Yaş Çay Sezonu 17 Mayıs'ta Başlıyor, Yıllara Göre Kota Miktarı
Rize
Haber
13 Mayıs 2021 - Perşembe 02:49
 
Yaş Çay Sezonu 17 Mayıs'ta Başlıyor, Yıllara Göre Kota Miktarı
Bölgede yaklaşık 204 bin üretici, tam kapanma sürecinde aldıkları özel izinle bahçe temizlikleriyle çay hasadı için gerekli araç gereçlerin teminini büyük oranda tamamladı.
ÇAY Haberi
Yaş Çay Sezonu 17 Mayıs'ta Başlıyor, Yıllara Göre Kota Miktarı

 

Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun'da ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne bağlı 47, özel firmalara ait 194 fabrika ile çay alım yerleri, nakliye işleri ve yevmiyeyle sektöre bağlı diğer iş kollarında çalışacak yaklaşık 40 bin kişi, çay alım sezonunda görev yapacak.
ÇAYKUR, dönüm başına 600 kilogram alacak 
Birinci sürgün döneminde yaş çay alım kotasının dekar başına 600 kilogram uygulanacağını ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Üreticilerimizin bahçelerini kontrol ederek hasat olgunluğuna ulaşmış olan çaylarını beklemeden toplamaları, kalite anlamında önem arz etmektedir. Hasat esnasında çayın kök, ot, kuru yaprak ve benzeri gibi yabancı maddeler katılmayarak evsafına uygun olacak şekilde toplanarak teslim edilmesi gerekmektedir. Çayımızın geleceği için kaliteden ödün vermememiz gerekmektedir. Bilinmelidir ki kalite bahçeden başlar. Bu vesile ile tüm üretici, çalışan ve tüketicilerimizin mübarek Ramazan Bayramı'nı tebrik eder, sağlıklı, mutlu ve bereketli bir kampanya geçirilmesini dileriz."

www.rizevizyon.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaş, Çay, Sezonu, 17, Mayıs'ta, Başlıyor,, Yıllara, Göre, Kota, Miktarı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı