Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 02 Nisan 2018, Pazartesi 20:30
Bayram Ali Kavalcı

Bayram Ali Kavalcı

KÜLTÜRÜMÜZDE İTAAT ETMENİN ÖNEMİ

Bu asırda emre veya büyüğe itaat etmek, emredileni yapmak boyun eğme, kula kulluk gibi çarpık ve yanlış düşünceye sahip değerlendirmesinde bulunan insanlar bulunmakta, bu düşüncede bulunan insanlarla aynı şehirde, aynı caddede, aynı apartmanda yaşamakta ve komşuluk yapmaktayız.

Halbuki bizim kültürümüzde birlik ve beraberliğin sağlanması için amire, emire itaatin önemi büyüktür. İtaat etmek, söz dinlemek, buyruğa uygun davranmaktır. Dinimiz, cemiyetin huzur içinde yaşaması, kargaşadan uzak olması için âmirlerin meşru emirlerine itaati emretmektedir. Allah buyuruyor ki; (Ey iman edenler! Allaha, Resulüne ve sizden olan emirlere itaat ediniz.) [Nisa süresi, ayet: 59] Resûlullah Efendimizin mübarek eshabı (aleyhimürrıdvan) bize emirlerimize, âmirlerimize sövmemek, hilekârlık etmemek, asi olmamak Allahtan çok korkup sabretmek lâzım geldiğini bildirdiler.

Halife Hazret-i Ebu Bekir, (Kendinden sonra halife tayin ettiği) Hazret-i Ömer’e buyurdu ki: “Ya Ömer! Vasiyetimi tutarsan, ölüm gelince, senin için ondan daha sevimli bir şey olmaz.

Eğer vasiyetimi tutmazsan, elbette mâni olamayacağın ölüm gelince, senin nazarında ondan daha çirkin bir şey olmaz... Üzerine farz olan ibadetleri eda etmeden hiçbir nafile ibadetin kabul olmaz. Ey Hattaboğlu Ömer! Geride bıraktıklarıma bakarak seni yerime geçirdim. Biliyorsun ki, Resûlullah ile çok arkadaşlık ettik. Sen de bana arkadaşlık ettin. Benim daima benden öncekilerin izini, Resûlullahın yolunu takip ettiğimi gördün. Ben asla hak yoldan sapmadım...

Ey Ömer! Senin kaçınmanı istediğim şeylerin ilki, nefsinin arzularına uymamandır. Çünkü her nefsin şehevi arzuları vardır. Onu yerine getirdiğin vakit, daha başkasını istemekte ısrar ve inat eder. Şu karınları şişmiş, gözleri dünyaya tamah etmiş, her birinin sevdiklerini kendisi için sevmiş olan kişilere karşı dikkatli olmanı, onları korkutmanı, kendinin de korkmanı istiyorum... Sen Allahtan korktuğun sürece, onlar da senden korkar. Sen doğru olduğun müddetçe onlar da senin yolunda doğruluğa devam ederler. Benim sana vasiyetim budur…

Kaynak: Bizim Sayfa


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık