Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 03 Ekim 2017, Salı 11:38
İsmetKösoğlu

İsmet Kösoğlu

24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI

Gazeteci zamanın en büyük tanığıdır.

Bu dünde böyleydi yarında öyle olacak, çünkü Gazeteci her olayı yaşar, her çalışmada sahadadır.

Her ne kadar ilgili ve yetkili olanlar bazı yazılanlar aleyhte olduğu veya işlerine gelmediği için gazeteciyi sevmese de gerçekler inkâr edilemez.

Bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanır.

24 Temmuzda Basında sansür kaldırılmış.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman “gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düşüncesi ortaya atılmış. Önceleri ilk gazetenin basıldığı gün “basın bayramı” olarak düşünülmüştü. İlk gazetenin çıkışı kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi’nin yayınlanışıdır. İlk Türkçe gazete olmasına rağmen onu, resmi gazete olduğu için ilk gazete saymayan görüştekiler de 1861, yani Tercüman-ı Hakikat’ın çıkışını ilk gazete basılışı olarak kabul etmek istemişlerdir. Bu anlaşmazlık nedeniyle konuda bir görüş birliği olmamış bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz’u tarihini ortaya atmış ve 24 Temmuz tarihi “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır.

24 Temmuz Ülkemizde gazetecilerin ve basının ne gibi zorluklarla haberleri yaptıkları onları anlamamız için kutlanan bir gündür. Bir basın elemanı yeri geliyor bir savaşın ortasına da girebiliyor yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalabiliyor. İşte bu gün gazeteciler için bir anlamda saygı günüdür.

Gazeteciler ve Basın Bayramı 2. Meşrutiyet döneminde sansürün kaldırıldığı günü baz alınarak belirlenmiştir. Bu günün belirlenmesi Falih Rıfkı Atay’ın teklifi ile olmuştur. Türkiye’de Gazeteciler ve basın bayramı 1946 yılından itibaren artık her sene 24 Temmuz günü Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanır.

Bu günün kutlanmasındaki amaçlar Gazetecileri daha iyi anlayabilmek- Basın elemanlarının muhabirlerin bazen ne zorluklar altında haber yaptığı duyurmak, Gazeteci ve basın mensuplarına saygı duymak.

Bu günde yani gazeteciler ve basın bayramında birçok etkinlik yapılır. Özellikle birçok siyasetçi, rektör, dekan, belediye başkanı, vali tarafından bildiriler yayınlanır. Gazeteciler bir günlükte olsa bu vesile ile hatırlanmış oluyor.

Bu bildiriler ile gazeteciler ve basının bayramını kutlarlar ve bunun önemi üzerinde dururlar. Birçok platformda bugünün mesaj yani sms

yoluyla kutlandığını biliyoruz. Eğer basın mensubu arkadaşınız varsa sizlerde bu günü onun bayramı olduğu için kutlayabilirsiniz. Bu vesile ile günümüzü unutmayarak ilk önce kutlayan ve nazik davetine icabet eden basın mensuplarını mütevazı bir kahvaltı ile ağırlayan Rize Aksa ÇORUH Elektrik Müdürü başta Cabir Kadıoğlu olmak üzere tüm ekibini bende kutluyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık