Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

İZ BIRAKANLAR

İnsan hayatı boyunca başarılı olmaya çalışır. İşinin konumu gereği kimisi insanlara daha çok yararlı olur kimi ancak kendisine faydalı olur kimisi de var ki hiçbir yere yaranamaz.
    Bir arkadaşımın hatırlatmasıyla yazmak istedim. Bizim ilçede İz bırakan şahsiyetler yok mu acaba. Hiç güzel işler yapanımız olmadı mı? Olmaz olur mu var elbette biraz seçici olmak istedim ve bu yazımda 3 isim tespit ederek bildiğim kadarıyla haklarında yazmak istiyorum.
    Sayısı veya ne iş yaptığı pek önemli değil ama iz bırakanlardan öncelikle 3 isim daha çok hatırlanıyor.
    Yalnız ilçemizde değil bölgemizde bir marka olan Koca Reis Ekrem Orhon, Yusuf Kösoğlu ve Ali Biberoğlu aramızdan ayrılışlarının üzerinden yıllar geçtiği halde sitayişle anılıyorlarsa bizde hatırlayarak görevimizi yapmalıyız. Öncelikle kendilerine Allah’tan Rahmet diliyorum.
    Aslında yazdıklarım tarihe mal olmuş şahsiyetler ama yinede gençlerimiz detayıyla bilmiyor. Bunu genç nesillere aktarmak bizler gibi yazarçizerlere düşer. Yazılı evraklarda bulunmalı ki ilimizde ilçemizde iz bırakanlar kimler tarihe dönüldüğünde herkes görsün bilsin.
    Koca Reis unvanlı Ekrem Orhon 1983 yılında aramızdan ayrıldı. Kendisi İkizdere’de yaşamadı ama atalarının bu vadiden sahile indiği söylenir. Ekrem Orhon Rize’de 1963-1973 arasında aralıksız 10 yıl 1980-1983 de ölümüne kadar asker atamasıyla 3 yıl Belediye Başkanlığı yapmış.
     Seçimle göreve geldiği 1963-1973 arasında deniz kara karayı para yapan Başkan namıyla meşhur. Hakkında nokta kadar soruşturma açılmamış, tapuda kaydı olmamış belki de tek Reis. Bugünkü Rize Koca Reisin eseri. Ondan sonra seçilenler bu arazi üzerinde ancak rötuş yapıyor.
    İkizdereliler Ekrem Orhon’u hiç unutmamış. Bunun birinci sebebi İyidere’den İkizdere’ye ulaşan karayolunun güzergâh tespitinde ve açılmasında emek verdiği için. Daha önemlisi bu yolun OVİT üzerinden Doğu Anadolu’ya ulaşması için gösterdiği çaba. Erzurum’dan Tahsin Bayramoğlu’nun deyimi ile Ovitin ilk mimarıdır Ekrem Orhon. Zira 1933 de ABD. de Üniversite tahsili yaparken OVİT konusunda tez hazırlamış bir usta o.
    İkizdereliler yol konusundaki çalışmalarından dolayı Ekrem Orhon’u unutmamış ve ilçede Rize-Erzurum karayolunun geçtiği kısıma Ekrem Orhon Caddesi adı verilmiş İkizdere Belediyesi tarafından. Kesin tarihini bilmiyorum ama 1990 lı yıllarda Ayhan Biber’in Belediye Başkanlığı döneminde bu ismin verildiğini biliyorum.
    Bir diğer İz bırakan büyüğümüz Yusuf Kösoğlu.
   Yusuf Kösoğlu 1911-1982 yılları arasında yaşamış. 1963-68 arasındaki Belediye Başkanımız. Eski yazıyı bilmesi zamanının iyi denecek bir tahsil görmesinden dolayı İlçede ayaklı kütüphane olarak bilinirdi. Çok kitap okur memleket gündemini hiç kaçırmazdı. İkizdere’ye ilk transistorlu radyoyu getirdiği söylenir. İkizdere’nin ilçe olmasından başlayarak HES yapımında, şimdi Öğretmenevinin bulunduğu eski Belediye binasının ve 1963-68 görev süresindeki ilçenin halen kullanılan içme suyu borusu şebekesini döşemesindeki çalışması unutulmamıştır. Fahri hemşerimiz Kaymakam Lütfi Tuncel ile birlikte İkizdere’ye hizmet yapmıştır. 
     DP Rize İl Başkanlığı yaptığı 1950 yılında ilçenin kuruluşunda 1953 de ilçeye ulaşan Rize karayolunun İspir’e ulaşması için çıkarılan150 bin lira ödeneğin çok az olduğunu eğer bu ödenek arttırılmazsa ‘’DP İl Başkanlığından istifa ederek anahtarının Genel Merkeze gönderileceğini ‘’ belirterek koltuk değil hizmet adamı olduğunu göstermişti. Bugün birçok siyasetçiye örnek olması gereken bu davranışı hangi siyasetçi genel merkezini karşısına alarak gösterebilir. Oysa 63 yıl sonra kapanan Adliyemiz konusunda böyle erdemli siyasetçilere çok ihtiyacımız vardı. O asil mektubun fotokopisini halen arşivimde saklarım.
    1982 yılında Yusuf Kösoğlu’nun adı Ekrem Orhon gibi Ayhan Biber zamanında Öğretmenevine açılan sokağa verilerek unutulmayanlar arasında kaydedilmiş.
    Bugün bir diğer iz bırakan yine siyasetçi bir büyüğümüz iki dönem Belediye Başkanlığı yapan Ali Biber.
    Ali Biber 1920-1982 yılları arasında yaşamıştır.1968-1977 arasında iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış, kapısını hizmet için hiç kapatmayan yardımseverliği tutarlılığı ile örnek alınacak bir şahsiyet. İlçenin mahallelerinde, Yeşilyurt ve Gündoğdu hariç yolların açılmasında hep önayak ve destek olmuştur. O kısıtlı imkânlarla Çağrankaya Yayla yolunu hizmete açmıştır.  İlçenin okullar mahallesi denilen caddeye Ali Biber Caddesi adı verilmiş. Bu isimde Ayhan Biber’in Başkanlığı zamanında verilmiş olup bu çalışma iş yapan, halkın sevgi ve saygısını kazanan insanların ölümlerinden sonra bile unutulmayacaklarının göstergesidir.
     

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık