Rize’nin İl Oluşunun 97.Yılı
Rize
Haber
20 Nisan 2021 - Salı 20:28
 
Rize’nin İl Oluşunun 97.Yılı
Cumhuriyet dönemine kadar sancak merkezi olan Rize, 20 Nisan 1924 tarihinde Vilayet oldu..Rize Valisi Kemal Çeber, Rize'nin il oluşunun 97’nci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı..
RİZE HABERLERİ Haberi
Rize’nin İl Oluşunun 97.Yılı

 

Çeber mesajında:.“Birinci Cihan savaşında 9 Mart 1916 tarihinde Rize, Rusların işgaline uğramış, 2 Mart 1918 de bağımsızlığına kavuşmuştur.

Cumhuriyet dönemine kadar sancak merkezi olan Rize, 20 Nisan 1924 tarihinde Vilayet olmuştur.” 
Her karış toprağında milli birlik ve beraberliğimizin izlerini taşıyan ve aziz vatanımızın kıymetli bir parçası olan Rize’mizin il oluşunun 97’nci yıl dönümünü kutlu olsun.

1914 yılında Osmanlı Devletinin I. Dünya Savaşı’na girmesiyle Doğu Cephesinde başlayan çatışmalarda, 16 Kasım 1914’te Hopa Hudut Taburu ile Ali Rıza Bey’in milis kuvvetleri Borçka üzerine yürüdüler. Türk ordusu ve gönüllü milisler büyük başarılar sağladılar, ancak Rusların sürekli, sahil yerleşimlerini bombalamaları, ünlü Midilli ve Yavuz gemilerinin saf dışı kalması, yardım gelmeyişi üzerine kuvvetlerimiz 19 Şubat 1916’da Fırtına Deresine kadar çekildi. 8 Mart 1916 tarihinde,

Böylece Rize için esaret yılları başladı. Rize halkı için bu kara günler 2 Mart 1918 ‘e kadar sürdü. Ruslar çekildikten sonra silahlı Rum çeteleri ortaya çıkmaya başladı. Bölgede bir Rum–Pontus Devleti kurmak için çalışmalar yapılıyordu. Bu gelişmelere karşı Trabzon’da bütün Doğu Karadeniz Bölgesini içine alan “Trabzon Muhafaza-i Hukuku Milliye Cemiyeti” kuruldu. Bu cemiyetin Rize şubesi açıldı. 23 Temmuz 1919’ da toplanan Erzurum Kongresi’ne bu şube adına Hemşinli Necati Efendi, Abaza Hakkı Efendi katıldı. 8 Aralık 1922 tarihinde Şark Cephesi Kumandanı Kazım Karabekir Paşa’nın Rize’ye gelmesiyle Rum çetelerine karşı yapılacak mücadele planlandı. Rizeliler Kuva-i Milliye’ye yazılarak İstiklal Savaşı’na katıldılar.

RİZE NE ZAMAN İL OLDU 

İstiklal Savaşı kazanılıp Türkiye Cumhuriyeti kurulunca, Rize bir ara Artvin ile birleştirilerek Çoruh vilayeti adını aldı. Daha sonra 20 Nisan 1924’te tek başına Rize Vilayeti oldu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 17 Eylül 1924 tarihinde Rize’ye gelmiş ve resmi ziyaretlerden sonra Mataracı Mehmet Efendi’nin evinde misafir edilmiştir. Kaldığı bu ev bu gün Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açıktır.

Cumhuriyet döneminde Rize’nin kalkınması için değişik teşebbüsler yapılmıştır. Bunlardan birisi de Osmanlı Hükümeti zamanında bir yabancı firmaya yaptırılan Rize-İspir-Erzurum karayolu projesidir. Bu yolun yapımı için halk uzun yıllar gönüllü olarak çalışmıştır. Vali A.Ekrem ENGÜR zamanında (1930-1935) çalışmaya yeni giden gruplar törenle vilayetin önünden hareket ediyorlardı.

1937 yılından sonra çay üretimine geçilmesiyle yöre insanının ekonomik kazancı arttı.

İLGİLİ HABER

ÇAY'ın Başkenti Rize´nin Tarihçesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize’nin, İl, Oluşunun, 97.Yılı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı