Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

İstiklal Marşı Milli Mücadelenin En Zor Döneminde yazıldı !

         İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı.

    Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak, vatan sevgisini ve inancını canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi İsmet Paşadan geldi. İsmet Paşa böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz içinde faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanına iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyle bir yarışma açtı.

    Beğenilen şiir için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734 şiir gönderildi. Bir heyetçe bunlar titizlikle incelenerek 6 tanesi ayrıldı. Ama hiçbirisi beğenilmedi yani marş olacak değerde bulunulmadı.

     O zaman Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif’in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi.

    Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şairin Meclisteki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri beyin yardımını ister.

    Hasan Basri bey bundan sonrasını şöyle anlatır;

   -Akifin yanımda olduğu bir zaman elime bir kâğıt parçası alarak onun dikkatini çekecek şekilde bir şeyler yazmaya başladım.

   -Ne yazıyorsun.

   -Marş,..İstiklal Marşı yazıyorum.

   -Yahu sen ne adamsın. Seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun? İçinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun?

    -Yarışma kaldırıldı. Seçilecek şiire ne para verilecek nede herhangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana söz verdi.

    -Ya, o halde yazalım.

    İşte böylece yazılmaya başlanan ve 48 saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Bakanlığın seçici heyetine verildi.

    Bakan Hamdullah Suphi daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan şiirleri askerlere okutmasını, beğenilenleri sıralamasını istedi. Komutanlar kısa sürede sonucu bildirdi. Hepsi Mehmet Akif’in gönderdiği şiiri birinci sıraya almıştı. Bundan sonraki iş İstiklal Marşını TBMM ne getirip kabul ettirmekti. Marş ilk olarak 1 Mart 1921 günü yapılan 2.oturumda ele alındı. Meclis Başkanı Mustafa Kemal’in söz veremsi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye çıkarak sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin Meclise ait olduğunu söyledi. O gün oylama yapılmadı.

     Şiirle ilgili konuşmalar ve oylamalar 12 Mart 1921 tarihinde yapıldı. Bazı Milletvekilleri bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzun tartışmalardan sonra şiirin kabulü için verilen 6 önerge kabul edilerek İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.

     Şiirin bestelenmesi için açılan yarışmaya 24 besteci katıldı.1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etti.1930 yılına kadar bu beste çalındıysa da 1930 yılında değiştirilerek Osman Zeki Üngör’ün yaptığı bugünkü beste kullanılmaya başlandı.

   


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık