı olarak 20 yi aşkın kitabı yüzlerce makalesini kültürümüze insanımıza kavuşturdu. İkizdereli olup babasının işi dolayısıyla bulunduğu Erzurum- İspir’de doğan Nevzat Kösoğlu Liseyi Erzurum ve Karabük`te okudu. İ. Ü. Hukuk Fakültesini ve İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. 1964`te gazeteciliğe başladı. Babıali'de Sabah gazetesinin Ankara temsilciliğini yaptı. Ötüken Neşriyat'ı kuranlar arasında yer aldı ve yönetti. 1970 yılında Milliyetçi Hareket Partisinin Genel Sekreter Yardımcılığına seçildi. 1977 Genel Seçimlerinde MHP'den Erzurum Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 12 Eylül 1980 ihtilâlından sonra bir buçuk yıl tutuklu kaldı. Yargılandığı MHP davasından beraat ettikten sonra siyaseti bırakarak yayıncılıkla uğraştı.

Türk Kültürüne önemli bir hizmet olarak 14 ciltlik Büyük Türk Klasiklerini yayınladı. Kültür Bakanlığı adına 30 ciltlik Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları projesini yürüttü. Bu çalışmalarıyla TBMM tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi. Nevzat Kösoğlu, Türk Tarihini ve Felsefesini günümüz şartları içerisinde yeniden ele almış; kültür ve medeniyet kavramları ile alakalı özgün fikirler ortaya koymuştur. Gelenekle gelecek arasındaki bağın nasıl kurulması gerektiğini ele aldığı güncel meseleler çerçevesinde anlaşılır bir dille dikkatle izah etmiştir. Kimlik çalışmalarına yeni bir boyut getirerek yeni Türk Kimliği'nin inşa yollarını göstermiştir.

Kültürel anlamda Nevzat Kösoğlu, günümüzün en kafa karıştıran sorularının tümüne verilen cevaptır.

11 Ekim 2013 Cuma günü Ankara-Gölbaşında toprağa verdiğimiz büyüğüm ağabeyim Nevzat Kösoğlu’na Allahtan Rahmet diliyorum. Nevzat ağabeyin yazdığı kitapları şunlar; Kitap Şuuru-1983 ilk kitabıdır. Türk Dünyasında Yeni Bir Medeniyet Tasarımı

Türk Dünyası Tarihi ve Türk Medeniyeti Üzerine Düşünceler 1-2-3-4 Hukuka Bağlılık Açısından Eski Türklerde-İslâm'da ve Osmanlı'da Devlet Peyami Bey Bediüzzaman Said Nursi Dündar Taşer Galip Erdem Milliyetçilikte Yeni Arayışlar / Yahya Kemal Şehit Enver Paşa Geçmiş Zaman Peşinde yahut Vaizin Söyledikleri Türk Olmak ya da Olmamak Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu ve Ziya Gökalp Küreselleşme ve Milli Hayat Türk Milliyetçiliği ve Osmanlı Türk Kimliği ve Türk Dünyası Tarihe Konuşmalar Milli Kültür ve Kimlik


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık