Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Kamu Yararı Olmayan Rize AVM Vatandaşları Mağdur Etmemeli

AVM İÇİN 2.MEKTUP

Rize’de eski stadın yerine yapılması planlanan AVM inşaatı konusunda şikayetler bitmiyor.Mahalle insanı evlerini ,yerlerini ata dede toprağını zorla terk ettirilmek istendiğini söylüyorlar.

Kamu yararı bahanesiyle özel müteşebbislere yeni Stadyum karşılığı peşkeş çekilen arazide AVM den başka binlerce liralık Rezidanslar yapılacak.

Rezidans yapılmasına karşı değilim.

Hele Rize’ye yapılacak yatırımlara hiç karşı değilim,ama özel müteşebbislere yatırım yaptırırken bölge insanının mağdur edilmemesi şart.

İnsanı yaşatki Devlet yaşasın düstürüyla hareket etmek gerekir.

Para hırsıyla hareket eden bir zümreye şirin görünmek için o mahallede ikamet eden vatandaşlar gözden çıkarılmamalı.

Kamu yararı bahanesiyle evlerinden mağdur edilen vatandaşlar unutulmamalı.Bugün yine bu konu hakkında sosyal medyadan gelen 2.mektubun gözönüne alınmasını istiyorum.

Mektup aynen şöyle,

‘’Öncelikle ilgili yazımı yayınladığınız için teşekkür ederim. Karayollarının bütçesi çok büyük olduğu için böyle istimlakları karayollarına yaptırıyor siyasiler. Dik dağlar ve hırçın bir deniz arasında en fazla 300 metre bir alanda sıkışmış bir şehir Rize’mizden bahsediyoruz. Birkaç ay evvel Çevre ve Şehircilik Bakanlığından görevliler Rize yi inceleyip Valilikte bir toplantı yaptılar yetkililerle. Toplantıda, ” Rize’yi incelediklerini ,mevcut yerleşmenin bozulup yeniden imar uygulaması yapmanın çok büyük paralar gerektiğini,Bunun yerine eski Rize ye dokunmadan yeni bir Rize inşa edilmesi içini yeni yapılması düşünülen ,hastane, okul, üniversite, Emniyet binası gibi kamu kuruluşlarını şehrin dışında ama şehrin o bölgelere doğru genişletip büyütecek şekilde seçip, yapılacak resmi binaların etrafındaki tarım arazisi görünen yerleri düzgün şekilde imarını yapıp yolların genişliğinden tutunda, bina bloklarının denize paralel değilde dikine projelendirip, oto parklı , birbirlerine belli mesafelerde yapılıp yerleşime açılıp eski Rize ye dokunmadan yeni bir Rize kurulabilir” önerisi yapıp Ankara ya döndüler.. “Rize karma kullanım projesi” adı altında Rize yatırım A.Ş isminde özel şahıslara ait inşaatın, dört kat avm (20 metre) nin üstüne sekiz katlı,430 konutlu ( bir 20 metre yükseklik daha) L şeklinde 200 metre uzunluğunda blok halinde Çin setti gibi şehrin ortasında hava akışını kesmesi ve arka taraflarındaki yerleşim yerlerine zaten az olan Rize deki güneşi engellemesini henüz çevresinde yaşayanlar ve yetkililer görmedi. Eski kapalı spor salonun yerine yapılacak 33 katlı rezidans a hiç girmiyorum.. Böyle özel kar amaçlı yapılmış projenin dört bir yanını geniş yollarla

açmak için çevresinde yaşayan sakinleri evinden yurdundan, işinden, mahallesinden etmekte siyasiler seferber oldular.. Altını çiziyorum, bu inşaatın kesinlikle KAMU YARARI YOKTUR! konu mahkemelik olsa yetkililer “nasıl, neyi savunup da burada kamu yararı vardır, bu kadar binaları yıkıp onlara yol yapmamızda haklıyız” diye kendilerini savunacaklar?

Kamu yararı arıyorlarsa; Rize adliye sarayının arkasından geçen Atatürk caddesine hafta içi gidin görün jandarma yol kenarına araba park ettirmiyor mesai saatleri içinde. Çünkü sekiz metre olan cadde ye adliye de zorunlu işi olan vatandaş oto park olmayınca yolun kenarına mecburen aracını bırakıp trafiği engelliyor diye. Bizzat kamu yararı olan Adliye park yeri ihtiyacına nedense siyasiler, yetkililer çözüm bulmuyor ama 23 tane özel şahıs firması olan Rize yatırım AŞ. nin yaptığı özel avm ve konut inşaatına geniş yollar yapmak için devletin imkanlarını seferber ediyorlar.. Yine AVM inşaatının 200 metre batısında çarşı yönünde Ağız Diş Sağlık kompleksi yeni yapıldı. Atatürk caddesine 70 metre cephesi olan sağlık kompleksi gidin görün cadde tarafını boydan boya duvar örüp demir parmaklıkla kapatıp girişini yan yoldan yapmış.. İçinde 30 küsür diş hekimi, 15 aile hekimi, 15 ebe bulunan kompleks istense pekala hastaneye dönüştürülebilecek büyüklükte bir kompleks.. Peki hani buranın otoparkı? vatandaş hastasını getirse yan yoldaki eczanelerin önünde izin alarak on dakika duramıyor. ısrar etse kavga edip karakolluk oluyor.. Bu Sağlık kompleksinde kamu yararı yok mu da hiç etrafındaki yerleşim yerlerini darmadağın yapıp açalım akıllara gelmiyor? Birde Güney çevre yoluna da bu kompleksin yan tarafındaki okullar sokağından giriş verilecek. Televizyonlara çıkıp AVM nin sağını solunu önünü açacağız diye beyanatlar verenleri düşünmeye davet ediyorum. Hukuki olarak yapılan AVM ve konut inşaatı şahıslara ait bir inşaattır. Adamlar AVM nin üstü diye 430 adet daireyi tutturabildikleri fiyata satacaklar. Ticaret yapıyorlar çünkü. ’’


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık