Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Nevzat Kösoğlu'nun 1. Ölüm Yıl Dönümü

             NEVZAT KÖSOĞLU ÖLÜMÜNÜN 1.YILI

   10 Ekim 2013,72 Yıllık ömründe 22 kitap sığdırmış güzel bir Türk düşünürü değerli hemşerim ve akrabam Nevzat ağabeyin aramızdan ayrılışının 1.yılı.

   11 Ekim 2013 günüCuma namazı sonrası Ankara Gölbaşında toprağa verdiğimiz Nevzat Kösoğlu ağabeyin Türk Milliyetçileri üzerinde özel bir yeri vardı. O sağlığında Türklüğü karşılıksız seven gençler için bir ekoldu. Yaşadığı kuşakta küçük büyük herkesin ülkücü ağabeyiydi.

    1977-80 arasında Erzurum Milletvekilliğinde bulundu. Halkın oyuyla 5 Haziran 1977 seçimlerinde girdiği meclisten 12 Eylül 1980 de askerin süngüsüyle çıkartıldı. Askeri faşist yönetimin tutuklayarak 1,5 yıl Mamak’ta hapsettiği Nevzat ağabey Ötüken Neşriyat’ın kurucularından olup MHP’nin 12 Eylül duruşmalarında tarihî savunmasıyla gönüllere tercüman olmuştu. Askeri Savcıya karşı o korkusuz duruşu ve haykırışı davasında ne kadar haklı olduğunun göstergesiydi.

     Nevzat ağabey, 7 Ekim 1941'de Babası Rahmetli Tayyip Kösoğlu amcanın işi dolayısıyla ikamet ettiği Erzurum-İspir'de doğdu. Liseyi Erzurum ve Karabük`te okudu. Karabük Lisesinde eski Kültür Bakanlarımızdan İsmail Kahraman ile okul arkadaşıdır. İ. Ü. Hukuk Fakültesini ve İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi.

    1964`te gazeteciliğe başladı. Babıâli’de Sabah gazetesinin Ankara temsilciliğini yaptı.

    Ötüken Neşriyat'ı kuranlar arasında yer aldı ve yönetti. 1970 yılında MHP Genel Sekreter Yardımcılığına getirildi. 5 Haziran 1977 Genel seçimlerinde MHP'den Erzurum milletvekili seçildi. 12 Eylül 1980 ihtilâlından sonra bir buçuk yıl tutuklu kaldı ve MHP Davası diye tarihe geçen suçlandığı davalardan beraat etti.

     14 ciltlik Büyük Türk Klasiklerini yayınladı. Kültür Bakanlığı adına 30 ciltlik Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları projesini yürüttü.

    Nevzat Kösoğlu, Türk Tarihini ve Felsefesini günümüz şartları içinde tekrardan ele almış; kültür ve medeniyet kavramlarıyla alakalı özgün fikirler sergilemiştir. Gelenekle gelecek arasındaki bağın hangi şekilde kurulması gerektiğini ele aldığı güncel meseleler çerçevesinde mükemmel denecek şekilde izah etmiştir. Türk birliğinin kuruluşunda etkili olabilecek bütün argümanların değerlendirmesini istemiştir.

     Nevzat ağabey 72 yıllık ömründe 22 kitap hazırlayarak milletinin gönlünden başka kitaplığına da katkıda bulunmuştur. Kitapları okunduğunda Nevzat ağabeyin günümüzün en kafa karıştıran sorularının tümüne cevap verdiği anlaşılıyor.  

     Kitapları arasında; Kitap Şuuru Türk Dünyasında Yeni Bir Medeniyet Tasarımı Türk Dünyası Tarihi ve Türk Medeniyeti Üzerine Düşünceler 1-2-3-4 Hukuka Bağlılık Açısından Eski Türkler'de-İslâm'da ve Osmanlı'da Devlet Peyami Bey Bediüzzaman Said Nursi Dündar Taşer Galip Erdem Milliyetçilikte Yeni Arayışlar / Yahya Kemal Şehit Enver Paşa Geçmiş Zaman Peşinde yahut Vaizin Söyledikleri Türk Olmak ya da Olmamak Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu ve Ziya Gökalp Küreselleşme ve Milli Hayat Türk Milliyetçiliği ve Osmanlı Türk Kimliği ve Türk Dünyası Tarihe Konuşmalar Milli Kültür ve Kimlik yer alır.

      Maalesef Milet olarak hoşnut olmadığımız hasletlerimiz var. Bunlardan biriside sağlığında insanımıza değer vermeyişimiz. Nevzat ağabeyde sağlığında değeri bilinmeyen çok önemli bir Türk düşünürüydü.12 Eylül öncesi MHP de olması düşüncelerinin, üzerini örtüyormuş gibi düşünülmüştür belki de. Oysa o şahsiyeti, kimliği ve kişiliği ile Dünyadaki Türk Milletlerinin rahat huzur içinde birlikte yaşaması bir olmasından başka düşüncesi yoktu. Türk Cumhuriyetleriyle Okullaşma çalışması onun fikriydi.

     Yazarın birisinin yazdığı gibi’’Uzun yıllar sonra onu yeniden tanıdığımda ben tarihin yatağını araştıran bir yazar o tarihi yapanlardan bir müceddid-i iman idi. Şu cümleye bak, “tarihi yapan bir müceddid-i iman.” Yıllardır okudum böyle bir cümle kuramadım, ne de kuran gördüm. Tarihi yapan adam Bediüzzaman bu söze bir kitap yazılır.’’diyecek kadar kadirşinas bir insandı. .

     “Dil ikileşsin, devlet bayrak ikileşsin denirse eğer kimse kusura bakmasın KILIÇ OYNAR.”

      Vefatının ardından Erzurum’dan yazan Erzurumlu dostlarından Muammer Cindilli’nın yazısını sonuç olarak aynen almak istiyorum’’Nevzat Bey, milli, hatta beynelmilel bir âlim. Onu şehir asabiyetinin sınırlarına hapsetmek haksızlık olur belki. Ama bir hemşeri yayını için kaleme alınmış yazının bitiş cümlesi masumiyeti ile diyelim ki; Müslüman’ın Türkçe konuşanına Türk. Türkün has evladına Dadaş Ve Dadaşın en has gidenine de Nevzat Kösoğlu derler efendim’’. 

 

 

  

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık