Rize haberleri Rize'nin en genç haber sitesinde

Av. Uğur Bayraktutan'dan TBMM'ye Soru Önergesi; ÇAY Müstahsilleri Rize'ye Nasıl Girebiliyor?

Artvin Millet Vekili Av. Uğur Bayraktutan TBMM'ye Rize'ye şehir dışından çok sayıda giriş yapıldığı iddalarını sordu. Bayraktutan, Çay tarımı yapan çiftçi perişan! Çay üreticisini sorunlarına dikkat çekerek koronavirüs döneminde Doğu Karadeniz bölgesinde yaşan sıkıntıya dikkat çekti. CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırmak üzere TMBB' ye önerge verdi.

Av. Uğur Bayraktutan'dan TBMM'ye Soru Önergesi; ÇAY Müstahsilleri Rize'ye Nasıl Girebiliyor?

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, bölge dışında bulunan çay üreticilerinden işini ayarlayanların Rize’ye gelebildiğini, ayarlayamayanların ise yasak engeline takıldığını savunması üzerine haber ulusal medya da da yankı buldu.

Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin Millet Vekili Av. Uğur Bayraktutan TBMM'ye Rize'ye şehir dışından çok sayıda giriş yapıldığı iddalarını sordu. Bayraktutan, Çay tarımı yapan çiftçi perişan! Çay üreticisini sorunlarına dikkat çekerek koronavirüs döneminde Doğu Karadeniz bölgesinde yaşan sıkıntıya dikkat çekti. CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırmak üzere TMBB' ye önerge verdi.

Bayraktutan,önergesinde, "Rize ilinde bazı köy muhtarlarının ve vatandaşların AKP' den referans alan bazı vatandaşların il girişinde yönelik yasakları deldiği ve birçok vatandaşın yasağa rağmen illere giriş yaptığı şeklinde iddialar yerel televizyonlarda gündeme gelmiştir. Son günlerde ilgili haberler ve şikayeter sonrası gerekli önlemler alınıp, adalet sağlanması gerekirken; her köye insanlarının giriş çıkışında artışlar görüldüğü ve Çay Üreticisi vatandaşlarımızın yasak engeline takılmış durumda mağdur edildikleri haberleri ulusal basında gündem olmuştur" yer aldı..

İlgili konudaki mağduriyetlerin giderilmesi adına bölgedeki kişi ve kurumlarca defalarca açıklamalar yapılmış, talepler sıralanmıştır.

CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan' ın TBMM'ye sunulan soru önergesi ise şöyle:

1 Rize'ye şehir dışından çok sayıda giriş yapıldığı iddiaları doğrumudur?

2- İlgili yasak kararının alındığı tarihten itibaret Rize iline kaç vatandaşımız giriş yapmıştır?

3-Yasağı delen vatandaşların listesi ildeki kurumlara gönderilmiş midir? Gerekli karantina süresi uygulanmakta mıdır? Bu karantinanın takibi nasıl yapılmaktadır?

4-Gelen kişilerle ilgili olarak İl Hıfzısıhha ve Pandemi Kurulu hangi planlamaları yapmıştır? Alınan önlemleri listeler misiniz?

5-Hali hazırda il dışından giriş çıkışların azami seviyeye ulaştığı bilgisi ışığında; 22 Nisan tarihinde il dışından gelecek çay üreticilerine uygulanan giriş yasağına ilişkin kararın iptali konusunda bir çalışmanız mevcutmudur? Detaylandırırmısınız?

6-Bakanlığınız nerzdinde Çayın bahçede kalmaması için gerekli istihdam koşulları oluşturulmuşmudur? Detayları nelerdir?

7-Rize iline gelen çay üreticilerinin budama ile ilgili karşılaşacakları sorunların önüne gelmesi

adına Bakanlığınız nezdinde hangi önlemler alınmıştır?

8-Çay üreticilerinin; Çay taban fiyatınının 4,5 TL'nin altında açıklamaması, Kotanın kaldırılması ya da kota oranının geçen seneye göre en az yüzde50 arttırılması yönündeki taleplerini yerine getirecekmisiniz? İlgili taleğler hakkında hangi çalışmalar yürütülmektedir?

9-ÇAYKUr'un açıklamış olduğu 44 maddelik eylem planındaki önlemlerın sıkı sıkıya uygulanması, müstahsilin çayını vermesinde bir sıkıntı ve sorun yaşanmaması ve her alım yerinde bir eksper görevlendirilerek alımın gün boyu devam etmesi adına hangi çalışmalar yürütülmektedir? İlgili eylem planının eksiksiz uygulanması adına Bakanlığınız nezdinde alınan önlemler ve kararlar nelerdir?

10-65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımıza çay toplama izni verilmesi adına yürütülen çalışmalar ne aşamadadır? İlgili vatandaşlarımıza gerekli koşullar sağlanarak çay toplama izni ne zaman verilecektir? Bir takvim açıklarmısınız?

11-Özel sektörün ÇAYKUR'un açıkladığı fiyatın altında alım yapmasının yasaklanması adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen bir çalışma mevcut mudur? üreticilerin mağdur edilmesinin önüne geçmek adına ilgili yasak kararı ne zaman alınacaktır? Bir takvim açıklarmısınız?

12- Koronavirüs (COVİD-19) Salgını nedeniyle aksayan çay sezonunu n uzatılması hususunda gerekli düzenlemeler ne aşamadadır? Çay sezonunun uzatılması kararını ne zaman açıklayacaksınız?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Doğu Karadeniz Bölgesi dışında bulunan yaş çay üreticilerinden yasak olmasına rağmen Rize’ye giriş için özel iznini ayarlayabilenlerin Rize’ye geldiğini ve yasağın delik deşik olduğunu, özel izin alamayanların ise yasak engeline takıldığını savunarak bu şekilde çok sayıda kişinin Rize’ye geldiğini söylemişti.

İlyas Gür

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Cuma namazı Önlemler alındığı takdirde kılınabilir mi?

yukarı çık