Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Rize Kültürüne ve Tanıtımına Büyük Hizmet

Dr. Yasin Kırılmış tarafından yürütülen Rize kültürü ile ilgili 6 yıllık çalışma tamamlandı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Halk Edebiyatı bilim dalında hazırlanan “Rize Festivalleri Üzerine Halkbilimsel Bir İnceleme” adlı Rize ilindeki 35 festivali yapısal ve işlevsel özellikleriyle analiz eden çalışma temmuz ayında tamamlandı.

Rize Kültürüne ve Tanıtımına Büyük Hizmet

Çalışma ile ilgili bilgi veren Yasin Kırılmış, “Araştırmalarımız neticesinde Rize yaylaları ile ilgili çeşitli disiplinlere ait çalışmaların olduğunu, fakat halkbilimsel açıdan bir çalışmanın yapılmadığını, Rize festivalleri ve yayla şenlikleri ile ilgili ise kaynaklardaki birkaç satırlık bilgiden öte bir şey bulunmadığını tespit ettik. Rize festivalleri ile ilgili görülen bu eksiklik çalışmamızın çıkış noktasını oluşturmuştur. Festivaller sadece eğlence unsurunu ifade etmemektedir. Özellikle Rize’de bazı festivaller arka planında yer alan yaylacılık

geleneği ile yöre kültürüne ait önemli veriler sunmaktadır. Festivaller yörenin eğlence kültürüne ait önemli doneler sunmanın yanı sıra yeme-içme, giyim-kuşam, halk edebiyatı ürünleri, oyun, yarışma, müzik, dans vb. yöreye ait pek çok kültürel değerin yaşatıldığı ve sonraki kuşaklara aktarıldığı önemli bir icra ortamı oluşturmaktadır. Bu yönüyle değerlendirdiğimizde festivaller ve yayla şenliklerinin, yöreye ait çok önemli kültürel kodlar barındırdığını söylemek doğru olacaktır. Çalışmamızda yapısal özellikleri ortaya çıkartılarak analiz edilen Rize Festivalleri; kültürel, ekonomik, turizm, eğitim, siyasal, toplumsal, psikolojik vb. işlevleriyle de taşıdığı değerler itibariyle incelenerek yöreye, organizasyon heyetlerine ve katılımcılara katkıları noktasından incelenmiştir.”

Rize festivallerini ele alan, dört ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşan 600 sayfalık kapsamlı analiz çalışmasında, geçmişten günümüze tarihi-coğrafî özellikleri ve sosyal-kültürel dokusuyla Rize ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Kültürel incelemeler ve şenlik, karnaval, festival kavramlarının analizi adlı ikinci bölümde kavramsal analizle birlikte mitolojik devirlerden günümüze dünya halklarında, Türk kültüründe ve günümüz Türkiyesinde bayram, şölen, şenlik, karnaval, festival kavramları ele alınmış ve tasnif denemelerine yer verilmiştir.

Üçüncü bölümde Rize festivalleri, Türk eğlence kültürü incelemeleri çerçevesinde oluşturulan yapısal analiz kalıplarına göre incelenmiş, etkinlikler; adlandırma, zaman, süre, mekân ve eğlence unsurları bakımından festival komiteleri, organizasyon heyetleri, katılımcılarla yapılan görüşmeler, saha araştırmaları ve gözlemler neticesinde elde edilen veriler ışığında değerlendirilmiştir.

Çalışmada başlangıçtan günümüze Rize festivalleri, taşıdıkları yöre kültürüne ait izlerle beraber yapısal ve işlevsel özellikleri yönüyle analiz edilmiştir. Bu çalışma ile birlikte Rize festivalleri ilk kez müstakil olarak değerlendirilmiş ve bilimsel bir bakış açısıyla ele alınmış olmaktadır

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık