Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Dünyaca Ünlü Anzer Balının Sağımı Yapıldı VİDEO

Rize'nin Dünya'ya açılan doğa ve tabiat harikası Anzer Yaylası'nda Dünyanın en kaliteli ve şifalı kaynağı, bin bir deva, bir mucizevi Anzer balının sağımı ilk kez yaylada gerçekleştirildi. Anzer Ballıköy muhtarı Remzi Güzel,Anzer Balının Dünü bugünü ve geleceğiyle ilgili düşüncelerini açıkladı

Dünyaca Ünlü Anzer Balının Sağımı Yapıldı VİDEO

ANZER BALININ DÜNÜ,BUGÜNÜ,YARINI VE ANZER BALININ GELECEĞİ

Güzel:  Anzer ve Anzer balı, osmanlı döneminden  beri bilinen, o dönemde  saraylara gönderilen, daha sonra Cumhuriyet döneminde  üretimi devam eden, dünyanın en zengin çiçek  çeşitliliğine sahip olan köyümüzde üretimi yapılan bir baldır. 1948 ile 1952 yılları arasında, ingiliz bilim adamları ikizdere'den at kiralayarak, anzer'e gelip çiçek florası, ve anzer  balının poleni üzerinde çalışmışlar yapmışlardır. Bilim adamlarının dikkatini çeken köyümüz sonrasında 1959 ile 1966 yıllarında Alman bilim adamları, anzer balının özelliğini ve çiçek florasını araştırma yapmışlardır. 7 yıl suren bu çalışma dönemin muhtarından arıcılıkla uğraşan büyüklerimizden bilgileri aldık. Bölgede, bitki yapısının incelenmesi ve tespitlerinden  sonra balımız, dünyaca üne kavuşmuştur.

   Bugün anzer bölgesinde 300 den fazla çiçek  yetişmektedir. Bal haklı ünvanını bu çiçek zenginliğinden almaktadır. Anzer vadisinde Çiçekli ve Ballıköy  adında iki köy mevcuttur. Her iki köyümüzde'de anzer balı üretimi yapılmaktadır.

     Bölgemizin en önemli geçin kaynağını anzer balı oluşturmaktadır. Marka değeri ve bilinirliği ülke  sınırları  aşmış olup, Rizemiz ve ülkemiz için bir gurur  kaynağı haline  dönmüştür.

     Marka değeri bu kadar bilinmesine rağmen önemli sıkıntılarla'da mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bundan 30 yı  önce kovan başına 5 kg civarında  olan üretim, bugün 2 kg mın altina  düşmüş ve daha da azalmaktadır. Anzer  balının marka değeri  artmasına  rağmen, gerekli ilgili ne  üniversitelerden, nede diğer kurumlardan görmektedir. Çevremizde çiçek türü her  yıl  azalmakta, hatta endemik denilen ve sadece dünyada bu bölgede yetişen bazı türler yok olmaktadır.

   Dünyada  bütün  bitkilerin döllenmesini  sağlayan arı, gerekli önemi görmemekte hatta hayvandan bile sayılmamaktadır.

     Maalesef anzer bölgesinde arılar son yıllarda gittikçe artan bir tehtitle karşılaşmakta, anzer balı özelliğini yitirmeme  savaşı vermektedir. Bu tehdit ise maalesef yine insan eliyle olmaktadır. Bölgede erken ve aşırı otlayan küçük  baş  hayvanlar, arılardan  önce alana girerek bal yapılacak  çiçekleri yemekte, çiğnemekte, atıkları ile kirletmekte, kendine mera ortasında yürüyüş yolları açarak kökünden  yok etmekte ve erozyon oluşturmaktadır. Hayvancılığın her çeşidi mutlaka  yapılmalıdır. Fakat marka değeri olan bir yerde hayvancılık| ve arıcılığın planlama dahilinde ve kontrollu yapılması gerekmektedir. Anzer köyümde hiç bir kimyasal gübre kullanılmamaktadır.

      Devletimiz tarafından desteklenen, arı ve arıcılık, özellikle anzer bölgesinde en azından diğer hayvanların mera hakkına kavuşmalı, arıların gıdasını meralardan  sağladığı göz  önüne alınarak, ARI MERASI tanımı oluşturulmalı ve nasıl korunacağı belirlenmelidir. Anzer bölgesinde il mera komisyonu tarafından otlatma planları  yapılmakta, ancak il mera komisyonunun  almış olduğu kararlar uygulanmamaktadır.

   Alman ve ingiliz bilim adamları 60-70 yıl  önce çalışmalar yaptığı  bölgemizde, maalesef türk bilim insanlarının yaptığı çalışma sayısı, bir elin parmak sayısını  geçmemektedir.

    Netice olarak, anzer balı ve bitki  örtüsü tehdit  altındadır. Burdan sesimizi sizler aracılığı ile duyurarak herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bilim insanlarını, araştırmaya incelemeye davet ediyoruz. Gelsinler hem misafirperverligimizi görsünler, bilgileri  güncelleyip tehditleri tespit etsinler. Dünyada  başka anzer yok.  Gelecek nesillere bu doğayı ve balı bugünkü hali  ile ulaştıralım...

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek'te yaptığı açıklamada: adını üretildiği yayladan alan dünyaca ünlü Anzer balında bu yılki verimin üreticilerin beklentilerini karşılayacak düzeyde olduğunu tahminlere göre 2 ton civarında bir üretim beklediklerini söyledi..

 Civelek, "Üreticilerimiz balları kooperatifimize getirerek,bize gelen balları Hacettepe Üniversitesine tahlile göndererek tahlil sonuçları olumlu çıkan Anzer balılları etiketleyip mühürleyerek satışa sunuluyor..

200 aile geçimini bu yoldan sağlıyor, Anzer yaylasının meralarını tahrip eden koyunlar büyük zararlara sebeb oluyor diyerek sözlerini tamamladı ...

Osman Köseoğlu 

www.rizevizyon.com

Haber Videosu


Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık