Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Güneydoğu İnsanı Uyanıkta Rizeli Enayimi !

Türkiye’de en fazla elektrik kayıp kaçağı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde meydana geliyor. Devletin malı deniz misali burada yakılan elektriğin büyük bir oranına para ödenmiyor.

     Rize de borç makbuzu ödenmiyorsa hemen elektrik kesiliyor ama Güney de Doğuda ayrıcalıklar var. Kızıltepe ilçesinde %95 oranında Kaçak Elektrik var. Yıllardır bu bölgede vergi ödenmediği gibi elektrik parası da ödenmiyor. İşin kısası DEVLET buradan elektrik parası tahsil edemiyor.     

     Devlet borcu alamıyor, tahsil edemiyor diye özelleştirilen elektrik dağıtımının sonucu böyle olacağı biliniyordu.

    Bu yapılan borcunu düzenli ödeyen aboneye sen enayisin demektir. Borcuna sahip olan ve zamanında ödeyen vatandaşın suçu parasını zamanında ödemek midir?

    Borcunu ödemeyene yapılan bu ayrıcalık niye.

    Devlet tahsil edemiyorsa özel sektör nasıl tahsil edecek. Can güvenliği diyorlar özel sektör kendini tehlikeye atarmı. Devlet birçok imkânıyla tahsil edemediği kaçağın altına şimdi ezilmekte.

     Doğu ve Güneydoğuda 150 bin elektrik abonesinin 3,2 milyar TL'lik borcu var. Bu borca uygulanan ceza için TEDAŞ biraz abes olacak ama deyim yerindeyse peşkeş peşinde.

    Rize’de ödemeyince cezayı öde Güneydoğu veya Doğuda ödemeyince af olsun. Böyle uygulama nerede görülmüş.

    Şayet TEDAŞ böyle bir AF getirerek bu bölgelerden para tahsil edeceğini düşünüyorsa yanlış.

    Burada zihniyet meselesi kötü.

    Adamlar TC. Devletine para ödemek istemiyor.

     Sen bugün AF getir ve gelecek paraların ödenmesini bekle diyorsan yanlış yapılıyor derim.

     Adamların burada para ödemek gibi bir kaygıları yok. Parasını ödemeyecekleri için Ahırlarda elektrikli ısıtıcılar koyduklarını gazetelerimiz çok yazdı.

     Bu insanların akıllandığını mı düşünüyorsunuz ki AF getirerek yalnız ana borcu ödeyin gerisini almayacağım diyorsunuz.

    "Anaparayı ödeyin borçtan kurtulun" denilen toplam borç 3.2 milyar lira faizli cezası ile borç 12 milyar lira. Kimin alacağını kime hibe ediyorsunuz. Bari bizde nasıl olsa AF gelecek Rize de veya memleketin diğer köşelerinde elektrik parası ödemeyelim.

     Ey TEDAŞ İkizdere’nin en uzak köylerinde gariban vatandaşın gece komşuya, camiye gitmesi için köyde tek tük bulunan sokak aydınlatmalarını tasarruf diye toplarken ve bir lambanın yakacağı elektriğin hesabını yaparken Doğu ve Güneydoğudan 9 milyara yakın parayı almayarak neyin peşindesin, yoksa sende Açılım hikâyesi bozulur diye para almayayım mı diyorsun.

     Bu borcun 2 milyar TL'lik kısmı Doğu ve Güneydoğu'daki tarımsal sulamadan kaynaklanıyor. Bunlara çiftçiyi desteklemek bakımından belki bir uygulama yapılabilir ama diğeri soygun düzenine ortak olmak demektir.

      Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Ovit Tüneli 800 milyon liraya,İstanbul'daki Marmaray 8 milyar liraya, 3. köprü ise 4,5 milyar liraya mal olacağı planlanmış.


 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık