Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Turan: Avcıyla Rizeyi Konuştu

İlimizin Vekili Muhammet AVCI ile Belediye Blokları yenilenmesi,Dolgu alanında düşünülen kentsel dönüşümün  nasıl olacağı,düşünülen dönüşümün ilimizin gündemine nasil nicin oturduğunu,şehirde insanları tedirgin eden dönüşümün,ne zaman başlangıcı,evlerin iş yerlerinin katarlılara mı satılacak algısının doğru olup olmadığını, bu algının neden kimlerin çıkardığını,kamulaştırmalarda ki sıkıntıları ve ilimizdeki yatırımlar konusunda geniş perspektifi söyleşide bulundum.

Turan: Avcıyla Rizeyi Konuştu

 

               AVCI'ya Belediye bokları doktorlar sitesindeki ve oradaki çok katlı binaların  dönüşümün nasıl olacağı sorusunu sorarak  başladım.AVCI, Belediye blokları alanının 24 bin metre kara alan olduğunu ve yapıların  tehlike arz etmeye başladığını  ve yıllardır konuşulduğunu dönüşüme başlamadan önce  oluşabilecek sıkıntıları esnaf belediye ve  bizlerin de bulunduğu toplantılar yapılıp istişareler  içerisinde olduklarını,özellikle çalışan emekçilerin(işçiler)ile iş yeri kiracılarının mağduriyetlerinin önlenmesi konusunda endişe edilmemesine çalışıldığını ,iş yeri sahiplerine geçici iş yerleri yaparak mağduriyetlerinin giderilip emekçilerinde işlerine devam etmesi sağlanacaklar  ifadesinde bulundu.
 Olur'ki Yine oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek için titiz çalıştıklarını belirti.
               AVCI,Şehrimizi yani blokları modern şekilde inşa etmeyi düşünürken,bu alan üzerindeki kat sayısının bir artı beş olacağınını da  belirtti.Belediye bloklarının yenilenmesi modern bir Rize için herkesin hemfikir olduğunu fakat, bizlerin derdi dönüşümle birlikte mağduriyet yaşamasını istemediğimiz emekçiler olduğunun altını cızdı.
B.Arif olarak Şahsi görüşümü belirtmek isterim ki, kat sayısında sıkıntı olmayacağını, ayrıca bu dönüşümde  emekçilerin düşünülmesi de beni ayrıca memnun ettiğini ifade etmeliyim.
                Sahil dolgu alanındaki kentsel dönüşümüm nasıl olacağını dönüşümden sonra bu meskenlerin KATAR'lılara mı satılacağını,dönüşümden sonra bu yerleşim alanının 3 veya 4 kat mi  olacağını bu algının herkesi rahatsız ettiğini sorduğum da AVCI,Belirtilen sahil dolgu alanındaki bina ve iş yerlerinin yıllarca konuşulduğunu,hatta ülke gündemine bile getirildiğini dolgu alanındaki bazı binaların deniz suyundan dolayıdırkı demirlerinin çürüdüğünü bu konunun uzmanları tarafından raporladığı biliniyordur.Bilinmesinde yarar vardı kı bizim, o bölgede dönüşüm çalışmamız yoktur.(Fakat sahildeki  Belediye sitelerinin meskenlerinin  bir an önce belediye bloklarıyla birlikte dönüşümü yapılmasını düşünüyoruz.)Hele ki dolgu alandaki bölgede algı yaratıldığı gibi 3 veya 4 kat gibi bir düşüncemizin  olması mümkün değildir.İnsanlarımız müsterih olsunlar, ilerde o bölgede dönüşüm düşünülürse kent esnekliğine uygun çarpık olmayan,depreme dayanıklı binalar inşa edilecektir.Şehrin içine bir artı beş kat verecek alayiş,sahilde dolgu alanındaki yerleşim alanına daha düşük kat vermeyecektir.
                AVCI'ya,Kamulaştırma mağdurlarını sorduğumda,eskiden yeşil alan olan yerlerin inşaat alanı arsasına katarak daire ve iş yeri yapıldığını dolayısıyla sıkıntıların oluştuğunu veya bina yapılırken iş yerlerinin şerefiyesi gösterilmediğinden bir dukan bir daire parası gibi kamulaştırılma yapıldığını yapılan bu yanlışlıkların yıllar önce yapıldığını fakat şimdi kamulaştırılma yapılırken anlaşıldığını her mağduriyetlerin nereden kaynaklandığını bilgini,fakat yasama ve yürütmenin bir temsilcisi olduğundan kamulaştırma mağdurlarının yasalar kanunlar çerçevesinde her zaman yanlarında olduğunu belirterek bu konuda uzmanlar tarafından ne yapılabilirliğin çalışmalarını yaptırdığını belirtti.
                 Yatırımlar konusun da,bir kaç gün önce ilimizdeki gazete ve köşe yazarlarına ilimiz için verdiği müjdelerden  sonra,bu söyleşide AVCI ya bu yaz kazma vurulacak yatırımımız neresi diye sorduğumda, Meteler kavşağından dosma ya kadar olan bulvar da kazma vurulacak müjdesini de  verdi.
            Aynı zamanda AVCI, bazı kurumlarımızdaki görev değişiminde bulunabileceklerini  belirtti. 
                 Sayın Vekilimiz le yaptığım geniş söyleşide vekilin ilimiz insanının her sıkıntısından haberdar olduğunu, devam eden yatırımları ve düşünülen devasa yatırımların takıp ını yaptığını ,şehirde konuşulan algının yanlış olduğunu,düşünülen kentsel dönüşüm ve yenilemede mağdurların en aza indirilmesi için kafa yorduğunu hissettim.Benim şahsi görüşüm,bu büyük dönüşümde herkes mutlu olmayacaktır, asgari mutsuz insanımız olması dileğimdir, bu dönüşümün şehrimize ayrı katma değer getireceğini malumdur,bizler bir takım sıkıntılar yaşasakta,çocuklarımıza  yaşanılabilir bir kent bırakacağımız olduğudur.
Şunun da altını çizmeliyim ki ! geçmişte (yasayan yani  sağ olan) Belediye Başkanları,bugün kamulaştırma mağduru olan insanlarımız var ise bunlar sizin eserinizdir. Gecmişte güya kıyak ettiğiniz insanların evlatları torunları sizlerin yanlış kararlarinizin uygulamalarinizin mağduriyetini yaşıyor bilesiniz.Bu  mağduriyet yaşayanların vebali  kimin? Allah katında,,,,, sağlığı yerinde ise Hocaların hocası Necati hocaya sorup öğrenin GUNAHKARSINIZ.
 Bayram Arif TURAN.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık