Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

‘’Babama bir koltuğu çok gördünüz’

Daha aktif çalışma yapılacak iddiasıyla bazı düzenlemeler yapıldı Rize İl Özel İdaresinde.


   Köy Hizmetlerinin katılımıyla genişleyen hizmet kadrosunu ıslah etme düşüncesiyle bazı oynama ve oynatmalar yapıldı.
    Yerel yönetim yasası çıkmadan önce Köy Hizmetleri ile Özel İdare genelde aynı işi (köylerde)yapmalarına rağmen ayrı birimlerdi. Yasanın çıkmasıyla birleştirilince sıkıntı veya zorlukları da kendiliğinden ortaya çıkmaya başladı. Birleştirme ile hizmette çok başlılık giderildi.


    Fazla detaya girmeden en olumsuz yöne gelmek istiyorum.


    Bir süre önce Özel İdarenin başında bulunan atanmış Genel Sekreterin kurum çalışanlarına yönelik başlattığı despotça çalışmaları Kurum çalışanları tarafından kurum önünde basında da uzun uzun yer alan protestolarıyla kınanmıştı.
   Yazımın ilk cümlesi olan’babama bir koltuğu çok gördünüz’ sözünü ben söylemedim. Hafta başında üzücü bir trafik kazasında hayatını kaybeden 40 yıllık arkadaşım can dostum Ardeşenin yeni Özel İdare Müdürü Ali Osman Aksu’nun çocuklarının ailesinin cenazedeki feryadıdır o cümle.


    Özel idare sekreterliliğinin despotça yaklaşımları olmuş bu kurumda bunu kimse inkâr etmiyor edemezde. Yerel Gazeteler bir süre önce günlerce konu hakkında yayınlar yapmıştı biz söylemiyoruz. Rize’de bugüne kadar hiçbir resmi kurumda personel amirleri aleyhinde Basın önünde konuşmamıştır ama buradaki zatı muhterem için geçmişte hiçte iyi şeyler söylenmediğini biliyoruz.


    Rizeli amirini sever veya sevmez, sevmek zorunda da değildir ama en önemlisi saygı gösterirdi. Oysa Özel İdare Sekreterliği altında çalışanların amirine saygısı olmadığını bu söz çok güzel ispat ediyor.


   Vefat eden personelinin cenazesine katılma cesareti gösteremeyen bu zatı muhteremlerde hiç vicdan yok mu Allah aşkına. Öyle veya böyle görevine giderken geçirdiği elim trafik kazasında hayatını kaybeden İlçe Özel İdare Müdürünün cenazesine katılamayan amirini merhumun bir arkadaşı olarak şiddetle, nefretle, esefle kınıyorum. 


    Demek ki AKP döneminin çok hızlı yükselen ve emsalleri tayin olup gittiği halde bilemediğim sebeplerden dolayı Rize’den bir türlü ayrılamayan postmoden darbeyi Özel İdarede yapan zat personelinin cenazesine bile katılmadı. 
     Bu ne kin ne nefrettir, devlet adamlığı ve amirlik böyle günde belli olur.


    Medeni cesareti gösteremeyerek cenazeye katılmayanın galiba yukarıdaki sözü söyleyen yakınlarının yüzüne bakacak yüzü yoktu. 
   AKP iktidarının saltanatına güvenerek koltuklarına sıkı sıkı sarılanlar İkizdereli Ali Osman Aksu kardeşime bozuk bir koltuğu gerçekten çok gördü.


    Hakkında yolsuzluk, hırsızlık, suiistimal, görevinde ihmal veya görev yapmama, tembellik, kadın ticareti, kalpazanlık vs. aklınıza gelebilecek hangi suç var ise hiç biri isnat edilemeden saltanat sürenler tarafından önce Fındıklı’ya derdest edilen Merhum AKSU yargının verdiği doğru bir kararla görevine iade edilmişti. Çoluk çocuğundan uzakta neler çektiğini hangi halei ruhiyet içinde olduğunu yakından biliyorum. Yargı yanlış kararı düzeltmişti. Kararda ısrar edenler 2.kez Ardeşen ilçesine ataması yapıldı.


    Görevinde mesai mevhumu bilmeyen arkadaşım kendisine bu haksız uygulamayı yapanlara hakkını helal etmeyeceğini her daim söylemişti.  
    Birde siyasi nüfuz meselesi var ki ayrı bir curcuna gelecek yazımda değineceğim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık