Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 21 Aralık 2017, Perşembe 13:33
Bayram Ali Kavalcı

Bayram Ali Kavalcı

İMAMI RABBANİ HZ. KİMDİR?

Ariflerin ışığı, velilerin önderi, İslamiyet’in bekçisi ve Müslümanların sığınağı, İmam-ı Rabbani Müceddid-i Elf-i Sânî Ahmet Farukı Serhendi hazretleri, Hicrî 971’de, Hindis-tan’da Serhend şehrinde doğup, 1034’de (m.1624) yine orada vefat etti. Derin âlim, bü-yük veli ve müctehid idi.

Silsileialiyyenin 23. halkasıdır. Nakşibendi’ye, Kadiriye, Çeştiy-ye, Kübreviyye, Sühreverdiyye tarikatlarında mürşidi kâmil idi. Kelâm, fıkıh ve tasavvu-fun marifetlerini açıklayan Mektubat kitabı uçsuz bir deryadır. Üç cilt olup, 536 mektubunun toplanmasından meydana gelmiştir. Hadis’i şerifte buyuruldu ki: “Ümmetimden, Sıla isminde biri gelecektir. Onun şefaati ile Cennete çok kimseler gire-cektir.” Sıla isminin, İmam-ı Rabbani hazretlerine lâyık olduğunu, yüzlerce âlim sözbirliği ile bil-dirmişlerdir.

17 yaşında, zahirî ve bâtıni ilimlerin üstadı oldu. Yüksek derecelere, eşsiz makamlara kavuştu. İmamı Rabbani hazretlerinin bir menkıbesini bilgilerinize aktarıyorum. İmam-ı Rabbani hazretleri vefat etmeden altı ay önce, Şaban ayının on beşinci gecesi olan “Berat Kandili” gecesini, kendi hususi odasında ihya eyledi.

O gece yarısı, kıymetli hanımının bulunduğu odaya geldi. Hanımı dedi ki: Bu gece ecellerin ve amellerin takdir edildiği gecedir. Kim bilir Allahü teâlâ kimin defterine ölecek ve kimin defterine de yaşayacak, diye kaydetti. Acaba bu gece kimlerin beratı verilmemiştir? İmam-ı Rabbani hazretleri bu sözü duyunca buyurdu ki: Niçin tereddüt ve şüphe ile söylüyorsun? Ya isminin, dünyada yaşayacaklar sahifesinden silindiğini görenin hâli nice olur?

Bunu söyleyince, esrar yatağı olan kalbinden bir ah çekti. Böylece İmam-ı Rabbani hazretleri, o sene vefat edeceğine kerametiyle işaret buyurmuşlardı... Kaynak: Tam İlmihal) Allahü tella şefaatine nail eylesin.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık