Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde


  • 21 Nisan 2020, Salı 20:41
Arif Bayram Turan

Arif Bayram Turan

Neredesiniz Eyy Rize'deki STK'lar

Nerelerdesiniz Ticaret ve sanayi odası,Ticaret Borsası,Esnaf Zanaat Odaları,Belediyeler,Kızılay,STK ve STO Odaları nerelerdesiniz.Kuruluş ve var oluş amaçlarınız nedir, ben bilemedim,İl dışındaki Çay üreticisinin ilimize yani mahsulünün başında bulunamayacak olmasını, bu ülkenin milli kaynaklarına üretimine katkı sunamayacak olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

 

         Devlet üretimi aksatmadan bu virüsle mücadele edilmesi yönünde karar aldı,Sizler İlimizdeki seçkin Başkanlar olarak, üretimin aksamamak Üreticilerimizi,Esnaflarımızı sanayicilerimizi ilerde mağdur olmaması için Taşın altına elinizi koydunuz mu?Çay ürünü Dalında kaldığında,asıl büyük tehlike,alim gücü azalması  ilimizde vaki bulmayacak mı?Bütün il bundan etkilenmeyecek mi?Sayın Cumhurbaşkanımızın ilinde  durum üste yazdığım gibi olursa bu durumdan en çok zarar gören siyası kişi kim veya hangi kurum olacaktır?Cumhurbaşkanımıza ilimizdeki Çay üreticilerinin sıkıntıları doğru bir şekilde aktarılıyor mu.Bu sıkıntılar uzak da değil bir kaç ay sonra önümüze gelecek sıkıntılardır.   

 

        Her sıkıntıyı Sayın Valimizin çözmesini bekleyenler başkanlar,odalar,İl dışındaki üreticilerin mahsulünün başında bulunmamalarının,ülkenin bu sıkıntılı dönemecinde üreticinin yarasına merhem olamadınız,bu sıkıntılı dönemeçte konuşmak ve açıklama yapmaktan başka ne çözüm yaptınız.

 

         Her odanın belli aidat i yani neması var,il merkezi ve ilçelerde 5 kişilik kurullar oluşturarak,İl dışındaki müstahsillerin her cüzdandan bir kişi olmak üzere, ziraat odasında kaydı olması şartıyla ilimizde ve ilçelerde bu kurul vasıtası gözetiminde Otellere,Pansiyonlara,Boş olan yurtlara,pey der pey yerleştiremez miydiniz. Sonuçta tutacak masrafları odaların aidatların dan karşılanabilir Kızılay'dan yararlanılırdı. Sıkıntı olmadan,alın terlemeden koltuklara her kim olsa oturur, önemli olan muz bin sebepler haiz olduğunda,üreticinin esnafın yanında olmak ilerisini görerek önlemler almaktır.Almadınız sadece konuştunuz.

 

          Bu süreçte,bizler yazarlar, medyacılar site sahipleri,gazeteciler in bir kaçı dişin da öz eleştiri yapmalarında yarar var.Bu süreci iyi okuyan hoca komünist ve muhalif gazetecininde nedenli haklı olduğu ortaya cıkmış oldu.Bizler,Kurumların Kurum amirlerinin başarısını haber eder olduk, asıl haber ve işimizin  aksayan iyi gitmeyen konuları gündeme taşımak,eleştirmek olduğunu yerel gazeteci yazar ve basın mesudu olarak unuttuğumuzu düşünüyorum.     

 

          Sayın yurttaşlar bu süreçte ilimizi idare edenleri,ÇAYKUR'u , sivil toplum kuruluşlarınca yalnız bırakıldığı kanaatindeyim üste yazdığım önlemleri ilimiz sivil toplum kuruluşları alabilirdi.İyi günde her şey güzel olur, önemli olan kara günde o koltukları doldura bilmektir.

 

           Hiç bir şey için geç değildir,Çay kesmeye başlamasına tedbir alınması konusunda zamanımız olduğu düşüncesindeyim.İlerde fabrikalarda,Alim evlerinde,Çay taşımasında,Yüklemesinde vahım muz bin sebepler olmaması için 14 gün ilimiz için koruyucu tedbirler alınması(sokağa acıkmama gibi)düşünülmesinin gerektiğinin altını çiziyorum.  

 

          Bu vesileyle başta sağlık çalışanlarımıza,Polisimize ve Jandarmamıza sağlık sıhhat sevdiklerinin yanında uzun ömürler dilerim bu virüsten bizleri korumak için sarf ettikleri fedakarlıklar için Bütün Rize halkı olarak şükranlar diliyorum. SAYGILARIMLA. Bayram Arif TURAN. 

 

           

 

                           


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık