Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 08 Ocak 2019, Salı 8:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Kırık Tüneli ve Erzurum

Kırık Tünelini Ovit Dağından geçen herkes bilir. Kar dolayısıyla kapanan Ovit Dağı Tünel sayesinde geçit veriyor ama halen yalnız.

Ovit Dağı kadar sarp ve 2380 metre rakımdan geçen GÖLYURT Dağın da Ovit gibi kar, çığ, tehlikeli viraj sıkıntısı yaşanıyor. Bu sıkıntıyı gidermek için dağın eteklerinden 7200 metre uzunluğunda çift tüplü tünel delinmeye başlanmış.

KIRIK Tüneli tamamlandığında Rize-Erzurum 33 km. Kısalmış olacak

Tamamlanması yılan hikâyesine dönen KIRIK Tüneli hakkında Erzurum’da yayınlanan Pusula Gazetesinde meslektaşımız Talat Uzunyaylalı önemli bir yazı kaleme aldı. Erzurum siyasetçilerinin duyarsızlığına da değinen Talat Uzunyaylalı KIRIK Tüneli Ovit Tünelinin kardeşidir, olmazsa olmazımızdır. Çok yavaş delme gerçekleşen KIRIK Tünelinin bir an önce tamamlanması lazım dedi.

Pusula Gazetesinde yayınlanan Talat Uzunyaylalı’nın yazısından önemli kısımlarını sütunuma aldım.

‘Kırık Tüneli’nde ise işler sarpa sarmış gözüküyor! Her ne kadar Ovit tüneli sayesinde, İspir yollundan Rize’ye kışın da gidilip gelinecekse de, korkulu Gülyurt Dağı’nı kış aylarında aşmak, hele tonajlı arabalar için, hiç de kolay olmayacak. Haliyle Kırık Tüneli bağlantısı olmadan Ovit bekleneni veremeyecek gözüküyor.

14,5 km’lik Ovit tüneli 4-5 yılda tamamlanıp açıldı. Zorlu Gölyurt Dağı’nı devre dışı bırakarak, Rize-Erzurum arasındaki asıl mesafeyi kısaltacak ve ulaşımı kolaylaştıracak Kırık Tüneli inşaatı ise, zamanında bitirilemediği gibi, bugünlerde inşaat da paydos edilmiş durumda.

Peki, 7.200 metrelik Kırık Tüneli’nde ne kadar yol alınabildi? Hortuk (Köprü Köy) tarafından 3,5, Şaban Köprü tarafından da ancak 600 metre ilerlenebildi. Nedenini, siyasetçilerimiz sormuyor? Yetkililer de açıklamıyor! Ne var ki, kamuoyu artık merek ediyor: Kırık Tüneli’nde neler oluyor?

Hafta sonunu Kırık Tüneli’ne ev sahipliği yapan Köprü Köy ’de geçirdim; burada vatandaşlarla konuştum. Kırık Tüneli’ni Ovit Tüneli’ne bağlayacak yolun yapımı konusunda bugüne kadar, istimlakler dışında, bir iş yapılmamış.

Yazıyı kaleme alırken bu işlerin tam merkezinde yer alan ve tabiri caizse ömrünü bu tünellerin yapılması için harcayan eski Erzurum İl Genel Meclis Üyesi Tahsin Bayramoğlu’nu aradım. Bayramoğlu, Ortuzu Dağı’na 4 km.lik bir tünel daha açıp Erzurum-Rize ulaşımını daha da kısaltacak yeni bir güzergâhın peşinde koşarken, Kırık Tüneli’nin zamanında bitirilememiş olmasının, yetmezmiş gibi, şimdilerde çalışmanın tamamen durdurulmasının, üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Tahsin Bayramoğlu, gerçi, Kırık Tüneli’nde işlerin durmasını ekonomik krize bağladı ve çalışmaların yakında başlayacağından emin olduğunu söyledi. Fakat ilgisizlikten yakındı ve şu değerlendirmeyi yaptı.

“Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya ve güney illerimize bağlayan Erzurum-Rize Karayolu’ndaki Ovit Tüneli’nin devamı konumundaki Kırık

Tüneli’nde çalışmaların durmuş olması üzücüdür. Yatırım işlerimiz yakından takip edilmiyor. Erzurum, Anadolu’dan Azerbaycan’a, Gürcistan’a, İran’a ve Orta Asya’ya bağlayan yolların kavşağında merkezi bir şehirdir. Bu tüneller zinciri, sadece Erzurum için değil, tüm bölgemiz için hayati öneme sahip. Hizmete alındığında Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayacak ve transit taşımacılıkta önemli bir konuma sahip olacak bu tüneller sayesinde, Gürbulak Sınır Kapısı’na kesintisiz ulaşım sağlanacak. Rizeli iş adamları bana, ‘Biz, Rize’de yatırım yapmak istiyoruz, fakat arazi bulamıyoruz. Beklediğimiz, Ovit-Kırık tünelleriyle Rize’nin Erzurum’a bir an önce bağlanması. Bu sayede yeterli araziye sahip Erzurum’da sanayi tesisleri kurabileceğiz’ Diyorlar.

İlgililerin ve politikacıların dikkati bu konuların üzerinde yoğunlaşmalı diye düşünüyoruz. Bölgemizde faaliyeti tamamen durmuş, kiminde ise kaplumbağa hızıyla ilerleyen daha başka yatırımlar var; tünellerin ve diğer yatırımların hızlanması ve başlanılan işlerin zamanında bitirilmesi kamuoyunun öncelikli bir beklentisidir’diye yazan Talat Uzunyaylalı’ya duyarlılığı için teşekkür diyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık