Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

DOKAP Ve Ovit Dağı

Bugün tam 16 yıl önce(Zümrüt Gazetesi 12 Temmuz 2000 tarihinde) yine bu sutünlarda yazdığım bir yazımı aynen kaleme aldım.Zira öneminden hiçbirşey kaybetmedi.O yıllarda Rize gündemini yakından takip eden Hızır Önsoy hocama birkez daha teşekkür ediyorum.Yazı aynen aşağıdaki gibi.

Rize’mizin yetiştirdiği güzide insan ve ilim adamı Sn. Prof.Dr. Hızır ÖNSOY’un konusu itibariyle Rize’mizin eksik konularına ne kadar iyimser yaklaştığını bilen ve yakından takip eden birisiyim.

Bölgemizin ulaşım için kullanılan bütün ağlarını bilimsel olarak çok iyi analiz eden Prof.Dr. Hızır ÖNSOY’a her zaman olduğu gibi bu konuda da desteğimi sürdürdüğümü belirtmek istiyorum.

Yıllardır birçok basın organında sesimizi duyurmaya çalışan Sn. Hocamız Karadeniz Sahil Yolunun yapılması ve burada ilave TREN yolunun konulması için sürdürdüğü çabalarını da yakından biliyorum.

Zümrüt Gazetesindeki köşe yazısında son olarak İKİZDERE-OVİT Dağının önemi ve DOKAP-DAP-GAP bağlantısına değinen hocama ne kadar teşekkür etsem azdır. Yıllardır sürekli duyurmaya çalıştığım Ovit Dağı yolu Rize’mizin can damarıdır. Bu can damarının sürekli ulaşıma açık tutulması bürokraside hep takılı kalmıştır. Birilerinin sürekli takoz koyması sonucu bu Karayolumuz Erzurum bağlantılı 12 ay açık olması için gereken imkâna kavuşmamıştır.

Bütün engellemelere rağmen son yıllardaki sıkı çalışmalar sonucu 11 tane kar tünelinin yapılması gündemdeki yerini almıştır. Devamlı gündemimizde olmuş ve olacaktır. Rize’mizi ve Doğu Karadeniz’i en kısa ve en uygun bir güzergâhla Doğu Anadolu’ya bağlayacak olan İkizdere Ovit Dağı geçidi eğer kış mevsiminde de ulaşıma açık tutulabilse çok önemli bir konumuz çözülmüş olacaktır.

Bu karayolunun 12 ay ulaşıma açık olması demek Rize’mizin sürekli nefes alması demektir. Doğu Anadolu ve GAP’a kısa sürede ulaşıp oradan ticari alışverişe başlamak bölgemiz için çok büyük bir gelişme olacaktır.

Sn. Hocam Prof.Dr. Hızır ÖNSOY’ UN TÜNEL projesi hayata geçirildiğinde Rize ile Erzurum 3 saatlik bir yolculukla sona erecektir. Deniz ulaşımından yeteri kadar yararlanamayan Rize’miz ve bölgemiz için Ovit Dağı TÜNELLERİ projesi gerçekleştiğinde GAP Karadeniz’e hiçte uzak olmayacaktır. Bu karayolu tamamlandığında yalnız ticari hareketimiz artmayacak, turizm yönünden çok büyük gelişmeleri de takip edeceğiz.

Güneydoğuya akın eden tarih sever turistleri Doğu Karadeniz’e akıtmak için bu yolun 12 ay ulaşıma açık tutulması önemli bir ihtiyaçtır. Ovit Dağında yapılması istenilen ister tünel projesi olsun isterse halen programda olan Kar Tünelleri olsun bu yatırımlar bittiği anda Rize’mizin kaderinin olağanüstü bir şekilde değişeceğini söylemek istiyorum.

Rize’miz ve ilçem İkizdere neden bir Isparta veya Malatya gibi bize göre dört dörtlük birer yerleşim yeri olmasın. Neden halen bizim patika yollarını andıran köy yollarımızla ulaşımımız sağlansın. Bunlara dur demek için sanayi yanında turizm gelişmelerini teşvik etmeliyiz ve en önemli durağımızda GAP’a ulaşmak için DOKAP projesinde Ovit Dağının sürekli ulaşıma açık tutulması gerekmektedir.

Hayati önem taşıyan bu projeye destek olan tüm hemşerilerime ve Prof.Dr. Hızır ÖNSOY’a bir kere daha teşekkür eder, Rize’miz için bir taşı yerine koyanlara minnettar olduğumuzu da tekrar belirtmek isterim.

Ovit Dağı açılsın, Rize’miz nefes alsın.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık