Rize'de Vaka Sayısında Korkutan Artış !
Rize
Haber
23 Nisan 2021 - Cuma 03:32
 
Rize'de Vaka Sayısında Korkutan Artış !
Son verilere göre Rize'de de küçük büyük demeden koronavirüs vaka sayısından artış yaşanıyor. Sayının artmasında aile içi bulaşın en önemli neden olduğu belirtildi.... Rize'de bir ailenin tüm fertleri virüse yakalandığı gibi,24 günlük bir bebekte virüse yakalandı.....
SAĞLIK Haberi
Rize'de Vaka Sayısında Korkutan Artış !

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek, "Testlerde artan vakalar aynı soy isimlerde kümeleniyor, aile içi bulaşlar çok fazla" uyarısında bulundu. Mart ayı başında en az vakanın olduğu kentlerin başında gelen Hakkari’de de yükseliş yeniden başladı, polisler zırhlı araçlardan uyarı anonsları yapıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı son verilere göre, her 100 bin kişide 453,31 olan vaka sayısının 516,03’e yükseldiği Rize’de aile içi bulaşın artışa geçtiği, vakaların aynı soyadlı kişilerde kümelendiği; doğum günü, nikah, cenaze, taziye kalabalıkları ile kayıkhane, köy, yayla evi sohbetlerinin de artışta önemli etken olduğu belirlendi.

''AİLE İÇİ BULAŞLAR ÇOK FAZLA''

RTEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek, gidişatın iyi olmadığını belirterek, “Vakaların bu kadar hızlı artmasının en önemli sebebi hareketliliğimiz. İlimizin şehirlerarası, ülkelerarası hareketliliğinin bunda çok büyük etkisi var.

Yaptığımız testlerde görüyoruz ki vakalar halaaynı soy isimlerde kümeleniyor, dolayısıyla aile içi bulaşlar çok fazla. Mutasyon oranlarımız artışta. En fazla görülen İngiltere mutasyonu ve alt türleriyken son haftadan itibaren ülkemizde Brezilya, Güney Afrika mutasyonları artışta. Bunlar hızla bulaştırmakla kalmıyor, ağır geçirilmesine hatta ölümcül seyretmesine neden oluyor. Yeni ortaya çıkan Hindistan, Tanzanya varyantları da daha ağır tablolara neden olacak güçte. Bu yüzden vakaların artışı maalesef kaçınılmaz oluyor” diye konuştu.

Özellikle 3. mutasyonu yaşadığımız bu günlerde,Koronavirüs'ün pik yaptığı tüm illerde olduğu gibi,Rize'de de küçük büyük ayırmaksızın büyük bir artış yaşanıyor ..

Bu akşam Rize'de bir ailenin tüm fertleri virüse yakalandığı gibi,24 günlük bir bebekte virüse yakalandı..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Vaka, Sayısında, Korkutan, Artış, !,
Haber Videosu
Rize'de bir yandan kentsel dönüşüm çalışmaları devam ederken, 23 Nisan sebebiyle kısıtlamanın son günü Rize yoğun bir gün yaşadı

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı