Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

Devlet Malı !

    Devlet malı çok kutsaldır, bizi yetiştirenler orada 75 milyonun hakkı olduğunu söyler. Bundan dolayı devlet malı heba edilemez.

    Devlet malını çalanlar yok mu elbette var. Çalanlar her dönemde olduğu gibi günümüzde de var yarında var olacaktır.

    Devlet malını çalma yalnızca görünen parayı almak değil. Devlete iş yaparsın, işi gösterildiği gibi yapmazsan bu da devlet malını çalmanın dolaylı bir yoludur.

    Devlet olan kamu kuruluşlarında iş yapan işveren çalıştırdığı işçinin sigortasını, maaşını ödemezse bu dolaylı bir devlet malı çalmadır.

    Bölgemizde kamu yatırımları ihale edilerek yapılması için yüklenici firmalara verilir.

    İhalelerde neler döndüğüne fazla değinecek değilim, çünkü müteahhit değilim inceliklerini fazla bilemem.

     İkizdere’de Kaymakamlık hizmet binası yapıldı.2015 yılı sonlarında da Cumhurbaşkanı tarafından tamamlandığı gerekçesiyle hizmete açıldı. Bina fiziki olarak iriliği itibariyle büyük bir bina.

    Bina ilk temeli atılıp bodrum katı yükseldikten sonra zamanın çokbilmiş bir yetkilisi tarafından gazaba uğratılmış. Projede var olan 4 asansör ve 4 merdiven İkizdere için lüks sayılarak iptal edilmiş.

     O çokbilmiş yetkili sayesinde Adliyeninde olmaması için binada yer bırakılmadan projede tadilat yapılmış bu süre zarfında inşaat çalışmaları uzun süre sekteye de uğramıştı.

     Gel zaman git zaman bina tamamlandı diye hizmete açılmış.

    Cumhurbaşkanı Rize’den açılış yaptığı için binayı hiç görmemiştir. Aynı törende ANAP tarafından 1986 yılında yapılan Köy Hizmetleri Hizmet binasının da boyatılarak, kapısının yönü değiştirilerek İlçe Özel İdare şantiyesi olarak yeni yapılmış gibi hizmete açıldığını söyleyebilirim.

    Binanın kesin kabulü yapılmadan birimlerin ve İkizdere Belediyesinin buraya taşınma işlemleri hızla ikmal edildi.

    Yeni taşınılan binada( kesin kabul niye yapılmıyor bilmiyorum)bazı arızalar görülmeye başlandı.

    Yağmur yağdığında çatının su akıtmasını anlamakta zorlanıyorum.

    Giriş katta yapılan tuvaletleri Rize’den gelecek misafirlerin görmesini çok isterim.

    Döşenen taşlar, binada gösteriş olsun diye konulan kaplama taşların tek tek sökülmeye başlamasını birisinin bana anlatması lazım.

    Burada devletin parasını alanlar işi niye sağlam yapmadı bunu öğrenmek istiyorum.

     Kimse bana bakın kesin kabulü yapılmadı binanın, bunlar yapılır demesin. Yepyeni binada kalorifer tesisatında arıza olur mu? Arızalı ev satın alıyor musunuz? 

     Evinizde kalebodurları az çimentoyla veya adi ucuz kalekimle yaptırıyor musunuz?

    Müteahhit kim tanımam bilmem. Binanın kontrolünü kim yapmış, mimar mühendis sorumlu kim. İhaleyi yaptıran, teslim alan İl Özel İdaresi konu ile ne kadar ilgili.

    Devlet malı olan işinizi sağlam yapmadığınızda da çalmış olursunuz. Daha açık ne diyeyim. Mal ortada.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık