Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 18 Mart 2019, Pazartesi 9:07
Arif Bayram Turan

Arif Bayram Turan

Rize Üniversitesinin Marka Değerini Düşürmek Kimseye Bir Fayda sağlamaz !..

Rize ilinin iki büyük lokomotif kuruluşu olmasına rağmen, bizler gözümüzün nuru gibi olan bu kuruluşları yerden yere vurmak için yarış içindeyiz. .

        212 bin ailenin dolaylı olarak bir milyon insanın geçim kaynağı olan çay ürününü dert edip, bilimsel akademik kadroları ile Toprak analizleri yapıp, pilot bölgelerde yaklaşık üç yıllık bir çalışma ile, 22 değişik organik gübreyi bu bölgelerde deneyerek,( ürün rekoltesinin düşmeyecek şekilde), üreticilerin daha verimli çay hasa tı yapması olanağını sağlamaları için, belli bir öğretim kadrosunu bu konuda yönlendiren, çalıştıran, Sayın Rektör Hüseyin KAHRAMAN bey’e bizler Rizeliler teşekkür etmeliyiz.

İlimizde organik gübreye geçişte üreticilerin bir hayli serzenişi olduğu aşikar, Üniversitemiz bu konuda DOKAP la işbirliği içinde olup, hangi bölgelerde hangi organik gübrenin daha verimli olacağı çalışması yapmakta, Kısa bir süre zarfında akademik kadrolar Pazar ilçesindeki fakültede sonuç almaya başlayacaklardır... Evet, organik gübre  ilimiz de  kaçınılmaz artık, AVRUPA tabir ettiğimiz gübre toprağı, bizleri yaktı yıktı. Lakin üniversitemiz bu organik gübre konusundaki çalışmaları hem  üretim rekoltesi düşürmeyerek hemde  sağlığımızın merhem taşı olacaktır.

           Yine üniversitemiz Rektör Bey in katkılarıyla sayın cumhurbaşkanının miting alanında da söylediği ve herkesin duyarsız kaldığı, TUBİTAK in kaynak aktarımıyla çay geninin araştırılıp bölgelere has çay bahçelerinin yapımı projesi, İlimizin çocuklarımızın geleceği için hayati projelerdir.Bu gün tarlalarımızda olan çay bahçeleri Yıllar önce Gürcistan dan gelen çay tohumunun artması olduğundan verimi kalitesi dünya piyasalarıyla rekabet edemeyecek seviyedir..

Üniversitemiz,bölgemiz için ,insanlarımızın geleceği için,akademik bilimsel çalışmalar yapıyorken’’’kızım sana diyorum o gelinim sen işit’’’misali, üniversitemizi ve onun başında bulunan Rektörü eleştirmek, üniversitemizin marka değerini düşürür. Kaldi'ki Üniversitemiz bölgemizin yükselen yıldızıdır. RECEP TAYİP ERDOGAN ÜNİVESİTESİ ülkemizde Cumhurbaşkanının ismini taşıyan tek kurumdur.

Bu kurumun yöneticisini atayan reisi cumhur, mutlaka çok araştırarak atamış olması gerek, Şayet reise bağlılığını gösterenler, onun İsmini taşıdığı kurumu ve yöneticisinin marka değerini küçük düşürecek söylemlerde bulunmamalı. Kal diki; üniversitemiz yeni kurulan üniversiteleri geride bırakarak bir çok  devletüniversitesinin önünde kariyer, tez, akademik makale konusunda, örgenci tercihlerinde ön sıralardadır.  

             Eleştirimi istiyorsunuz, işte sizlere eleştiri, Lakin Rizelilerin yararına eleştiri Sayın Rektörüm,,,,Üniversite kurulurken, Doktor ve alt kademedeki çalışanlar sağlık bakanlığı kadrosuyla çalışmakta idiler.Nedeni,sanırım yeni kurulan üniversitenin giderleri için kaynak yaratmak içindi.Şimdi malumunuz Hasta sayısı arttı doktor kadrosu norm kadro olduğundan ilimize yetmiyor.Sizlerin yetkisi ıise bu iş  lütfen,Araştırma hastanesin deki kadrolu çalışanları sağlık bakanlığına kadrosundan   çıkartınız.Bu sayede Doktor kadro sayımız artacaktır.Eğer bu sizi aşıyorsa , AK parti il başkanı ve vekillerine sesleniyorum, Rize ilinin  sorunu şehir hastanesi değilllll sorun doktor, nitelikli doktor azlığı duyun bu sesi.İlimiz için gereğini yapın lütfen….

            Bu vesile ile ÇAYKUR genel müdürüme sesleniyorum. Müdürüm: Organik gübre ile TÜBİTAK’IN  üniversiteyle ortak projelerini Recep Tayip Erdoğan ÜNİVESİNİN yayın sitesinden alıp bilgilendim ve sayfamda aktarıyorum.  CAYKUR da bu projelerin içinde dır mutlaka . Çay kur’un sitesinde bu veya bu gibi konularda halk i aydınlatıcı bilgiler neden konulmaz üreticileri haberdar etmede birsakıncası mı var, yoksa salla başı al maaşı düşünen çalışanlardan mı kaynaklanıyor. Lütfen bu konuda daha duyarlı olalım.

SAYGILARIMLA. Bayram Arif TURAN


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık