Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Her Şey Yeşil Rize İçin !

     Usta kalemlerimizden Orhan Can yazdığı son yazısında aynı başlığı kullanmış. Rize’de yaşadığımıza göre yapılan ve yapılacaklar Rize için.

     Doğrudur ilimizde yapılacak her kalıcı yatırım bize dönen bir hizmettir. Eksikleri tamamlamak, yanlışları düzeltmek her ne kadar idarecilerimizin görevi ise de bir yazarçizer takımına da akıllıca yollar göstererek eğer kendini biliyorsa burnu havada olmayan idarecilerimize yardımcı olmaktır.

     Orhan Can’ın kuyumcular sokağındaki işyeri bizim ikinci adresimizdir. Deyim yerindeyse ondan daha çok kullandığımız mekânımızdır. Orhan ağabey tezgâhı başında müşteriyle ilgilenirken hemen her gün kendisini rahatsız ederek uyarılarda bulunan çoğunluğu emekli takımı öncelikle Rize’de neler yapılacağını koyar boşaltırız.  

     Orhan ağabeyin sık sık başlanması için değindiği İyidere Lojistik, Liman, Havaalanı ve hatta yapımı hızla devam eden 134 yıllık rüyamız Ovit Tüneli’ne destek verdiğimizi dile getirerek kalem oynatmışsak, bütün bunların hepsi Rize için olmuştur.

        Başbakan ve Cumhurbaşkanı şehri olan Rize’nin daha modern, örnek ve o makamlara layık bir şehir olması için kamuoyunu aydınlatma babında bizde katkıda bulunmak isteriz.

      Sağlıkta gerek fiziki gerek personel alet edevat yönünden iyi olmaya doğru yol alan Rize’de Eğitim konusu halen kanayan yara. Eğitim ve öğretimde temel taşı olan Öğretmen eksikliği olmamasına rağmen okul-veli-öğrenci-öğretmen bağlantısının tamamıyla gerçekleşmemesi sonucu Türkiye genelinde kalite olarak alt sıralardan kurtulamadığımız gün gibi aşikâr.

      RTEÜ halkla bütünleşmeli. Üniversitemiz öğrenci ve öğretim üyeleriyle şehirdeki esnafla, vatandaşla anketler düzenleyerek halkın Üniversiteye bakışını yansıtmalıdır.

     Her şey Rize için diyorsak Üniversitemiz Rize’de kanayan en büyük yara olan TEMİZLİK ve TRAFİK konusunda önerilerde bulunmalıdır.

     Hayat standardı yükseltilmek istenmiyorsa sokak ve caddelerimiz temiz olmalıdır. Belediyeler işin kolayı belki o dur diye yaya kaldırımlarında göz boyamak için sık sık yapılan yap-boz saltanatlarına son vermelidir.

     Orhan Can, Sokak temizliğinin ilimize gelecek Turist için önemli olduğunu belirterek yerel yönetimlerin bu konuya daha duyarlı olmasını istiyor.

     Burada Orhan Can’a katılmıyorum.

     Temizliği turist için değil bizim için yapmalıyız. Temizlik imandan gelir diye emreden dinin mensubu olduğumuza göre çevrede kirlilik yapacak etkenlere sebep olmamalıyız.

     Şunu iyi biliyorum ki komşumuz Trabzon’a giden vatandaş ne arabasını sokakta gelişigüzel park ediyor ne de çöpünü uluorta sokağa atıyor.

    Dışarıda çöpünü sokağa, yaya kaldırımına atmayan insanımız Rize’de niye atıyor. Rize’yi çok değersiz mi görüyoruz acaba.

     Çevre temizliği konusunda daha etkili olunmalıdır. Rize yalnız Atatürk Caddesi değildir. Cumhuriyet Caddesi ile yan caddeler, Eski ve Yeni Orta Cami çevresi, Şeytan Sokağı ile oradaki büyük apartmanın etrafı çöplükten ve arapsaçına dönen trafik keşmekeşliğinden geçilmiyor.

     Belediyelerimiz OTOPARK üreteceğine yol kenarlarını paralı yaparak işin kolayına kaçıyor.

     Rize Belediyesi yaya kaldırımlarını Halil Bakırcı döneminden başlayarak çok genişletti. Yaya kaldırımı genişlerken maalesef arabaların geçeceği yoldan çalınıyor. Araçlar daralan yolda akmıyor. Bilhassa akşamüzeri okullar ve kurumların mesai çıkışındaki araba sıkışıklığını görmeyen idareciler ve siyasiler var mı acaba.

     Büyük şehirdeki trafik sıkışıklığını Rize’de hissetmemeliyiz. Araba trafiğinin akması için öncelikle hatalı yapılan PARK cezalandırılarak önlenmeli.

      Kale Marketten RTSO güzergâhı boyunca Atatürk ve Cumhuriyet Caddelerinde para alınarak yasal hale getirilen deli dumrul uygulaması derhal sona ermelidir.

     Şeyh Camisi etrafında araç parkı olmamalı.

     Daha önce açık olan meydandan Cumhuriyet Caddesine geçen kısa yol tekrar açılmalı. Burasının Taksi Durağı ve Kuaförler için kapatıldığı iddiası doğru olmasa gerek.

     Şeytan Sokağında Orta Camiden itibaren yukarıdaki Sağlık Ocağına kadar park yasağı kesinlikle uygulanmalı. Aşağıya doğru inişin yasak olduğu yolda Tatoğlu Apartmanından sonra KAPAN konarak daha etkili tedbir alınabilir.

      Burada KAPAN konulana kadar yazamaya devam edeceğim bilinmiş olsun.

    

         


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık